piątek, 30 września 2022 14:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rada Powiatu Tczewskiego nie przyjęła budżetu na 2022 rok. „Wygrała polityka nie merytoryka” – oceniają niektórzy...

Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tczewskiego (21 grudnia) przyniosła niespodziewany ruch ze strony przeciwników politycznych obecnego starosty Mirosława Augustyna i Zarządu Powiatu. Radni nie przegłosowali budżetu na 2022 r. Wydaje się, że radni m.in. ugrupowania Powiat 2023 mogli spodziewać się przegranego głosowania, bo na wcześniejszej sesji zablokowano uchwalenie maksymalnej podwyżki wynagrodzenia dla starosty...
Rada Powiatu Tczewskiego nie przyjęła budżetu na 2022 rok. „Wygrała polityka nie merytoryka” – oceniają niektórzy...
Autor: Starostwo Powiatowe w Tczewie

Zdaniem radnych PiS Zarząd Powiatu zachowuje się nadal jakby miał większość i nie dyskutuje z oponentami politycznymi swoich decyzji. Zdaniem przewodniczącej Rady Powiatu Barbary Kamińskiej odrzucona uchwała nie jest ostateczną, która zamknie prace nad budżetem powiatu, jak mówi w wyjątkowych sytuacjach głosowanie takie można prowadzić do końca stycznia.

B. Kamińska odrzuciła też stwierdzenie jednego z radnych o tym, by podczas głosowania nad budżetem wprowadzono dyscyplinę głosowania.

 

Radni PiS w sprawie obecnej sytuacji, jak wytworzyła się w Radzie Powiatu wystosowała oświadczenie:

 

Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu (od początku kadencji liczy 6 radnych) głosował przeciw uchwale o przyjęciu budżetu powiatu na rok 2022 z trzech zasadniczych powodów:

Braku w projekcie budżetu jakichkolwiek podwyżek dla pracowników Starostwa i podległych jednostek organizacyjnych, mimo że temat był podnoszony przez radnych w trakcie roku, a szczególnie przy okazji podwyższenia wynagrodzenia Staroście i wysokości diet radnych.

Zaplanowaniu wydatków na oświatę na poziomie obecnego roku pomimo faktu, że od września 2022 roku do szkól ponadpodstawowych trafi około 400 uczniów więcej (to efekt kończenia nauki w szkołach podstawowych przez uczniów rozpoczynających naukę w wieku 7 lat i połowy rocznika 6 -latków, podobnie będzie też w kolejnym roku) oraz nieuwzględnieniu zmniejszonych kosztów funkcjonowania szkół w okresie 5 miesięcy edukacji zdalnej w bieżącym roku.

Nieotrzymaniu odpowiedzi przez radnych składających na piśmie wnioski do budżetu o ich przyjęciu lub odrzuceniu a w projekcie nie widzimy ich uwzględnienia.

Jednocześnie informujmy, że radni z klubu Inicjatywa Samorządowa i radni niezrzeszeni podjęli suwerenne decyzje w sprawie przyjęcia budżetu i WPF na rok 2022.

 

W dalszym ciągu oczekujemy od Zarządu Powiatu konstruktywnego dialogu i poważnego traktowania bez zaskakiwania nas niespodziewanymi decyzjami jak np. ostatnio pomysłem przekazania zadań biblioteki powiatowej z Gniewa do Pelplina bez racjonalnego uzasadnienia.”

 

Barbara Kamińska

Roman Małecki

 

O nową sytuacją w Radzie Powiatu zapytaliśmy Andrzeja Demskiego z Klubu Powiat 2023, który nie krył zaskoczenia.

 

- Przeszedł Wieloletni Plan Finansowy, ale budżet na 2022 r. nie przeszedł. Zgodnie z przepisami, będzie można jeszcze raz głosować tę uchwałę, ale jeżeli rada nie uchwali budżetu – zrobi to Regionalna Izba Obrachunkowa – stwierdził A. Demski, radny powiatu tczewskiego. - Sytuacja w Radzie Powiatu Tczewskiego wynosi 12 do 11. I rada na ostatnim głosowaniu postąpiła politycznie. Nie było dyskusji o budżecie. Nie wypowiedział się w tej kwestii żaden radny PiS. Zagłosowali przeciw: PiS, Inicjatywa Samorządowa i były radny PnP Piotr Odya i dwóch radnych z PO. Dla mnie dziwne jest, że wszystkie komisje Rady Powiatu, oprócz Komisji Gospodarczej zaopiniowały projekt budżetu n 2022 r. pozytywnie. W Komisji Finansowej „za” projektem byli radni Kulas i Zgoda, ale podczas głosowania wielu radnych na sesji było przeciw. (Radny Jan Kulas jako jedyny podczas głosowania wstrzymał się od głosu – dop. red.). Zagrała polityka, a nie merytoryka. Może być problem, bo za poprawkami i uchwałą budżetową idą pieniądze. Pojawił się już np. problem z samochodem dla jednego z Domów Pomocy Społecznej. Będzie opóźnienie w realizacji uchwał.

Sytuacja jest patowa. Pierwszy raz w historii powiatu tczewskiego może dojść do nieuchwalenia budżetu.

 

Radny dodał, że miał nadzieję, że głosowanie nad budżetem nie będzie kwestią polityczną a kilku radnych wstrzyma się. Tymczasem 10 radnych zagłosowało „za”, 11 „przeciw”, 1 wstrzymujący. Dodajmy, że w sesji nie uczestniczyła radna Alicja Gajewska. Tymczasem jak widać jeden głos obecnie stanowi przysłowiowy „języczek u wagi””.

 

- Chodzi po prostu o przejęcie Zarządu Powiatu – ocenia Andrzej Demski. - Będą problemy z finansowaniem DPS-ów, szpitala, szkół itp. Myślałem, że będzie inaczej po w takich strategicznych sprawach jak absolutorium czy finanse powinniśmy się czym innym kierować niż polityka. Tymczasem zapewne nawet przypadku „dziesiątków tysięcy złotych” na plusie budżet i tak by nie przeszedł. Myślę, że to znak, że zbliżają się wybory. Na komisjach radni zachowują się inaczej, ale nie ma tam kamer. Gdy kamery włączają się na sesji powstaje zupełnie inna sytuacja. Pod koniec stycznia będzie zapewne kolejny wniosek o odwołanie starosty i Zarządu. Potrzeba do tego większości 14 radnych, a dwóch brakuje... Żałuje, że sesja tak szybko się skończyła i wiele osób nie zdążyło się odnieść do tego co się stało. Było spotkania opłatkowe później i nie poszedłem na nie. Lubię grę w otwarte karty. Nie lubię takiego cynizmu...

 

Wawrzyniec MocnyOceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kx 27.12.2021 22:08
Podworkowejbpolityki ciąg dalszy. Dalej nie liczcie sie z partnerami politycznymi to tak będą wygladac kolejne powiatowe glosowania. jak widac nieobecnosci szkodza obozowi starosty... ;-DDD

Reklama
Kopie wielkich mistrzów Henryka Kudzio. ZOBACZ Zaginione dzieła m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Kopie wielkich mistrzów Henryka Kudzio. ZOBACZ Zaginione dzieła m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Spragnionych obcowania ze sztuką zapraszamy do Galerii Henryka Kudzio. Jej kolejna odsłona w najbliższy czwartek – 28 kwietnia o 18.00 w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15. Galeria Henryka Kudzio jest bez wątpienia przesiąknięta duchem dzieł wielkich mistrzów. Hans Memling, Hieronim Bosch, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Pieter Bruegel czy Jan Vermeer – to tylko niektórzy artyści, z których twórczością możemy obcować w Fabryce Sztuk. Kopie ich obrazów od lat tworzy artysta malarz, grafik Henryk Kudzio. Czyni to w mistrzowski sposób. Rytmiczna precyzja, dążenie do wiernego odzwierciedlenia oryginału są cechami charakterystycznymi Jego warsztatu. Warto dodać, że nie wszystkie prezentowane w Galerii kopie można oglądać w oryginale w innych muzeach. Do strat wojennych należy „Portret młodzieńca” Rafaela. To dzieło zaginione, zrabowane przez hitlerowskie Niemcy podczas drugiej wojny światowej. Bardzo ciekawe są też przedstawienia oryginalnych rzeźb w formie rysunku. Przykładem jest „Laokoon” z Muzeów Watykańskich oraz „Pieta” Michała Anioła, będąca jedyną sygnowaną rzeźbą tego artysty.     Galerię można odwiedzać do końca października 2022 r. Wstęp bezpłatny. poniedziałek-piątek 8.00-18.00 soboty, niedziele, święta 10.00-18.00 (kwiecień-sierpień) soboty, niedziele, święta 10.00-16.00 (wrzesień-marzec)     Fabryka Sztuk Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 31.10.2022 09:00
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
a