wtorek, 30 kwietnia 2024 14:46
Reklama

Będzie zmiana sposobu naliczania opłat za śmieci? Gmina czeka na nowelizację ustawy

Jeszcze nie opadły emocje po zniesieniu przez gniewskich radnych Karty Dużej Rodziny, a już mieszkańcy pytają włodarzy i radnych o nowy sposób naliczania opłaty za odpady. Zamiast stawki liczonej od jednego mieszkańca, opłata miałaby zostać naliczona od zużycia wody. Joanna Kamińska, wiceburmistrz Gniewu uspokaja, że na razie sposób naliczania opłat pozostanie bez zmian.
Będzie zmiana sposobu naliczania opłat za śmieci? Gmina czeka na nowelizację ustawy

Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Gniewie włodarze przedstawili prezentację, na której omówili koncepcję naliczania opłat za wywóz śmieci w przeliczeniu na msześc. zużytej wody w danym gospodarstwie domowym. Został poruszony także problem dopłacania do wywozu odpadów komunalnych jakie ponosi gmina z budżetu, w tym poniesionych z tego tytułu strat na poziomie 430 tys. zł, tylko za ubiegły rok.

Zamiast deklaracji, stan licznika 

- Zmiana naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przeliczeniu na zużycie wody miała na celu urealnienie stawki oraz uszczelnienie systemy pobierania opłat za ich wywóz. Ponadto na komisji wspólnej, która odbyła się 6 grudnia ub. roku, zostały przedstawione kwoty jakie musiałyby być w gm. Gniew naliczone za śmieci, dla jednego mieszkańca, co potwierdziło się po przeprowadzonym przetargu, tak aby gmina nie musiała do nich dopłacać np. ściągając pieniądze przeznaczone na remonty dróg lokalnych – tłumaczy propozycje zastępca włodarza. - Przeliczanie opłaty za śmieci na zużycie wody w msześc. w przypadku gospodarstw, które posiadają liczniki, pozwala na łatwiejszą weryfikacje osób zamieszkujących daną nieruchomość. To się sprawdza w przypadku najmów oraz niezgłaszania przez właścicieli dokładnej liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Niestety, mamy tylko trzy możliwości przeliczania wyprodukowanych przez gospodarstwo odpadów: od zużycia wody, od mkw. mieszkania i od osoby. (...)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Eweryn 28.03.2019 05:20
Jak patrzę na obecną władzę to widzę tylko butę i zarozumiałość. Na szczęście każda władza przemija.

kkkk 27.03.2019 13:40
No w końcu przestanę dokładać do KDR. Ma się to skończyć w kwietniu b.r. Tak naprawdę to powinniśmy otrzymać zwrot tych pieniędzy, a radni poprzedniej kadencji włącznie z burmistrz powinni tą niesłusznie pobraną różnice pokryć z własnej kieszeni. Raz na zawsze nauczyliby się czytać przepisy i zgodnie z literą prawa stosować. Podobno tacy wyedukowani. Jak widać papier nie wystarczy, trzeba jeszcze rozum uaktywnić.

ikpk 25.03.2019 11:23
Te brakujące 600tys na lokalne drogi można wskazać w kilku innych miejscach bezpośrednio podległych władzom lokalnym. Nie koniecznie trzeba ich szukać w kieszeniach mieszkańców, szczególnie tych rzetelnie płacących. Propozycja: IK, niekontrolowane inwestycje - Rewitalizacja, Szkoła, Ekspertyzy, Opracowania.

mieszkaniec 29.03.2019 08:12
to są inwestycje które były już zaczęte dużo wcześniej ale masz rację ale jak padło hasło szkoła to widziałeś jaki zrobił się hałas

śmieci 25.03.2019 11:03
A co dalej z KDR? Jeśli ulgi - źródło finansowania ! Woda i metry nie produkują śmieci. Latem podlewamy ogródki, kwiatki na balkonach, tarasach, krzewy i wtedy zużycie wody wynosi z tego tytułu około 1 m3, a nie mam tych roślin dużo. Ustalenie ile osób zamieszkuje dane mieszkanie lub dom lub wynajmowane mieszkanie nie jest problemem. Przeprowadzić wywiad środowiskowy i sprawdzić wiarygodność złożonych deklaracji. Wynajem lokali powinien być zgłoszony do Urzędu Skarbowego i opodatkowany. Nie widzę problemu.

Natenczas Wojski 25.03.2019 09:59
Szczególnie dużo śmieci produkują ci co podlewają ogródki.

mieszkaniec 29.03.2019 08:18
zawsze mogą założyć licznik na wodę do ogrodu i nie będą płacić i śmieci nic tu nie mają do rzeczy

Reklama