piątek, 3 maja 2024 11:10
Reklama
Reklama

„LEMPART ZJEDZ SNICKERSA!” – pikieta pod biurami PiS. Ostra walka na okrzyki i transparenty [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

Szumnie zapowiadana „wizyta” w Tczewie Lewicowej aktywistki Marty Lempart, znanej z obscenicznych wystąpień organizowanych w całej Polsce, odbyła się w Tczewie 3 grudnia br. (piątek) ok. godz. 18. Wcześniej była zapowiadana m.in. na instagramie. Niewielkiej grupce demonstrantek towarzyszyła Iwona Ochocka, nauczycielka i dyrektorka tczewskiej szkoły prywatnej.
Kliknij aby odtworzyć

Dodajmy, że na instagramie była też mowa, że M. Lempart wcześniej będzie protestować w Sztumie i Kwidzynie.

W Sztumie pojawiła się na moment, czego dowodem jest wpis zamieszczony 3 grudnia w mediach społecznościowych ze znanym lokalnym, lewicowym radnym powiatu sztumskiego – Zbigniewem Zwolenkiewiczem. Na zdjęciu aktywiści zapozowali w biurze posłanki Beaty Maciejewskiej. Później w Sztumie na tablicach informacyjnych pojawiły się ulotki m.in. z wypowiedziami kobiet opowiadających się za aborcją. Jedna z nich mówiła o większym „prawie zarodka” niż kobiety.

Z naszych informacji wynika, że Marta Lempart była także w Kwidzynie.

Podczas pikiety w Tczewie lewicowa aktywistka poinformowała, że jej przyjazd zorganizowała grupa kobiet z Powiśla.

 

Gdy przybyliśmy na miejsce ok godz. 18-tej w Tczewie, najpierw musieliśmy przejść ulicami, na których było wiele patroli policyjnych. Policja czuwała przy rondzie na pl. Piłsudskiego oraz na ul. Łaziennej. Tam z każdej strony grupki policjantów znajdowały się po obu stronach sporego zgromadzenia kontrmanifestantów i sympatyków Młodzieży Wszechpolskiej. Na uwagę zwracał wielki transparent z napisem „LEMPART ZJEDZ SNICKERSA”. Jedna z kontrmanifestantek dzierżąc mopa trzymała także transparent: Posprzątaj PO sobie”. Dodajmy, że mopa próbowano wręczyć Marcie Lempart, ale ta nie przyjęła „prezentu”.

Młodzież Wszechpolska nagrała filmik dokumentujący happening z mopem, który załączamy do artykułu. Jak mówili narodowcy mop to symbol brudu, wulgaryzmów i deprawowania młodzieży, które należy posprzątać. To także pokłosie głośnego wandalizmu. Marta Lempart podczas udzielania wypowiedzi mediom tłumaczyła, że oblewając farbą biuro PiS w Warszawie chciała podkreślić swoje poglądy i dążenia.

 

Ponieważ głównym bon motem akcji było hasło: „Myślę czuję podpisuje” - zebranie podpisów pod projektem ustawy „Legalna aborcja bez kompromisów”. Podpisano się oczywiście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, zakazującego aborcji eugenicznej, zwanej potocznie „aborcją na życzenie”. Dodajmy, że przed wprowadzeniem zakazu w Polsce abortowano nie tylko skrajnie zagrożone ciąże, ale także mnóstwo ciąż, u których stwierdzono zespół Downa. Sądząc po liczbie osób w tym miejscu, podpisy zapewne można policzyć na palcach.

Marta Lempart udzieliła krótkiego wywiadu tczewskim mediom (była w tym czasie zagłuszana przez Młodzież Wszechpolską). Rafał Buca, prezes pomorskiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej także udzielił wypowiedzi mediom bez wyróżniania kogokolwiek.

 

- Zebraliśmy się tu by zebrać podpisy pod projektem obywatelskim „Aborcja bez kompromisu. Uważamy, że kobiety nie powinny umierać jak pani Izabela z Pszczyny – mówiła Marta Lepmart. (dop. red. -30-latka, która zmarła w szpitalu w Pszczynie, po komplikacjach ciąży, po odejściu wód płodowych. Ministerstwo Zdrowia wskazuje na błąd lekarza). - Kobiety z Powiśla zorganizowały akcję: „podpisuję bo...”.

 

Dodała, że aborcja to zwykłe świadczenie medyczne i, że przeciwstawia się całkowitemu zakazowi aborcji. - Proponujemy „europejski standard” - mówiła. - To nie jest to, że ja mam nadzieję, że w Polsce aborcja będzie legalna, darmowa i bezpieczna, ja to po prostu wiem – stwierdziła.

 

 

- Zebraliśmy się tutaj spontanicznie, niektórzy zatrzymywali się przechodząc - nie dziwię się, bo pani Marta Lempart jest osobą skrajną, reprezentującą wartości, które są nieakceptowalne dla większości społeczeństwa. Emanuje wulgarnością. Dlatego przygotowaliśmy performance - wręczyliśmy pani Lempart mopa, żeby wreszcie zaczęła sprzątać po swoich aktach (rozlana farba pod warszawskim biurem PiS, czemu towarzyszyła odmowa pani sprzątającej zrobienia porządku po akcji. Walczę dla pani dzieci – mówiła wówczas aktywistka).

 

Manifestacja 3 grudnia br. zwolenników aborcji na życzenie potrwała ponad godzinę. Nie usłyszeliśmy z ich strony żadnych wulgaryzmów, a przyniesiony przez jednego z protestujących megafon pozostał większość czasu nieużyty. Zgodnie z zapowiadaną w mediach społecznościowych pikietą, bo to określenie bardziej pasuje niż manifestacja.

 

Głośniejszy od megafonu Marty Lempart był z całą pewnością jeden z lewicowców, który na okrzyki wszechpolaków: „nacjonalizm, nacjonalizm!!”, „wolność słowa dla nacjonalistów” odpowiadał okrzykami „faszyści”, „faszyści!!”. Jednak niestety dla działaczy lewicy tam zgromadzonych była to jedyna taka osoba. Cała reszta była gromadnie „przytulona” do M. Lempart. Nie było farby na drzwiach posłów PiS przy ul. Łaziennej. Nie było rzucanych wulgaryzmów po obu stronach protestu.

 

Zgodnie z analizami komentatorów sceny politycznej - proaborcyjny ruch Marty Lempart znacznie osłabł. Co widać było wyraźnie w miniony piątek w Tczewie. Podczas manifestacji kontrmanifestantów - głównie z Młodzieży Wszechpolskiej było ok. 3 razy tyle.

Była to jedynie „wojna” na transparenty i wykrzykiwane hasła. Można nawet powiedzieć, że było spokojnie, bez ekscesów.

Tym razem w porównaniu z tczewskimi protestami „strajku kobiet” to przeciwnicy „śmierci na życzenie" byli głośniejsi.

 

 

(tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tczewianin 17.12.2021 06:41
W konkurencyjnych do GT mediach podawana jest informacj, ze zwolennikow lempart byl 16 a natidiwcow 20. Zachecamy do obejrzenia naszych zdjęć i ocenienie czy takbrzeczywiscie bylo. Nie trzeba nawet prostować glupot sytuacja mowi sama za siebie.

Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama