niedziela, 19 maja 2024 19:31
Reklama
Reklama

Pamięć o Romanie Landowskim

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie imienia Aleksandra Skulteta uczcili pamięć miłośnika i piewcy ziemi kociewskiej Romana Landowskiego.
  • Źródło: UM Tczew
Pamięć o Romanie Landowskim

22 sierpnia minęła trzynasta rocznica śmierci pisarza, poety i regionalisty związanego z Kociewiem. Podczas wspólnego spotkania przy ławeczce poety przypomniano dorobek urodzonego w Świeciu, mieszkającego w Tczewie i Czarnej Wodzie regionalisty. Kociewski twórca pozostawił po sobie 14 książek m.in. „Bedeker Kociewski”. Był też twórcą „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, który ukazuje się do dzisiaj. Za swoją działalność pisarz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Tczewa.

Jan Kulas przypomniał życie i działalność Romana Landowskiego. Następnie uczestnicy spotkania udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zwiedzili jej nową wyremontowaną siedzibę. Przewodnikiem po obiekcie był dyrektor placówki Krzysztof Korda, który zwrócił uwagę jak ważną rolę w zbiorach i pracy biblioteki odgrywa kociewski regionalizm.

Wśród uczestników spotkania obecni byli: Kazimierz Ickiewicz Radny Miasta Tczew, dr Krzysztof Korda Radny Powiatu Tczewskiego, Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – oddział Kociewski w Tczewie i Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie imienia Aleksandra Skulteta.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama