czwartek, 2 maja 2024 01:33
Reklama
Reklama

Uczniowie nagrywali swoje bijatyki i umieszczali w internecie. Są zidentyfikowani. Sprawa jest już w sądzie, a starostwo malborskie cenzuruje media lokalne

8 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku od jakiegoś czasu spotykało się na bójkach, które nagrywali telefonami komórkowymi, a następnie zamieszczali w internecie. Zdarzenia te miały miejsce 28 września. Publikujemy także oświadczenia starostwa malborskiego w opisanej sprawie.
Uczniowie nagrywali swoje bijatyki i umieszczali w internecie. Są zidentyfikowani. Sprawa jest już w sądzie, a starostwo malborskie cenzuruje media lokalne

Autor: TVN

Niestety na nasze pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie ani od starosty malborskiego (Stosowne pytania skierowaliśmy do starosty malborskiego Mirosława Czapli), do którego zgłosiliśmy się w pierwszej kolejności, ani od naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku – Stanisława Sumowskiego. Pan naczelnik także z uwagi na pełnioną przed laty ważną funkcję dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie, powinien udzielić wypowiedzi chociażby ze względów wychowawczych, bo jak widać poziom przemocy wśród nastoletnich uczniów nie tylko nie maleje, ale wręcz z roku na rok wzrasta.

Do tego dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że szefostwo starostwa w Malborku zabroniło wypowiadania się dyrektorowi ZSP nr 4 w Malborku dla mediów lokalnych. Trudno to nazwać inaczej jak próbą cenzurowania mediów lokalnych. W tym świetle złe świadectwo daje przy tej okazji fakt udzielenia wypowiedzi przez dyrektora szkoły Faktom TVN.  Dodajmy, że sekretariat starostwa oznajmili nam 30 września, że starostwie „będą za tydzień”. Wygląda na to, że przynajmniej lokalnie zastosowano medialną taktykę „chowania głowy w piasek”.

 

Szokujące jest, że na jednym z nagrań widać dziewczęta, które zawzięcie się okładają. Dyrektor ZSP nr 4 Paweł Rybak powiedział tylko, że szkoła prowadzi pewne działania i, że jest zszokowany. Władze powiatu malborskiego, będące organem prowadzącym placówki zareagowały jednak oświadczeniem w tej sprawie. Próżno jednak szukać informacji na ten temat oraz oświadczenia na stronach powiatu malborskiego lub szkoły.

 

Jak informuje wicestarosta malborski Waldemar Lamkowski w upublicznionym oświadczeniu, który reprezentuje organ prowadzący ZSP nr 4, doszło już do spotkania z rodzicami uczniów zamieszanych w tę sprawę. Poinformowano Kuratorium Oświaty oraz policję i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna w Malborku.

 

Policja malborska potwierdza, że do takich zdarzeń dochodziło.

 

- Policjantka, która na co dzień pracuje z młodzieżą, informacje o takich brutalnych i agresywnych zachowaniach malborskiej młodzieży otrzymała rano, w środę, 29 września, – mówi asp. Sylwia Kowalewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Malborku. - Spotkała się z przedstawicielami szkoły. Tego samego dnia dyrektor szkoły złożył stosowne zawiadomienie w naszej komendzie. Te zdarzenia miały miejsce we wtorek (28 września) ok. południa. Ustalono osiem osób uczestniczących w zajściu. W tej chwili wszystkie materiały są przekazane do sądu. Dotyczą one osób nieletnich do 17 roku życia.

 

Asp. S. Kowalewska poinformowała nas, że w czasie naszej rozmowy policjanci przebywają w szkole, prowadząc rozmowy profilaktyczne z uczniami m.in na temat stosowania przemocy i odpowiedzialności prawnej za takie czyny jak ostatnie.

 

- Od decyzji sądu będzie zależało jakie konsekwencje poniosą uczniowie uczestniczący w bójkach – dodaje rzecznik. - Zgadzam się to szokujące, że część z tych zdarzeń dotyczy dziewcząt. Nie ma przyzwolenia na agresje, brutalność, dlatego w porozumieniu ze szkołą podjęliśmy wszelkie możliwe działania.

 

Dodajmy, że sprawie nie pomaga opublikowanie przez jeden z portali filmiku z nagraniem bójki. Filmik jest nieocenzurowany, brutalny. Nagranie nie wnosi nic do sprawy, bo nie jest nawet opatrzone relacją fotreporterską. Co gorsza, chociaż jest słabej jakości możliwe jest rozpoznanie po wizerunku uczennic. Jak poinformowano nas nieoficjalnie, rodzice już podjęli interwencje w sprawie publikacji...

 

Komunikat Wicestarosty w sprawie bójek uczniów ZSP nr 4 publikowanych w internecie

„Organ prowadzący otrzymał w dniu dzisiejszym informację o przebiegu zdarzeń i podjętych przez szkołę działań. O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy kuratorium oświaty, proponując wspólne działania w sprawie. Dyrektor szkoły informacje o pojawiających się filmach z przebiegu kilku bójek z udziałem uczniów otrzymał w godzinach popołudniowych we wtorek 28 września br. Podjął działania zmierzające do ustalenia sprawców i odpowiednie działania prewencyjno-wychowawcze w tym zakresie. Powiadomił Policję o zdarzeniach, które miały miejsce poza terenem szkoły. W dniu wczorajszym i dzisiejszym (29 i 30.09. - od red.) były prowadzone rozmowy z rodzicami uczestników bójek. Dyrektor ustalił, że brało w nich 8 uczniów z klasy pierwszej i 1 z klasy III. Miały one charakter tzw. ustawki, aby je sfilmować i upowszechnić w internecie. Zarówno sprawcy i obserwatorzy bójek poniosą konsekwencje przewidziane w statucie szkoły. Dyrektor zwołał w tej sprawie w dniu wczorajszym (29.09 - od red.) zespół wychowawczy, a w najbliższy wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Pedagogicznej, gdzie zapadną decyzje co do uczniów biorących udział w bójkach.

 

W porozumieniu z dyrektorem szkoły, policja malborska zaproponowała na jutro tj. 1 października br. cykl spotkań w klasach pierwszych w ramach działań prewencyjnych. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Malborku przedstawiła ofertę wsparcia rodziców i uczniów - uczestników bójek. Proponuje także warsztaty i spotkania z młodzieżą w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

 

Wyrażamy swój niepokój i troskę z uwagi na fakt, że prawdopodobnie działania mają charakter rozwojowy i są sterowane przez osoby z zewnątrz. Liczymy tu na pomoc rodziców i wsparcie Policji. Nie ma przyzwolenia na agresję. Wszelkie jej przejawy spotkają się z odpowiednią reakcją szkoły - przy wsparciu organu prowadzącego i organów ścigania.”

 

Podpisał

Wicestarosta malborski

Waldemar Lamkowski

 

Malbork, dnia 30 września 2021 roku



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zansiba 09.10.2021 20:06
Gromda XD

Piotr Odya 08.10.2021 21:02
Ja się tak zastanawiam, gdzie w tym czasie byli nauczyciele skoro to się odbywało cyklicznie. Starostwo z Panem Czaplą i Lamkowskim chowają głowę w piasek bo nie ma tam ich dzieci. Ja osobiście jestem tym zbulwersowany.

rodzic 10.10.2021 13:42
Czekają aż sprawa przycichnie. To, że dzielą media na slabe lokalne i ogólnopolskie to jest skandaliczne.

Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama