niedziela, 28 czerwca 2026 06:43
Reklama

Od lipca w gminie spore podwyżki za śmieci. Radny: wieszajmy przy domach informację, ilu jest domowników

Wiemy już ile gniewianie zapłacą za wywóz odpadów do końca 2019 r. Radni z proponowanych stawek 22 zł i 44 zł zeszli do kwot 20 zł za śmieci posegregowane i 40 zł za nieposegregowane. Z jednej strony oznacza to podwyżki dla mieszkańców, z drugiej konieczność cięcia wydatków inwestycyjnych. Radny Lorbiecki zaproponował, by przy domach wieszać informację ilu domowników obecnie w nich mieszka. Miałoby to zapobiec oszustwom w składanych deklaracjach...
Od lipca w gminie spore podwyżki za śmieci. Radny: wieszajmy przy domach informację, ilu jest domowników
Za nami głosowanie radnych w sprawie opłat za odpady.

Autor: (MW)

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Gniewie radni kolejny raz w tym roku obradowali nad wysokością opłaty za wywóz odpadów. Prognozy o możliwej podwyżce stawki do 20 zł (obecnie 15 i 30 zł), potwierdziły się i od lipca br. gniewianie zapłacą więcej.

Jednak „od osoby”

Niedawno włodarze zaprezentowali inny sposób naliczania opłat za wywóz śmieci, a mianowicie od ilości zużytej wody. Pomysł ten zrodził wiele pytań i wątpliwości, dlatego na razie odroczono go i powrócono do naliczania stawki od liczby osób w gospodarstwie domowym.

- Gdybyśmy zrobili rewolucję w sposobie naliczania, musielibyśmy zaprosić do ratusza wszystkich mieszkańców i poprosić, aby zmienili deklaracje. Data wprowadzenia takiego rozwiązania byłaby nie w lipcu br., ale gdzieś w okolicach września, października – mówiła Joanna Kamińska, zastępca burmistrza Gniewu. - Gdyby tak miało się stać, to przez te dwa ostatnie miesiące br. musielibyśmy pobierać po 50 zł od osoby, aby zminimalizować kwotę jaką urząd dopłaca do gospodarowania odpadami komunalnymi. Tu czas jest naszym największym przeciwnikiem. Czas, którego nie mamy, który działa na naszą niekorzyść, bo musimy za te śmieci zapłacić. To także problem dla mieszkańca, dla którego im później zostanie wprowadzona stawka, tym będzie wyższa.

Pod głosowanie poddano projekt uchwały z kwotami 22 zł za odpady posegregowane oraz 44 zł za miesiąc – odpady zmieszane. Projekt nie znalazł jednak uznania w oczach radnych i zarówno przez komisję finansów jak i gospodarki został odrzucony. (...)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hanys 64 06.04.2019 20:27
Za Wisłą będą płacić od zużycia wody https://www.kwidzyn1.pl/wiadomosci/5356,za-smieci-tak-jak-za-wode

czytający 09.04.2019 11:10
i co można Gniewscy mądrale u nas nic nie można

rewitalizacja 06.04.2019 08:31
Szanowni Państwo, a może artykuł o parkowaniu i miejscach postojowych na wąskich uliczkach w Gniewie. Rewitalizacja. Miliony złotych wydane, a ulice zalane olejami, samochody na chodnikach, pod sklepami, w bramach, na trawnikach no i na placu po świątyni Żydowskiej v/v fosy przy Zamku. Czy to Parking legalny?, jak i pozostałe? To prawda, że urzędnicy podjeżdżają do pracy i całe dnie te auta "kwitną", a mieszkający ludzie nie mogą dostać się do własnych mieszkań i smród spalin wdychają. Zwrócisz uwagę, to cię "odpowiednio" potraktują. Tu są równi i równiejsi. A nade wszystko kto wcześniej wstanie ten rządzi, władza gminna nie jest potrzebna.

tak na marginesie 06.04.2019 11:48
Z twojego artykułu wnioskuję ze albo pij połowę tego co pijesz bo chyba nie jesteś z tej planety bo jak zrobią parking to pytasz czy legalny jak niema to że niema gdzie parkować jeśli chodzi o plamy to tu powinna zadziałać policja

bez marginesu 06.04.2019 13:22
Chcecie zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko. Tak się nie da. Albo miasteczko zabytkowe z turystami, albo parkin na parkingu. Zastanówcie się czego chcecie. Jak parkingów, to rewitalizacja nie była potrzebna. Oddać kasę na rewitalizację i wszystko zaparkować.

dddd 05.04.2019 10:28
Do Piotra. Mnie się wydaje, że Burmistrz akurat w tej dyskusji nie bierze udziału. Rada podejmuje Uchwały, a Burmistrz jedynie przedstawia projekty lub propozycje. Czy się komuś podoba, cz nie Uchwały nie mogą pozostawać w sprzeczności z obowiązującymi przepisami i możliwościami finansowymi gminy. I wszelkie dywagacje w tym zakresie nie mają sensu. Natomiast podzielam stanowisko, że Burmistrz powinien zaprzestać swej aktywności w mediach społecznościowych i to bez względu czego ta aktywność dotyczy. Miejscem do rozmów i debat jest budynek gminy i pomieszczenia przynależne.

ststystyk 05.04.2019 13:41
Burmistrz przedstawia tylko te projekty uchwał, które Rada przegłosuje.... ilu uchwał rada przez ostatnie 20 lat nie przegłosowała?

Piotr 05.04.2019 08:23
Panie Burmistrzu, jest Pan osoba publiczna i tak samo jak politykami to i Pana osoba ludzie się interesują. Nikt tu Panu nie grozi i tym samym niech ani Pan czy ktoś z kręgu nie powołuje się na jakieś paragrafy. Bo słusznie ktoś napisał to nie są groźby karalne tylko dyskusja troszkę z niepotrzebnymi emocjami. Moja rada niech Pan przestanie żyć w świecie wirtualnym a bardziej realnym i dla Wszystkich mieszkańców a będzie wszystko dobrze. Mniej krytyki poprzedniej władzy przez Pana osobę da tylko panu plus. Tak samo więcej decyzyjności a nie zrzucanie odpowiedzialności na radnych. Czy poprzez stwierdzenia niech ludzie decydują.. czasem musi Pan jako gospodarz podjąć decyzję i tyle. Życzę powodzenia i wyciszenia. Niech Pan wykorzysta ta radę i nie będzie podsycać się tego wszystkiego

Ala 05.04.2019 06:01
Mój Boże. Narodzie, jest Wielki Post. Niedawno po śmierci Adamowicza serce robiliście, a tu tyle nienawiści...

wolny człowiek 04.04.2019 22:54
Przestańcie robić "wywłoki", dokuczać. Jeśli coś było, to minęło i to jego problem, a nie twój. Żujesz, żujesz bo nie masz nic konkretnego do powiedzenia. Podobnie, jak ktoś obraża pana Szmyta. Jest to jeden z "lepszych" radnych w gminie. Człowiek wie co mówi i robi. Widać, że niektórych nie stać na konstruktywną wymianę zdań, opinii, czy poglądów. Dyskutujmy, rozmawiajmy, ale nie obrażajmy. I tak na marginesie - nikt nigdy nie wie co go w życiu spotka. Nie obrażajcie też pana Wasielewskiego, bo tak naprawdę nie wiecie czy się wypowiada, czy nie. Z obserwacji - nie ukrywa się pod pseudonimem.

Mieszkanka Rakowca...prawdziwa 04.04.2019 22:15
Ale bzdura kto za Rakowiec sie podaje??? Wczoraj zebranie było i kto takie brednie pisze wszyscy zadowoleni jestesmy z Maszego Burmistrza i od Rakowca kłamco trzy kroki w bok, dajcie mu pracować oszuści bez imienia

Gość 04.04.2019 22:57
Skad ta pewność,ze w Rakowcu WSZYSCY są zadowoleni ? Co najwyzej mozesz wypowiadać się tylko w swoim imieniu !!!!

Rysiek 04.04.2019 22:12
Wszystko to zamet jednej niespełnionej osoby i grona wzajemnej Adoracji:Aktywnych"

Smutny mieszkaniec 04.04.2019 19:52
Gniewianie maja w Sobie dużo nienawiści i to ich sposób na życie nie potrafią lub nie chca zmienić tego nie mogą pogodzić się że swoimi porażkami życiowymi Ludzie którzy są nieudacznikami lub manipulantami wolą nastawić ludzi przeciw sobie a Gniewianie są na to podatni niestety ponieważ nie potrafią samodzielnie myśleć sądząc po tym jak się zac***ują wobec siebie to jest przykre i smutne

Danuta Stenka 04.04.2019 13:12
Drodzy Państwo tu nie ma gróźb karalnych więc nie piszcie bzdur kto kogo ma zgłosic. To komentarze jak na innych portalach społecznościowych. Do tego mają prawo ludzie. A osoba publiczna musi przyjąć neutralnie krytykę. Jeśli sobie z tym nie radzi to już pytanie po co szedł na to stanowisko. Tym bardziej jemu, nie przystoi w cieniu innych osób pisać te brednie. Bo traci czas, a mógłby coś w końcu realizować z obietnic.

da 06.04.2019 11:53
ale o co ci chodzi

logik 04.04.2019 12:52
Przestańcie się okładać "błotem". Gmina nie ma podstawy prawnej do sfinansowania ulgi KDR. Dajcie spokój Burmistrzowi i nie wypominajcie, że na niego głosowaliście. Nikogo nie zmuszał do oddania na niego głosu, a za oddane głosy podziękował. Widać, że "facet" zaczął sobie radzić, to zaczęliście go atakować z taką zaciętością, że aż huczy. Czy to byłby ten czy inny tak samo by działał. Wszystko musi działać zgodnie z prawem i w granicach prawa. Siłą i inwektywami niczego nie wymusicie.

PROSTE JAK DRUT 04.04.2019 12:49
DLACZEGO NIE NEGOCJUJECIE CEN ODPADÓW Z ZUOS TCZEW? MOŻE WZOREM PELPLINA ZAGROZIĆ POSZUKANIEM TAŃSZEGO SKŁADOWISKA NA STARY LAS W STG.

radny wasielewskiego z wyborów 04.04.2019 11:45
zgodnie z ustawą smieci powinny się samofinansować!!! i mi się podoba porządek bo chcę mieć wodę w domu a wam w mieście się w ***ch poprzewracało wszystko za darmo a największe zło Dana została wyj... z hukiem tylko ten głupek szmit zatęskił i impreze na zamku jej zrobi hehe pisanie na forum pod kryptonimem nie zwalnia z odpowiedzialności karnej, a pisanie obelg jest przynajmniej niestosowne. piszecie o domniemanych sprawach karnych burmistrza, o domniemanych przekrętach, zmuszaniu pracowników do podpisów... urzędu kiedy nie był ich szefem, proponuję złożenie zawiadomienia na prokuraturze i wtedy wyjdzie ile mówicie prawdy, już wasyl jednego burmistrza załatwił teraz próbuje drugiego ,bo zazdrości a wy jego pupilki może więcej swojego rozumu. oczywiście będę namiawiał obecnego włodarza aby zgłosił te obelgi na prokuraturę art. 216kk. pa pa

mieszkaniec 04.04.2019 12:30
wasyla też trzeba namówić, by zgłosił ten post w trybie 216kk

noga 05.04.2019 17:42
Nikogo nie namawiaj. Umiesz pisać i czytać to zgłoś sam.

Henryk 04.04.2019 19:37
Wyrok miał w zawiasach na 2 lata. Za bardzo poważna sprawe. Wygasł mu krótko przed rozpoczęciem kampanii. Dlatego tak późno wystartował. To nie domniemanie tylko fakt. Proszę trzymać się faktów. Wiec teraz go nie ma. Jednak nie smak pozostaje.

piaseczno 06.04.2019 12:01
niesmak pozostaje z twoich bzdur pisanych jak zauważyłeś wyrok wygasł za zwykłą sprawę i gdzie się pchasz w życie prywatne zazdrośniku

olo 04.04.2019 09:19
Odnosząc się do wpisów proponuję zorganizowanie przez Burmistrza i Radnych raz w miesiącu spotkań z mieszkańcami. Takie spotkania powinny odbywać się na terenie miasta lub konkretniej wioski. Z relacji posiedzeń rady widać, że tam nie ma woli wysłuchania mieszkańców. Wszystko jest ustalone na posiedzeniach komisji, dyskusja od oka i głosowanie. Nikt mieszkańcom nie robi łaski. Od tego jest lokalna władza aby każdego wysłuchała i szczerze do bólu z podaniem podstaw prawnych udzieliła bez zwłoki wyczerpujących odpowiedzi, bez krętactw i matactw. Skończyć z układami i powiązaniami.

Miesz 04.04.2019 08:59
Bbbbbb Nie uchwala ale jest autorem by na Burmistrza nic nie bylo . Chce byc czysty a ludzie na radnych na ulicy patrzyć nie moga jak by to byla ich wina . Szkoda nerwów na to wszystko .

Danuta 04.04.2019 09:13
Święte słowa. Nasz burmistrz Czarnecki słynie z takiego zac***ania. To co złe to radni, to co dobre ja Maciej. Wstyd. Dosyć tego. Ludzie obudźmy się!! Burmistrz z wyrokiem i bez wykształcenia wyższego.

mieszkanka 04.04.2019 09:29
Jak ma Wyrok to podaj Syg. i nr sprawy. W przeciwnym razie kochana możesz mieć problemy. To nie jest pomawianie ale podrywanie autorytetu osobie pełniącej funkcję publiczną. Co do wykształcenia to spełnia kryteria i nie możesz tego kwestionować. Nie jestem powiązana z osobą Burmistrza ale nie chciała bym aby o mnie pisano w formie pomówień i inwektyw. Nie szkaluj!

wyborca 06.04.2019 12:08
to poco chcieli być radnymi tylko dla kasy to myślisz ze ktoś za nich ręce podnosi czy są tak nie douczeni ze nie wiedzą co głosują widzę nisko ich cenisz

RMiG 07.04.2019 09:13
Dla jakiej kasy ? Jestem radnym pracujacym . Każde posiedzenie komisji i sesji jest w pracy dniem bezplatnym (***op bezpłatny).Czasami jest kilka takich posiedzeń i dieta ma się pokrywać z dniem wolnym. To nie jest kasa dodatkowa jak piszesz. Nie wiesz -nie oceniaj ! Jest tu taka zawiść że brak słów dla tych wszystkich co krytykują

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama