piątek, 5 grudnia 2025 09:56
Reklama

Laureaci konkursu - Pomorskie dla Seniora. Wśród nich są laureaci z powiatu tczewskiego!

Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego wyróżnił 11 osób w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, trzech pracodawców w kategorii Pracodawca Przyjazny Seniorom. Przyznano również nagrody w kategorii Przyjaciel Seniora, którymi wyróżniono 10 osób i organizacji. Wśród wyróżnionych osób nie zabrakło mieszkańców powiatu tczewskiego.
Laureaci konkursu - Pomorskie dla Seniora. Wśród nich są laureaci z powiatu tczewskiego!

Autor: pixabay

Ta ostatnia kategoria to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy. Uhonorowano m.in. Ludwika Kiedrowskiego z Tczewa w kat. Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, a w kat. Przyjaciel Seniora - Zofię Malinowską z Gniewa.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 41 kandydatur: 19 w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, 3 w kategorii Pracodawca przyjazny Seniorom oraz 19 w kategorii Przyjaciel Seniora. Wszystkie zgłoszenia zakwalifikowano do oceny merytorycznej. Kapituła konkursu, którą stanowili członkowie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, 25 czerwca 2020 r. zdecydowała o przyznaniu nagród.

Kto zgłaszał kandydatów?

– Pomorska Rada Polityki Senioralnej wybrała z każdego powiatu w każdej kategorii po jednym laureacie – mówi Barbara Bałka, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej. - Każdy z nich otrzymał jeden z tytułów oraz dyplom, upominki rzeczowe oraz grafiki wykonane przez lokalnych artystów. Kandydaci byli zgłaszani przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne z województwa pomorskiego.

Ze względu na epidemię koronawirusa, termin składania propozycji kandydatur został wydłużony. To była okazja, by docenić osoby, które pomagały seniorom w czasie koronawirusa, by znaleźć wokół siebie społeczników pomagających osobom starszym w trudnym dla nich czasie.

– To oni wyszukiwali osoby, których nie było w bazach danych ośrodków pomocy, a wsparcia potrzebowali. Docierali do nich wolontariusze, m.in. harcerze, którzy pytali sąsiadów, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, zostawiali im maseczki ochronne, wrzucali je do skrzynek, robili zakupy, wyprowadzali psa czy chociażby służyli duchowym wsparciem i rozmową – dodaje Bałka.

 

Laureaci w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior

W kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior kapituła oceniła poprawność zgłoszonych kandydatur w każdym z terenów powiatów i miast na prawach powiatu oraz wybrała 11 laureatów. Szczególną uwagę zwracano na działania kandydatów na rzecz społeczności lokalnej i aktywność w ramach wolontariatu.

 

Zwyczajnymi – Niezwyczajnymi Seniorami zostali:

 

  • Halina Białek, gmina Koczała, powiat człuchowski

  • Marek Lenartowski, gmina Kolbudy, powiat gdański

  • Jadwiga Michałowska, gmina Gdynia, powiat gdyński

  • Anna Stryjewska, gmina Liniewo, powiat kościerski

  • Kazimiera Pliszke, gmina malborska, powiat malborski

  • Jan Piotrowicz, gmina pucka, powiatpucki

  • Jerzy Zellma, gmina słupska, powiat słupski

  • Jadwiga Chadrysiak, gmina kobylnicka, powiat słupski

  • Aurelia Sitek-Juszczak, gmina sztumska, powiat sztumski

  • Ludwik Kiedrowski, gmina tczewska, powiat tczewski

  • Anna Mostek, gmina Reda, powiat wejherowski

 

Pracodawca Przyjazny Seniorom

W tej kategorii kapituła konkursu, oprócz spełniania wymogów formalnych oraz merytorycznych, zwracała uwagę na działania wskazujące, że pracodawca zatrudnia i prowadzi działania wspierające aktywność zawodową osób powyżej 50. roku życia oraz promuje współpracę międzypokoleniową/wolontariat.

Wyróżniono:

  • Polski Komitet Pomocy Społecznej Pomorski Zarząd Wojewódzki w Gdańsku

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni

  • Cech Rzemiosł w Pucku

 

Laureaci w kategorii Przyjaciel Seniora

Kapituła wybrała 10 laureatów, doceniając (oprócz spełnienia wymogów formalnych oraz merytorycznych) dokonania potwierdzające, że kandydat wyróżnia się w sposób szczególny w działalności na rzecz osób starszych, promując działania międzypokoleniowe.

 

Przyjaciel Seniora

  • Stowarzyszenie Seniorzybytów.pl, Bytów

  • Maria Majewska, Chojnice

  • Marlena Kułak, Człuchów

  • Polak Marta, Gdańsk

  • Ewa Tatara, Prabuty

  • Lidia Kusz, Malbork

  • Karol Dettlaff, Kosakowo

  • Zbigniew Sobisz, Słupsk

  • Leszek Kuliński, Kobylnica

  • Zofia Malinowska, Gniew

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Sylwestrowa  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Sylwestrowa Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Romantyzm, humor i wirtuozeria prosto z Wiednia Przeżyj magiczny wieczór sylwestrowy w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy na niezwykłe widowisko Wielką Galę Wiedeńską - Johann Strauss i Przyjaciele, w którym klasyka muzyczna spotyka się z blaskiem noworocznego show: od porywających arii, przez pełne energii polki, aż po roztańczone walce. W ten wyjątkowy wieczór zabierzemy Was w podróż do magicznego świata wiedeńskich sal balowych XIX w., pełnego przepychu, tańca i radości. Na scenie wystąpią wybitni soliści z polskich i zagranicznych teatrów operowych, których głosy i charyzma nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny klimat, łącząc dostojność opery z lekkością i humorem operetki. Ukoronowaniem Gali będzie udział Royal Strauss Orchestra – zespołu, który swoim brzmieniem przeniesie Was prosto do Wiednia. Ich muzyka porwie Was do tańca i zachwyci nawet najbardziej wymagających melomanów. Na scenie pojawi się także Grand Royal Ballet, którego wytworne choreografie i lekko żartobliwe akcenty dodadzą wieczorowi magii, łącząc zachwyt nad kunsztem tancerzy z dobrą zabawą.Wielka Gala Wiedeńska to coś więcej niż koncert – to pełen emocji spektakl, który łączy romantyzm, humor i wirtuozerię. Zachwycające dekoracje i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że poczujecie się jak uczestnicy prawdziwego balu sylwestrowego w dawnej stolicy Austrii. W tę jedyną noc scena Centrum Kultury i Sztuki stanie się centrum sylwestrowej zabawy, a każdy widz przeniesie się do świata miłości, tańca i niekończącej się radości. Jednym słowem – klasa, elegancja, śmiech i muzyka, która rozgrzeje serca i przywita Nowy Rok w wielkim stylu!  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele |Sylwester w CKiS31 grudnia 2025, godz. 18.00Sala widowiskowa CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 150 zł dostępne w kasie CKIS oraz online na stronie: bilety24.plData rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2025 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 31.12.2025 22:00
Reklama
Reklama