poniedziałek, 20 maja 2024 02:16
Reklama
Reklama

Nocne usunięcie gwiazdy czerwonej ze zbiorowej mogiły/pomnika żołnierzy radzieckich

Gwiazda czerwona – symbol komunizmu, który znajdował się na pomniku/grobie poległych czerwonoarmistów przy ul. 30 Stycznia w Tczewie – prawdopodobnie wczorajszej nocy z 23/24 marca br. zniknęła z postumentu. Obecnie po kontrowersyjnej „komunistycznej pamiątce” pozostał jedynie wystający czerwony cokół.
Nocne usunięcie gwiazdy czerwonej ze zbiorowej mogiły/pomnika żołnierzy radzieckich

Autor: W. Mocny

Podczas ostatniej sesji radni zgłosili wniosek o usunięcie gwiazdy. Radni w tej sprawie podjęli decyzję na konwencie przy przew. RM - by na najbliższej sesji 31 marca br. przegłosować wniosek o usunięcie kontrowersyjnego symbolu. Zadecydowano o przekazaniu wniosku do wojewody. By doszło do zgodnego z prawem usunięcia symbolu pozytywną opinię powinien wydać wojewoda pomorski. W obliczu najazdu rosyjskiego na Ukrainę, który odbywa się pod flagami ZSRR gwiazda budzi zrozumiałe skojarzenia z totalitaryzmem i dyktaturą.

Teraz w obliczu, gdy gwiazdy już nie ma opinia wojewody będzie spóźniona, ale nadal, zwłaszcza gdy trwa wojna i napięte stosunki z Federacją Rosyjską, będzie bardzo istotna.

 

Przypomnijmy, że radni klubu PiS oraz m.in. radny Maciej Skiberowski złożyli już wniosek, którym mowa. Za usunięciem gwiazdy opowiedział się także radny Tomasz Tobiański, którego pisząc o tej sprawie zapytaliśmy.

Sprawę komplikuje fakt, że pomnik jest także zbiorową mogiłą. Historycy szacują, że mogą tam znajdować się szczątki 469 sołdatów. Są opinie, że znajduje się tam o wiele więcej szczątków ludzkich, bo np. zdaniem posła Kazimierza Smolińskiego w tym miejscu, na dużo większym obszarze niż kontrowersyjny pomnik chowano wiele ofiar wojny z najbliższych terenów – także m.in. Niemców czy Polaków – wszystkich znalezionych, którym należał się godny, a nie przypadkowy pochówek.

M.in. za sprawą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża udało się ustalić nazwiska około 111 osób pogrzebanych w mogile. Część z nich to nazwiska polskobrzmiące. To sprawia, że teren jest elementem umowy polsko-rosyjskiej o wzajemnej ochronie miejsc pamięci.

 

Tczewska policja bada kto odpowiada za usunięcie gwiazdy, bo jakby nie było, doszło do niezgodnego z prawem wandalizmu.

 

(tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sanepid 29.03.2022 21:16
"Swoje wątpliwości dotyczące przyjęcia uchodźców prezes PiS wyraził podczas spotkania z wyborcami w Makowie Mazowieckim. W jego trakcie przekonywał, że w sprawą imigrantów powinien zainteresować się minister zdrowia. - Są już przecież objawy pojawienia się chorób bardzo niebezpiecznych i dawno nie widzianych w Europie: cholera na wyspach greckich, dezynteria w Wiedniu, różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które (...) nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne - wymieniał Kaczyński. (Dyzenteria jest ostrą chorobą zakaźną jelit, szczególnie jelita grubego, która - nieleczona - może prowadzić do śmierci - red.)" NA NASZE SZCZĘŚCIE W PRZYPADKU NASZYCH NAJUKOCHAŃSZYCH GOŚCI, MAMY DO CZYNIENIA Z DOBRZE ZNANYMI: HIV-em, syfilisem i gruźlicą...zaraz lżej na duszy...

WSADŹCIE SOBIE JĄ W ...D 29.03.2022 20:18
DLACZEGO, NIKT NIE INFORMUJE O WYSOKIM I GROŹNYM POZIOMIE ZACHOROWAŃ CHORÓB ZAKAŹNYCH wśród populacji ukraińskiej ? !! Dlaczego PIS naraża stan bezpieczeństwa zdrowotnego całego kraju i wszystkich Polaków?!! Dlaczego nie informuje się o wysokim ryzyku zakażeń wieloma groźnymi chorobami ? Ukraina jest w europejskiej i światowej czołówce zachorowalności na ciężkie, długotrwałe i trudno uleczalne choroby !!! Kto i ile wziął, i od kogo za narażanie życia i zdrowia Polaków??!!! PiS-owcy i opozycjo, DLACZEGO MILCZYCIE ??!!! CO JEST WAŻNIEJSZE , ? ZA..NA GWIAZDA czy zdrowie POLAKÓW ??!!!!

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama