czwartek, 2 maja 2024 12:26
Reklama
Reklama

Stadion lekkoatletyczny - syndrom „przystani nadwiślańskiej” czy kolejny bubel?

Stadionowi przy ulicy Bałdowskiej poświęciłem już felieton w lipcu ubiegłego roku. Jednak jest to na tyle aktualny i ciekawy problem, że postanowiłem wrócić do tego tematu. Felieton z lipca nie stracił na aktualności. A wręcz przeciwnie prawie po roku potwierdza wszystkie wątpliwości, jakie miałem, a dodatkowo światło dzienne ukazują nowe fakty. Dla tych, którzy nie śledzili problemu budowy stadionu lekkoatletycznego wrócę do początku.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Stadion lekkoatletyczny - syndrom „przystani nadwiślańskiej” czy kolejny bubel?

Za zlikwidowaniem starego stadionu przy ulicy Bałdowskiej  i budowaniem w tym miejscu kolejnego blokowiska silnie obstawał tczewski ratusz, a konkretnie jego włodarze blokując powstanie nowego stadionu lekkoatletycznego z inicjatywy mieszkańców i społeczników. Tylko dzięki temu, że społecznicy byli nieugięci dzisiaj możemy mówić o tym, że nie powstało kolejne blokowisko. W tym miejscu tej grupie należą się głębokie ukłony i podziękowania. Dalej jednak nie było już tak pięknie. Myślę, że dzisiaj z perspektywy czasu możemy chyba mówić już o syndromie „przystani nadwiślańskiej”. Dlaczego? Od początku lobbowano na rzecz budowy nowego stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Bałdowskiej. Dzisiaj okazuje się, że jest to już stadion piłkarsko – lekkoatletyczny. Osobiście przed rozpoczęciem budowy ani w jej trakcie nie spotkałem się ze stwierdzeniem, iż budujemy stadion piłkarsko – lekkoatletyczny? Czy ukrywanie ( jak mi się wydaje) tego faktu miało na celu nie drażnić Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który miał wyłożyć sumkę około 2 milionów złotych na budowę? Osobiście nie kojarzę żadnego faktu, który by wskazywał na wyłożenie chociażby 5 złotych przez Polski Związek Piłki Nożnej (instytucji zdecydowanie bogatszej od PZLA) na budowę tego obiektu? Chyba, że się mylę?

Idąc dalej, przyjęto projekt stadionu tak dramatycznie minimalistyczny, bez wizji i perspektyw rozwoju, że doskonale wpisuje się w miasto będące w stagnacji, dryfujące w otchłań głębokiej prowincji i sypialni Trójmiasta. Co to znaczy? Stadion w Tczewie uzyskał najniższą możliwą kategorię PZLA – „V B”,  na którym będą mogły odbywać się tylko imprezy rangi okręgowej, lokalnej i szkolnej. Myślę, że gdyby była jeszcze niższa kategoria np. „XX F” to właśnie taki obiekt by powstał.  Dlatego w najbliższym czasie Mistrzostwa Polski odbędą się w Starogardzie Gdańskim, a nie w Tczewie. Niestety możemy tylko cieszyć się z pięknej kolorowej bieżni jednak nie możemy liczyć na żadną poważną imprezę sportową.

Na światło dzienne wychodzą kolejne fakty związane ze stadionem. W Gazecie Tczewskie ukazał się tekst pod tytułem „Czy projekt elektryki nadaje się na makulaturę? Ekspert krytycznie o stadionie przy ul. Bałdowskiej w Tczewie” Tekst przedstawia analizę techniczną instalacji elektrycznej stadionu lekkoatletycznego wykonaną przez Pana mgr inż. elektryk Edward Fijałkowskiego. Osobiście jestem laikiem w tej dziedzinie jednak wnioski, jakie nasuwają się po zapoznaniu się z opracowaniem Pana mgr.inż . Fijałkowskiego porażają.  Z opracowania wynika, że oświetlenie obiektu w zasadzie nie wiadomo czemu ma służyć, być może projektujący myśleli, że będzie tam stadion piłkarski ?  Niestety do tego też nie pasuje. Jednak projektujący mogli zasugerować się tym, iż stadion ma najniższą możliwą kategorię PZLA „VB”, więc w razie konieczności będzie można doświetlić stadion pochodniami, a miasto będzie miało bardzo duże oszczędności.   

Przyszła mi jeszcze jedna refleksja. Być może włodarze Tczewa są tak zapobiegliwi i przewidywalni, iż celowo dążyli do powstania stadionu na tak niskim poziomie, ponieważ aktualnie Tczew posiada jeszcze około 54 tyś mieszkańców z tendencją spadkową, więc może okazać się, iż za kilka lat Tczew będzie miał 25 tysięcy mieszkańców, a w tedy okazały stadion lekkoatletyczny mógłby okazać się przerostem formy nad treścią? I to jest argument.

Przy całym szacunku dla piłkarzy, którzy mają niezłe zaplecze w Tczewie i dobrze, to lekkoatleci tczewscy mają na przestrzenia lat nieporównywalnie większe sukcesy od piłkarzy. Można mówić, że jest to przepaść na korzyść lekkoatletów. Kazimierz Zimny - lekkoatleta, urodzony w Tczewie znalazł się na liście najlepszych lekkoatletów 100 lecia Polski. A sukcesy lekkoatletów z Tczewa na przestrzeni lat można mnożyć. Dlatego uważam, że lekkoatletom należał się piękny, poważny stadion lekkoatletyczny. Niestety tak nie będzie. Koszt budowy stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Bałdowskiej to około 7 milionów złotych, z czego około 2 miliony uzyskaliśmy z PZLA. Koszt budowy parkingu na 100 samochodów przy dworcu to około 13 milionów złotych!!! W tym miejscu na usta nasuwają mi się mocne i niecenzuralne słowa. W jaki sposób mieszkańcy mieli uzyskać piękny, nowoczesny przyciągający ciekawe imprezy obiekt, skoro buda na samochody kosztuje 13 milionów złotych, a na stadion, który ma służyć wszystkim mieszkańcom i być ich dumą wydaje się 7 milionów złotych!!!    

Na wiele lat będziemy skazani na prowincjonalny obiekcik beż żadnych perspektyw. Stadion lekkoatletyczny pokazuje dobitnie poziom myślenia i kreatywności włodarzy.  Określę to w następujących słowach - zaścianek i bardzo głęboka prowincja. Będę powtarzał to cyklicznie tym, którzy uważają, że Tczew się rozwija. Budowanie kolejnych blokowisk to nie rozwój. Papierkiem lakmusowym jest liczba mieszkańców, którzy niestety uciekają z tego miasta. Jednak pomimo tego włodarze mają bardzo dobre samopoczucie.

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Justyna 29.04.2021 06:02
Stadion prowincjonalnego miasta. Jaki pan taki kram.

Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama