piątek, 27 marca 2026 14:24
Reklama

Przemoc w czterech ścianach: W 2018 r. 45 wniosków o możliwości popełnienia przestępstwa

TCZEW. Tylko w 2018 r. w Tczewie wszczęto niemal 150 procedur „Niebieskiej Karty”, a w 45 przypadkach zawiadomiono prokuraturę w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa – to dane wynikające z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy.
Przemoc w czterech ścianach: W 2018 r. 45 wniosków o możliwości popełnienia przestępstwa
Przemoc w rodzinie nierzadko łączy się z chorobą alkoholową. W 2018 r. złożono 13 wniosków do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o skierowanie na badania przez biegłego celem wydania opinii w przedmiocie uzależnienia.

- Niestety w naszym mieście przemoc jest obecna – mówi Bożena Chylicka, przewodnicząca komisji polityki społecznej Rady Miasta w Tczewie. - W 2018 r. do zespołu interdyscyplinarnego wpłynęły 143 procedury „Niebieskiej Karty”. Nie jest to informacja pozytywna.

Cztery wnioski pochodziły z placówek oświatowych, a jeden z ośrodka zdrowia.

Pracowano ze 167 rodzinami

W Tczewie zadanie koordynowania działań jednostek pośrednio zajmujących się tematyką przemocy, należy do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Wytypowani przedstawiciele policji, MOPS-u, PCPR-u, prokuratury czy kuratorium diagnozują występowanie problemu na terenie gminy oraz podejmują interwencje w środowisku dotkniętym przemocą. Łącznie w 2018 r. członkowie zespołu oraz członkowie mniejszych grup roboczych prowadzili pracę z 167 rodzinami, w tym z 55 z lat ubiegłych. W 112 przypadkach zakończono pracę i zamknięto procedurę ,,Niebieskie Karty".

- Gdy zespół dostaje informację, że jest podejrzenie przemocy w rodzinie, monitoruje środowisko czyli wizytuje miejsca zamieszkania za pośrednictwem grup roboczych, udziela wsparcia materialnego, udostępnia udzielanie porad specjalistycznych, prawnych i poradnictwa zawodowego – mówi radna Bożena Chylicka. - Ponadto kieruje wnioski do Sądu Rejonowego w Tczewie o wgląd w sytuację rodziny ze względu na dobro dzieci. Prowadzone są spotkania edukacyjne oraz informacje w szkołach dla dzieci. Spotkania z dziećmi są bardzo ważne, bo dzięki nim dzieci nie czują się bezradne.

12 osób skorzystało ze wsparcia

W minionym roku zespół wystosował 45 wniosków do Komendy Powiatowej Policji w Tczewie i Prokuratury Rejonowej w Tczewie z informacją o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przemocy w rodzinie. Złożono 6 wniosków do Sądu Rejonowego o wgląd w sytuację rodziny z uwagi na dobro dzieci, a jedna rodzina skorzystała z możliwości pobytu w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rusocinie, gdzie udzielono jej całodobowego wsparcia.

- Zespół Interdyscyplinarny prowadzi tzw. e-poradnię, w której można uzyskać różnego rodzaju informacje oraz wsparcie - informuje tczewska radna.

W ramach wsparcia osób doświadczających przemocy, w Forum Inicjatyw Społecznych w Tczewie przy ul. Łaziennej 5, odbyły się spotkania edukacyjno-informacyjne

Spotkania prowadzili psycholog MOPS, prawnik MOPS, funkcjonariusz KPP w Tczewie, przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawiciel Sądu Rejonowego w Tczewie, pracownicy Zespołu Interdyscyplinarnego.

Celem było przełamywanie bezradności wobec przemocy, wymiana informacji i doświadczeń oraz uzyskanie wsparcia emocjonalnego. Uczestnicy grupy wsparcia dzielili się swoimi doświadczeniami, przeżyciami oraz wątpliwościami. W 8 spotkaniach uczestniczyło łącznie 12 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama