niedziela, 19 maja 2024 02:03
Reklama
Reklama

Uroczystości w hołdzie bohaterom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Uroczystości w hołdzie bohaterom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę, 1 sierpnia przypadła 77. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym dniu w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętnienia zrywu. O godz. 12.00 przedstawiciele samorządu miasta, powiatu oraz kombatanci złożyli kwiaty przy obelisku bitew II wojny światowej (Park Kopernika).
 Uroczystości w hołdzie bohaterom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Uroczystości w hołdzie bohaterom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Autor: ZKP OK Tczew

Wiązanki kwiatów i znicze złożyli prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, starosta Mirosław Augustyn oraz przedstawiciele kombatantów i grupa mieszkańców. Znicz zapalono także na grobie powstańca – tczewianina Mieczysława Polewicza.

O godz. 17.00 poległych i ofiary Powstania Warszawskiego upamiętnili członkowie tczewskich organizacji: Dawnego Tczewa, Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego O. Kociewskiego w Tczewie oraz członkowie PiS i Młodzież Wszechpolska. Wspólnym elementem upamiętnienia były ułożenie zniczy w kształt Polski Walczącej przed pomnikiem poległych harcerzy.

 

- Przy pomniku tczewskich harcerzy, ponieważ wielu z nich walczyło podczas II wojny światowej, a także w Warszawie, jak Hubert Stangenberg. Zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd bohaterskim żołnierzom – tłumaczył Tomasz Jagielski ze ZKP OK w Tczewie.

 

O godz. 17.00, dla upamiętnienia ofiar Powstania Warszawskiego, w Tczewie rozległy się syreny alarmowe. 1 minutę - dla upamiętnienia śmierci tysięcy powstańców oraz ofiar masowych mordów na mieszkańcach Warszawy.

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zaśpiewali pieśni powstańcze: “Warszawskie Dzieci” i “Pałacyk Michla”.

 

- W przemówieniach zebrani wyrazili swoje słowa uznania dla Powstańców dla ich walki i ich poświęcania przypomnieliśmy o zdradzie sowietów i zbrodniach Niemców – powiedział Robert Wełniak z Młodzieży Wszechpolskiej. - Na koniec odśpiewaliśmy hymn. Cieszy duża liczba duża liczba obecnych w młodym jak i starszym wieku. Frekwencji potwierdza, że historia Powstania nie jest nam obojętna i będziemy ją kultywować w kolejnych latach.

 

(tomm)

Fot. ZKP OK Tczew/Z.Mocny/

Młodzież Wszechpolska/UM Tczew

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama