czwartek, 18 kwietnia 2024 15:05
Reklama

Tczewskie obchody Sierpnia '80. Upamiętniono działaczy „Solidarności”

28 sierpnia z okazji 42. rocznicy podpisania porozumień w sierpnia 1980 r., w Parku Kopernika w Tczewie zorganizowano obchody upamiętniające ten dzień. Rozpoczęły się one mszą za Ojczyznę w kościele pw. NMP Matki Kościoła na os. Bajkowe. Mszę świętą koncelebrował były proboszcz parafii ks. dziekan Stanisław Cieniewicz, który podczas mszy wygłosił także kazanie, nawiązujące do rocznicy porozumień społecznych z 1980 r.
Kliknij aby odtworzyć

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WIDEORELACJI Z TCZEWSKICH OBCHODOW SIERPNIA '80 W TCZEWIE ORAZ

KAZANIA WYGŁOSZONEGO PRZEZ KS. CIENIEWIACZA TEGO DNIA PODCZAS MSZY ŚW ZA OJCZYZNĘ !!

 

Ks. St. Cieniewicz był w latach 80-tych i przez cały okres stanu wojennego kapelanem tczewskiej „Solidarności”. Był organizatorem pomocy rzeczowej dla prześladowanych działaczy. Organizował w tamtych latach msze za Ojczyznę dla ludzi ówczesnej opozycji antykomunistycznej.

Kliknij aby odtworzyć

 

Podczas ostatniej rocznicy w słowie do zgromadzonych przypomniał rolę Sierpnia '80, zwrócił uwagę, że współczesna Polska nie jest wolna od niedoskonałości. Zwrócił uwagę na proaborcyjny, wulgarny ruch, deprawujący młode osoby oraz nawiązał do obecnej wrzawy związanej z z nowym podręcznikiem prof. Wojciecha Roszkowskiego do nauki przedmiotu „Historia i Teraźniejszość”. Ksiądz dziekan stwierdził, że nigdy w przypadku tego historyka nie spotkał się z podaniem nieprawdy historycznej. Przypomniał też, że rocznica tczewskich obchodów Sierpnia '80 w tym roku zbiegła się z rocznicą śmierci sanitariuszki Inki.

Po mszy świętej mieszkańcy wraz z członkami dawnej opozycji udali się pod Pomnik „Solidarności” do Parku Kopernika, gdzie miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów oraz okolicznościowe przemówienia, które wygłosili poseł Kazimierz Smoliński, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność Krzysztof Dośla, Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego Barbara Kamińska oraz Dyrektor Biura Wojewody Tomasz Gieszcz.

Kazimierz Smoliński stwierdził, że podobnie jak Polacy w stanie wojennym oraz podczas wojny polsko – bolszewickiej, dziś Ukraińcy walczą o swoją wolność i niepodległość - "Oni także teraz mają swoją bitwę warszawską. Podkreślał, że wszystkim ofiarom komunizmu, działaczom, którzy z poświęceniem walczyli z komunizmem należy się pamięć i hołd, zwłaszcza tym, którzy oddali życie.

Po części oficjalne zgromadzeni pod pomnikiem zapozowali do pamiątkowego zdjęcia. Następnie Marian Sarnowski, prowadzący spotkanie oraz Czesław Czyżewski, redaktor naczelny Wydawnictwa Pomorskiego oraz Gazety Tczewskiej zaprosili wszystkich uczestniczących w uroczystości na wspólnego grilla w siedzibie firmy. Był czas na wspomnienia okazja do integracji przy piosenkach i pieśniach z okresu pierwszej „Solidarności” i stanu wojennego.

 

W. Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama