niedziela, 19 maja 2024 16:01
Reklama
Reklama

Andrzej Kaszuba - legendarny przywódca "Solidarności" - nie żyje

Zmarł Andrzej Kaszuba - legendarny przywódca strajku w sierpniu 1980 roku i pierwszej "Solidarności" w Fabryce Przekładni Samochodowych "Polmo" w Tczewie.
Andrzej Kaszuba - legendarny przywódca "Solidarności" - nie żyje

Jak nas poinformowali Tadeusz Wilczarski z Tczewa i Zdzisław Stachowicz- mieszkający na emigracji w Kanadzie, w dniu 7 sierpnia 2012 roku w San Jose (USA), w wieku 60 lat, zmarł nagle Andrzej Kaszuba - legendarny przywódca strajku w sierpniu 1980 roku i pierwszej "Solidarności" w Fabryce Przekładni Samochodowych "Polmo" w Tczewie. Andrzej Kaszuba po internowaniu 13 grudnia 1981 r. został zmuszony przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa do emigracji z Ojczyzny. W USA przebywał od samego początku emigracji.

Andrzej Kaszuba (przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ «Solidarność” Fabryki Przekładni Samochodowych Polmo w Tczewie) był głównym inicjatorem niezależnego pisma „Biuletyn Informacyjny Komisji Zakładowej NSZZ «Solidarność»”.

Pismo ukazywało się co 2–4 tygodnie od X 1980 – 1 XII 1981. Ukazało się 19 numerów, o obj. 8-16 s., w formacie A4, drukowanych na powielaczu i offsecie. W piśmie publikowano zakładowe informacje związkowe, wiadomości, komunikaty, materiały problemowe, informacje nt. bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. Przypominano wydarzenia historyczne, np. odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918, Poznański Czerwiec i Październik 1956. Nakład numeru 20 (drukowanego 12 XII 1981) został przejęty przez tczewską SB.

Andrzej Kaszuba pozostanie zawsze w naszej pamięci, jako niezłomny patriota oraz bohaterski obrońca praw obywatelskich i człowieka.

Rodzinie Zmarłego oraz wszystkim Jego Przyjaciołom

wyrazy głębokiego współczucia

składają

Wydawca i Redakcja "Gazety Tczewskiej"

Niech Pan Bóg przyjmie Jego do wiecznej chwały! Niech spoczywa w pokoju!

 

Msza święta za Duszę zmarłego Andrzeja Kaszuby odbędzie się w poniedziałek 13 sierpnia 2012 r. o godz. 18.30 w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Tczewie przy ul. Rokickiej na Suchostrzygach.

 

Obszerne wspomnienie o Śp. Andrzeju Kaszubie i Jego osobista relacja ukaże się w kolejnym numerze tygodnika "Gazeta Tczewska" - dostępnym w punktach sprzedaży prasy.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
08.08.2012 17:42
Sporo członków „Solidarnosci” tczewskiej znalazło się w płn. Kalifornii i wyróżniali się (pozytywnie) w przeróżnych inicjatywach patriotycznych na tym terenie. Doszło do takiej sytuacji w San Francisko, że jeden z niedoinformowanych zapytał : gdzie własciwie w Polsce leży ten Tczew, czy daleko od Gdańska? Odpowiedz brzmiała: Gdańsk to jest takie miasto, które leży niedaleko od Tczewa! W gwardii tczewskiej było kilka wiodących nazwisk: Marek Marian Piekarski (zm. 28 VIII 07 w Concord, CA), bliski współpracownik Maciejewskiego z okresu działalnosci w WZZW, poprzednika „Solidarnosci”, Andrzej Kaszuba (szwagier M.M.Piekarskiego) działacz „S”, Leszek Lamkiewicz (powrócił do Kraju), Jurek Bandrowski (ostatnio powrócił do Kraju) i kilku innych. Zobacz; http://blogpress.pl/node/5543

Piotrek 08.08.2012 17:36
większa i bardziej zasłużona dla Polski niż Bolki tuski i borsuki

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama