środa, 12 sierpnia 2026 18:05
Reklama

Podjęto decyzję w sprawie przyszłości budynku po byłej szkole

W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pelplinie jednomyślnie przyjęto uchwałę porządkującą stan faktyczny filii Szkoły Podstawowej w Rudnie z siedzibą w Gręblinie. Jeszcze przed głosowaniem padły pytania o nieużytkowany od sześciu lat budynek. Zgodnie z wolą urzędników i radnych zostanie sprzedany, ale nie od razu.
Podjęto decyzję w sprawie przyszłości budynku po byłej szkole

Autor: (MW)

Podczas lutowej sesji (22 lutego br.) w Pelplinie Rada Miejska głosowała nad uchwałą w sprawie  zamiaru likwidacji Filialnej Szkoły Podstawowej w Rudnie z siedzibą w Gręblinie.

Najpierw regulacja prawna 

Projekt uchwały przedstawił Tomasz Czerwiński, kierownik referatu Społecznego i Promocji, który wytłumaczył zebranym gościom powód poddania go pod głosowanie. 

- Tak jak pan przewodniczący wspomniał, jest to uchwała uporządkowująca. Filia szkoły podstawowej nie istnieje od roku szkolnego 2013/2014. Sprawa ta jest kwestią formalną wynikającą z ustawy o prawie oświatowym, aby przy określeniu nowych sieci szkół wynikających z reformy i nowych przepisów prawa oświatowego, definitywnie istniało sześć szkół na terenie gm. Pelplin. Po prostu ktoś sześć lat temu nie dopilnował i nie stworzył takiej uchwały. Obecnie jest to budynek, który jest pustostanem, nic tam się nie dzieje. W związku z tym uchwała jest uporządkowująca, abyśmy mogli otrzymać pozytywną opinię kuratorium i w przyszłym miesiącu podjąć uchwałę, jeśli chodzi o sieć szkół podstawowych na terenie gm. Pelplin. 

Sprzedać, a może zostawić? 

W trakcie omawiania tematu przewodniczący rady Jakub Zieliński, dopytywał zastępcę włodarza Ewę Nowogrodzką i sekretarza gminy Bogdana Badzionga o stan techniczny budynku po byłej filii szkoły oraz o plany urzędników co do jego dalszego użytkowania. (...)


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gręblin 21.03.2019 12:50
Właśnie ten syf w lignowach powinniscie zamknąć dziecko codziennie musialo miec myta głowę bo smród tej butwy i grzyba nie do wytrzymania wszystkie ciuchy codziennie przesmiardniete , a tu stoi budynek bez wilgoci o wiele wiekszy niz tam wiec o czym tu myśleć ?! Moze wreszcie byscie zrobili coś rozsądnego !

Xx 18.03.2019 18:04
Szkola zamknieta w Greblinie, syn musi uczeszczac na zajecia do Lignow Szlacheckich.W Lignowach zaczal chorowac (walka z kaszlem I ciezkim oddychaniem) po roku chodzenia do placowki Lignowy!!!!! I roku leczenia okazalo sie ze choruje na Astme!!! Najlepszym rozwiazanie zamknac oddzial w Lignowach !!!I otworzyc na nowo Szkole w Greblinie !!!!! Gdzie nie bylo WILGOCI. !!!!!!!!

Mieszkaniec 18.03.2019 14:48
Pan przewodniczacy Rady dopytywał o szkołę......nie burmistrza ,ale jego zastępcę Ewę Nowogrodzką i sekretarza B.Badzionga. Ciekawe co wiedziała p.zastępca (przegrana wójt gminy Kwidzyn )pracująca w naszym Urzędzie od kilku tygodni ? Badziong nie lepszy bo przegrany burmistrz z Gniewu. Czy burmistrzu to nie jest wstyd ,ze w sprawach naszego miasta wypowiadają się tz. " eksperci z odzysku ?" Gdzie nasi mieszkancy ,nie ma dla nich miejsca w Urzędzie na kierowniczych stanowiskach ? Co to za polityka ?

kronikarz 18.03.2019 11:37
Panie Czerwiński, może warto zapoznać się z historią szkoły, bo szkoły w Gręblinie jako samodzielnej jednostki nie było już od 2001 r. kiedy jako 3 klasowa szkoła podstawowa została włączona w strukturę organizacyjną ZKiW w Rudnie. A nie pisowskim zwyczajem szukać winy u poprzedników.

Reklama
Pamięci Michała Różanowskiego – żołnierza z Miłobądza, który poległ  w przed wybuchem II wojny 1939 r. Pamięci Michała Różanowskiego – żołnierza z Miłobądza, który poległ w przed wybuchem II wojny 1939 r. 16 sierpnia 2026 r. (niedziela) zapraszamy na coroczne uroczystości upamiętniające mord nad żołnierzem Wojska Polskiego - Michałem Różanowskim.Godzina 12¹⁵ - Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Macierzyństwa N.M.P. w Miłobądzu.Po Mszy Świętej, przy monumencie Michała Różanowskiego złożymy kwiaty i znicze pamięci.Strzelec Michał Różanowski (1916-1939) był jednym z tysięcy Polaków powołanych latem 1939 r. do wojska, by bronić ojczyzny przed spodziewanym niemieckim atakiem. Zginął tragicznie 16 sierpnia, zastrzelony przez niemieckich pograniczników. Okoliczności śmierci M. Różanowskiego spowodowały, że jego pogrzeb w Tczewie stał się wielką patriotyczną manifestacją. Postawa polskiego żołnierza szybko stała się symbolem poświęcenia dla Rzeczpospolitej.Zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów:Krzysztof Augustyniak - Wójt Gminy TczewStefan Kukowski - Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. StanisławaPrzeorat Pomorski Orderu Świętego StanisławaSzwadron Kawalerii im. Pułku 4 Ułanów ZaniemeńskichGmina TczewSzkoła Podstawowa im. Obrońców Pomorza Gdańskiego w MiłobądzuParafia pod wezwaniem Macierzyństwa N.M.P. w Miłobądzu   Uroczystości pamięci Michała Różanowskiego,żołnierza zamrdoowanego16.08.2026Początek godz. 12.15   Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.08.2026 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 16.08.2026 16:00
Reklama
Reklama