piątek, 26 czerwca 2026 17:05
Reklama

Nawet niebo płakało... Smutek tczewskich kibiców po ostatnim meczu biało-czerwonych

Przegrana Polaków z Czechami w ostatnim meczu grupowym podczas Mistrzostw Europy EURO 2012 zasmuciła wszystkich kibiców biało-czerwonych. Rozczarowanie, zawiedzione nadzieję i pytania, dlaczego znowu się nie udało...
Nawet niebo płakało... Smutek tczewskich kibiców po ostatnim meczu biało-czerwonych

O swoich wrażeniach po wrocławskiego meczu, który pogrzebał nadzieje Polaków opowiadają tczewianie, którzy byli tego dnia w trójmiejskiej Strefie Kibica i na stadionie we Wrocławiu.

Wierzyliśmy do samego końca...

- Do gdańskiej Strefy Kibica jeździliśmy na wszystkie mecze naszej reprezentacji - wspomina Maciej Nagórski z Tczewa. - Tym razem nie mogło być inaczej. Wyjechaliśmy już o godz. 10. Zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie tam mnóstwo ludzi. I rzeczywiście. Takich emocji i ścisku gdańska strefa chyba nigdy wcześniej nie zaznała. Godziny do meczu mijały szybko. Na ulicach Gdańska mnóstwo było czeskich kibiców, którzy w dobrych humorach przekomarzali się z Polakami, śpiewali i dopingowali swoich. Byli pewni, że mecz zakończy sie remisem i to oni wywalczą awans. Nastroje Polaków? Mamy to do siebie, że cechuje nas wielka wiara. Do samego końca. Wierzyliśmy, że tym razem los się do nas uśmiechnie. Lepszych warunków już być nie mogło – udział w Euro bez eliminacji, graliśmy u siebie, mieliśmy w miarę słaba grupę, fantastyczną publiczność. Kiedy zbliżała się godzina meczu udaliśmy się na Plac Zebrań Ludowych. Ludzie napływali tam ze wszystkich stron. Słychać było śpiewy „Biało-czerwone to barwy niezwyciężone”. Prawie wszyscy Polacy wymalowani, z czerwonymi szalikami, flagami, biało-czerwonymi perukami, trąbkami i bębnami. Wtedy naprawdę wierzyliśmy, że z Czechami sobie poradzimy. Mało tego, w tym gorącym, polskim dopingu wspierali nas Hiszpanie i Irlandczycy. Mieli ubrane stroje swoich reprezentacji, ale twarze wymalowane na biało-czerwono. To było bardzo miłe.

Przed wejściem do Strefy Kibica wiedzieliśmy, że tego dnia padnie rekord frekwencji. Przepychanki i deptanie się nawzajem pod bramkami do wejścia były nieuknione. Od kolegów, którzy przyjechali troszkę później wiem, że tuż przed rozpoczęciem spotkania bramy trzeba było zamknąć. Idąc do Strefy kibice umawiali się po meczu na spotkanie na gdańskiej Starówce, aby razem świętować sukces naszych Orłów. Na kibiców czekały nie tylko sportowe atrakcje. Tuż przed meczem na scenie doszło do... oświadczyn. Dziewczyna je przyjęła, a w nagrodę młodzi dostali podwójny bilet na ćwierćfinałowy mecz EURO na gdańskiej PGE Arenie. Atmosfera była niesamowita, chociaż panował ogromny ścisk. Było strasznie duszno, przemieszczający się kibice poszukiwali chociaż kawałka wolnego miejsca. Tradycyjnie w czasie odśpiewania hymnu tysiące gardeł uczyniło to z uniesionymi do góry szalikami. Zaczął się mecz, kibice stale krzyczeli „Polska Gola”. W drugiej połowie zaczął padać deszcz. Zupełnie jakby polskie niebo również opłakiwało naszą porażkę. Większość kibiców wytrzymała mimo to w strefie niemal do końca. Jako ochrona przed deszczem posłużyły im... szaliki. Mieliśmy nadzieję, że druga połowa będzie należała do naszej reprezentacji. Okazji do strzelenia bramek było mnóstwo, ale to nie biało-czerwoni trafili do siatki. Gola na wagę awansu strzelił Petr Jiraczek. Nasza rozpacz była wielka. Jęki zawodu przebiegały przez strefę. Wielu ludzi zastygło w bezruchu. Byłem świadkiem niesamowitego wydarzenia – wielkiej nadziei, takiej „naszej”, „polskiej”, do samego końca i ogromnego rozczarowania, smutku, przygnębienia. Nikt nie śpiewał „Polacy nic się nie stało”. Stało się. Rozpacz wprost unosiła się nad Strefą Kibica. Kibice innych reprezentacji szybko jednak wkroczyli do akcji. Zaczęli nas... rozweselać, pocieszać, że graliśmy dobrze, że to był wyrównany mecz. Wielu ludzi poszło na gdańską Starówkę, na której zaczęła się impreza do białego rana. Jednak to nie było świętowanie, a raczej ... szukanie zapomnienia w zabawie.

Byliśmy dumni, że jesteśmy Polakami

- Miałem wielkie szczęście – mówi Bartłomiej Kowalczyk, kibic z Tczewa. - Dostałem bilety za 650 zł na wrocławskie spotkanie Polska - Czechy. Bardzo się cieszyłem, tym bardziej, że jestem wiernym kibicem naszej reprezentacji. Razem z grupą znajomych pojechaliśmy busem. Cały czas rozmawialiśmy tylko o jednym: jak zakończy się mecz, w końcu nie było to spotkanie o honor, ale „mecz o wszystko”. Po godz. 20 z głośników zabrzmiało „Koko Koko Euro Spoko”. Tysiące gardeł zaczęło śpiewać tę piosenkę, prawie cały stadion wypełniły biało-czerwone kolory. Najpiękniejszym momentem było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Kibice z sektora naprzeciw rozwinęli flagę Polski. Tego momentu nie da się opisać. Młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety, dzieci – wszyscy w narodowych barwach. Wszyscy dumni i pełni nadziei. To rozwijanie flagi było niemal spektaklem. Trzymać ten maleńki skrawek olbrzymiego materiału było dla ludzi jak trzymanie kawałka naszego kraju. Wcześniej dostali wskazówki, jak rozwijać ten kawał materiału. Przez moment byli nim całkowicie przykryci. Miałem łzy w oczach, czułem ciarki na całym ciele. Przy takim dopingu i tylu wzruszeniach nie było mowy o porażce.

Podczas meczu nikt nie oszczędzał gardeł. To naprawdę duża różnica – oglądać mecz na fotelu w domu, a towarzyszyć piłkarzom na stadionie. Znajomi mówili, iż troszkę dziwnie ogląda się mecz bez komentarza, że czasami można coś przeoczyć. Są jednak duże telebimy, na których pokazywane jest całe spotkanie. Gdy piłkę mieli Czesi gwizdaliśmy, a kiedy przy piłce byli nasi zgodnie krzyczeliśmy „Polska, Polska!!!”. Gdy swoich dopingowali Czesi, zaraz gwizdami ich uciszaliśmy. Atmosfera gorąca, pomimo ulewnego deszczu. Pierwsza połowa należała do nas, byliśmy pewni, że wygramy. Po przerwie z całych sił krzyczeliśmy „My chcemy gola”. Jednak w drugiej połowie nasze marzenia na ćwierćfinał prysły. Gra nie układała się, wydawało się, że reprezentacja opadała z sił, już nie pomagał nasz doping „Polacy jesteśmy z Wami”. Czesi przeciągali rozgrywanie piłki, dopełnieniem tego było pokonanie Przemysława Tytonia. Choć nasza reprezentacja przegrała i ze łzami w oczach opuszczaliśmy Stadion Miejski we Wrocławiu to jako kibice byliśmy z siebie bardzo dumni. Nasi piłkarze dostarczyli nam bowiem wielu wzruszeń, niezwykłych emocji. Widzieliśmy zresztą, jak bardzo przeżyli swoją przegraną. Nie schodzili z boiska, byli załamani, chowali twarze w rękach, płakali. Ich emocje i żal niemal nas przepełniały. Według mnie polska jedność i ta ogromna nadzieja wyróżniała spośród od innych kibiców. I chociaż przegraliśmy, byliśmy dumni, że jesteśmy Polakami.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama