sobota, 4 maja 2024 20:53
Reklama
Reklama

Wielogodzinna sesja i długa debata (spięcia) przed głosowaniem nad odwołaniem starosty...

Na wczorajszej (27 lipca ) sesji Rady Powiatu Tczewskiego nie udało się odwołać starosty. Przy 11 głosach za odwołaniem 11 przeciw i 1 nieważnym głosie starosta Mirosław Augustyn utrzymał się na stanowisku. Do 3/5 potrzebnych przy tego typu wniosku, zabrakło 2 głosów. Wcześniej starosta nie otrzymał votum zaufania...
Wielogodzinna sesja i długa debata (spięcia) przed głosowaniem nad odwołaniem starosty...

Autor: tczewska.pl

Przeciw udzieleniu votum zaufania było 12 radnych (PiS i Inicjatywa Samorządowa), a pozostałych 11 za jego udzieleniem. Fakt, że nie udzielono zaufania votum zaufania spowodował, że mogło dojść do głosowania nad odwołaniem włodarza. Brak votum oznacza także, że odbędzie się ponowne głosowanie nad odwołaniem starosty.

 

Wielogodzinne obrady

Sesja trwała wiele godzin. Zakończyła się po godzinie 18-tej. Wcześniej głosowano szereg istotnych budżetowych uchwał. Najważniejsza z nich dotyczyła udzielenia absolutorium za wykonanie budżetu, które co ciekawe Zarząd Powiatu otrzymał.

Odbyła się także debata nad Raportem o stanie Powiatu Tczewskiego za rok 2020, gdzie zaskakujące było zabranie głosu przez Zbigniewa Urbana, który wywołał poruszenie swoimi zarzutami dotyczącymi polityki starostwa. Zabierając głos powiadomił także radnych wygraniu w sądzie pierwszej instancji sprawy pracowniczej. Szerzej o tej o sprawie szerzej piszemy pod linkiem:

 

https://www.tczewska.pl/wiadomosci/20688,sad-rejonowy-wydzial-pracy-oglosil-wyrok-w-sprawie-z-urban-starosta-miroslaw-augustyn

 

Przed odwołaniem starosty radni długo dyskutowali m.in. nad zasadnością uchwały odnośnie skargi na działalność starosty dotyczącej rejestracji wielu pojazdów równocześnie. Do tej pory możliwe jest to jedynie w przypadku firm a nie osób fizycznych...

 

Debata na wnioskiem o odwołaniem

Sam akt głosowania tajnego nad odwołaniem starosty poprzedziła długa dyskusja, która w zasadzie obracała się wokół kilku kontrowersyjnych decyzji Zarządu Powiatu. Chodziło o sprzedaż budynku po byłym Domu Dziecka; przekazanie miastu Tczew budynku z działką przy ul. Gdańskiej 2a po likwidowanej Bibliotece Pedagogicznej oraz zamieszaniu wokół próby przekazania sprzętu po byłym Powiatowym Zarządzie Dróg oraz m.in. dot. kwestii remontu Mostu Tczewskiego.

 

- Ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Miejska Biblioteka Publiczna przejęła 7 sztuk książek (...) - mówił radny Roman Małecki. - Starostwo wypowiedziało umowę na dzierżawę budynku przez Bibliotekę Pedagogiczną i w ten sposób było to impulsem do podjęcia uchwały przez Sejmik Województwa Pomorskiego o likwidacji tej filii. Zarząd Powiatu zbiera się nie po to, by podejmować decyzję które go chronią, ale po to by działać przejrzyście, otwarcie. Natomiast przekształcenia szkolne na początku kadencji... Nikt mnie nie przekona, że było to robione przejrzyście w interesie spokoju społecznego i edukacji powiatowej. Po tym co się wtedy wydarzyło starosta sam powinien zawnioskować o zmianę składu całego zarządu. Wygaszenie tego konfliktu po tej „burzy” było niewątpliwym sukcesem pana starosty. Mówię to po to, by wskazać jakie są niuanse tej sprawy, jakie błędy popełnił zarząd i jakie jest prawo do oceny radnych. Takiej oceny dokonaliśmy. Zarząd trzeba odwołać.

 

 

- Wszyscy uczestniczyliśmy w komisjach edukacji i wydawałoby nam się, że patrzymy na to samo, a nagle jest wniosek o odwołanie – mówiła Gabriela Makać, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji. - W poprzedniej kadencji mówiło się, że jest za dużo szkół, że są drogie, że trzeba coś zmienić... Restrukturyzacja, restrukturyzacja... (...). Byłam zaskoczona w grudniu na uroczystościach związanych z upamiętnieniem dokonań rodziny Ornasów. Pani dyrektor opowiedziała jak przebiegały konsultacje. Pani dyrektor zdała mi relację z tych spotkań. Pan starosta został sam w obliczu rodziców, nas radnych i prasy.

Radna dodała, że uważa ówczesne decyzje oświatowe za słuszne, wymieniając m.in. utworzenie na bazie Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich szkoły branżowej, czy zmiany w ZSE oraz działania w obliczu niżu demograficznego, który wymusza restrukturyzacje placówek oświatowych.

 

Odpowiedź starosty

Starosta Mirosław Augustyn po kolei odnosił się do wszystkich zarzutów wymienionych we wniosku o jego odwołanie.

Starosta tczewski odnosząc się do zarzutów o błędne decyzje przy procesie przekształceń szkół, przyznał, że było w tym wszystkim niedoinformowanie, a przekaz społeczny „był beznadziejny”, ale jego zdaniem sytuację udało się zażegnać pozytywnie. - Nie mam tu sobie nic do zarzucenia stwierdził.

Następni radny Krzysztof Korda, który jest także członkiem zarządu oraz dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, tłumaczył że biblioteka tczewska nie przejęła większości księgozbioru Biblioteki Pedagogicznej ponieważ wiele pozycji z niego było zdezaktualizowana. Po drugie był powieleniem istniejącego księgozbioru tczewskiej biblioteki, a sama tczewska placówka nie miała też tyle miejsca by przejąć cały przekazywany księgozbiór. Zaznaczał, że kwestia likwidacji BP. Była decyzją podjętą na szczeblu wojewódzkim nie powiatowym (powiat nie jest jej organem prowadzącym).

 

- Zarząd Powiatu kwestią majątku po były PZD zajął się szybko. Po rozmowach z Zakładem Usług Komunalnych w Tczewie doszliśmy do wniosku, że zamiast płacić za utrzymanie dróg powiatowych, które znajdują się w Tczewie, ZUK byłby zainteresowany przejęciem ww. sprzętu - kontynuował starosta. - Mieliśmy zabezpieczone środki w kwocie 340 tys. zł. Nie interesuje mnie za ile ZUK przedstawił panu prezydentowi, że będzie wykonywał te zadania. Wiem ile my mieliśmy. Nigdy nie mówiliśmy, że sprzęt był wyceniony. Sprzęt był jedynie oszacowany na zasadzie majątku trwałego – wartości księgowej. (...)

 

Kwestia większości

W sprawie tezy z wniosku o brak współpracy z radnymi w kwestii sprzedaży budynku przy ul. Wojska Polskiego (budynku Domu Dziecka) starosta tłumaczył:

 

- Wiedzieliśmy, że zakup budynku dla 28 dzieci z Domu Dziecka. Na początku kadencji udało nam się sprzedać budynek przy ul. Kołłątaja, którego wartość doszła do ok. 600 tys. zł i za uzyskane pieniądze kupiliśmy budynek przy ul. Wyspiańskiego. Drugi budynek został pozyskany i dzieci zajęły go pod koniec ub. r. Natomiast budynek opuszczony niszczeje (ogrzewanie, przeglądy). Obecne placówki PCPR i Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna zajmuje trzy pomieszczenia i piwnice. Była propozycja pani dyrektor, że 150 m zagwarantuje pracę i funkcjonowanie tych trzech domów dziecka. (...).

Zdaniem starosty utworzenie nowych mniejszych „domów dziecka” nie byłoby możliwe, gdyby nie takie decyzje jak zbycie nieruchomości po Bibliotece Pedagogicznej (sam budynek był w fatalnym stanie), a w zamian uzyskano teren przy ul. Wojska Polskiego 6.

 

Starosta stwierdził, że jako osoba zarządzająca dba o komfort pracy pracowników starostwa i jednostek podległych o czym świadczą zmiany w pomieszczeniach wydziału komunikacji.

 

- „Rezygnacja niektórych radnych z przynależności do klubu radnych i ostatecznie utrata większości w radzie” Tego punktu (wniosku o odwołanie – dop. red.) nie będę nawet komentował, bo nie ma czego!

 

- Żeby sprawować władzę należy dysponować większością tak jest w Sejmie, Sejmiku i tak jest w Radzie Powiatu Tczewskiego, to jest kluczowa kwestia! - zauważył radny Jan Kulas. - Żeby myśleć o drugiej części kadencji. Ostatnie tygodnie i miesiące pokazały, że tej większości nie ma. Wyraźnie to widać w przypadku działania komisji. Podczas komisji rewizyjnej wiele osób się wypowiadało w kwestii możliwości sprawowania funkcji. (...). Wynik tej komisji w sprawie wniosku o odwołanie jest dla mnie istotny 3:2 za odwołaniem starosty. Kiedy odchodzi zastępca starosty – osoba o najwyższych kwalifikacjach trzeba się zastanowić. Inna sprawa w kwestii oświatowej. Gdy widziałem jak tu dziesiątki osób wchodzą, przypominały mi się okupacje sal posiedzeń z największych protestów oświatowych (...).

 

Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jarosz 30.07.2021 05:50
Elytkom chodzi tylko o koryto. A mieszkańcy? a kto to są mieszkańcy dla nich?

Kazimierz Sm. 29.07.2021 01:32
Tych "powolniaków" Małeckiego, Smolińskiego, Sosny i Godlewskiego słuchać się nie da. Mamrolą jak zniedołężniali. Kulas jaki jest, każdy widzi. Z miesiąca na miesiąc z nim gorzej. Próbują udup.ć starostę z powodów politycznych.

słuchacz sesji 29.07.2021 08:59
Po drugiej stronie też słabi mówcy: Kajzer i Makać. Nie dość, że nagłośnienie słabe na tej sali to jeszcze mówią cicho i bełkotliwie (Makać szybko przez co słowa się zlewały w mikrofonie). Powinni zrobić coś z tym nagłośnieniem i ten bezsens z czasem na wypowiedź dłuższą z mównicy i krótką zza ław. Dodam, że gdy kończyłsięczas to dźwięk znikał.

Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama