niedziela, 28 czerwca 2026 07:53
Reklama

Gmina rezygnuje z ulgi za odpady, bo wpłynęło zbyt wiele wniosków. Mieszkańcy zaskoczeni

Po zmianie ustawy o uprawnionych do skorzystania z Karty Dużej Rodziny, w gm. Gniew, w obawie o wzrost liczby wniosków o zmniejszenie opłaty za odpady, postanowiono całkowicie zrezygnować z ww. ulgi. Mieszkańcy nie rozumieją stanowiska władz gminy.
Gmina rezygnuje z ulgi za odpady, bo wpłynęło zbyt wiele wniosków. Mieszkańcy zaskoczeni

Od nowego roku o Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się osoby, które w ciągu swojego życia wychowały troje dzieci i więcej. Dotychczas KDR dawała możliwość skorzystania z ulgi rodzinie, która ma obecnie na swoim wychowaniu troje i więcej dzieci, do ukończenia pełnoletności. Gniewscy urzędnicy wyliczyli, że od stycznia uprawnionych do korzystania z ulg byłoby ok. 450 osób. 

Wniosków przybywa

Wraz ze zmianą ustawy, która daje większemu gronu osób możliwość ubiegania się obniżenie odpłatności, liczba wniosków znacząco wzrosła (co najmniej dwukrotnie, wnioski nadal spływają). W związku z rosnącą liczbą wniosków o wydanie KDR, burmistrz Maciej Czarnecki podjął decyzję o całkowitym zniesieniu ulgi w zakresie odpłatności za odpady. Dotychczas kwota jaką musiał dopłacać samorząd do beneficjentów KDR w tej kwestii, wynosiła ok. 53 tys. zł rocznie. Ponadto wyliczono, że w przypadku zastosowania przysługujących ulg, gmina musiałaby podnieść opłaty dla pozostałych mieszkańców, a te wyniosłyby aż 22,5 zł miesięcznie od osoby (obecnie 15 zł/osobę). 

- Zachowując zniżki obarczymy kosztami osoby do nich nieuprawnione, a często znajdujące się w dużo gorszej sytuacji finansowej niż rodziny wielodzietne – mówił włodarz. (...)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

śmieci 20.03.2019 11:39
Na Forum Gniew pojawiają się informacje dot. opłaty za wywóz "śmieci" z 15 zł na 22 zł. Jeśli tak, to czym podyktowany jest wzrost cen. Czy z KDR będą zwolnienia i na jakiej podstawie łącznie z podaniem źródła finansowania tych zwolnień. Kto poniesie koszt ulg: MOPS czy mieszkańcy płacąc więcej za wywóz śmieci. Z ustawy jednoznacznie wynika, że gmina póki co nie może dopłacać z budżetu gminy do wydatków na ten cel !!!!

Ekolog 14.03.2019 13:51
Paląc śmieci w piecu będzie taniej.

Gniew 13.03.2019 08:29
Szykują się kolejne zmiany w ustawie "śmieciowej". Informacja w internecie z 11.01.2019 r. i mają dot. m.in. dopłat do stawek ze środków własnych gminy. I tu jest całe sedno sprawy. W dotychczasowej nie było możliwości, jeśli odbywało się to kosztem sięgania do kieszeni pozostałych mieszkańców. I to odbywało się wbrew prawu. Czyli moje rozumowanie było i jest prawidłowe.

Gniew 12.03.2019 20:08
Likwidacja ulgi za wywóz śmieci dla KDR uzasadniona. Ponadto należałoby sprawdzić i poinformować mieszkańców gminy z jakich środków sfinansowano wcześniej przyznane ulgi. Obarczanie kosztami podwyżki tylko osób nie uprawnionych do KDR jest naruszeniem prawa. Gmina jest jednostką budżetową, nie wypracowuje zysków a tym samym nie posiada środków własnych które mogłaby przeznaczyć na ten cel. W mojej ocenie np. Orlen, hiper***y czy inne firmy mogą ale nie muszą przeznaczać na KDR środki finansowe pomniejszając swój dochód lub zysk. Firmy robią to w ramach reklamy celem pozyskania klientów. Celem KDR jest korzystanie przede wszystkim z ulg do kina, muzeów, basenów czyli tzw. dóbr kultury. Podwyższanie cen za wywóz śmieci jednym aby przyznać ulgi drugim /KDR/ jest niezgodne z prawem i powinno podlegać zaskarżeniu przez radnych lub mieszkańców.Gniew

Werona 12.03.2019 21:05
Skąd masz takie informacje?większych bzdur z życiu nie czytałam. Zapoznaj się z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zdaje się że art 6k pkt 4, który daje możliwość gminom przyznania ulg z tytułu posiadania KRD. Gmina może przyznać takie ulgi, a nawet w całości zwolnić z takiej opłaty. Zabierzcie się lepiej za tych którzy nie płacą!

Gniew 12.03.2019 21:28
Jeśli zwalnia z opłat lub przyznaje ulgi to obowiązuje kryterium dochodowe, jak przy zasiłkach celowych z MOPS-u. Koszt wywozu śmieci winien być skalkulowany bez ulg dla całości zadania i dopiero wyliczona różnica z tytułu ulg dla KDR i osób uprawnionych do świadczenia z MOPS-u i tą różnicę wynikającą z ulg powinien pokryć urząd z własnych środków, a nie sięgać do mojej kieszeni podwyższając mi opłatę. Gmina może zwalniać z opłat ale nigdzie nie napisano, że ja i inni mają płacić za te zwolnienia. A co do bzdur to mało widziałaś, czytałaś i słyszałaś, Są jeszcze większe.

Werona 12.03.2019 22:20
Sami sobie piszecie te komentarze. Już dawno to zaobserwowałam to tym bełkocie. Próbujecie uzasadniać swoje uchwały, a wyborcy nie są głupi i odpowiednio docenią przy kolejnych wyborach. Co do Twojej wypowiedzi, co jest niby nie zgodne z prawem? Jeśli ustawa przewiduje taką możliwość, to gmina ma prawo sięgnąć po takie rozwiązanie. Radzę przeczytać przepis, albo wrócić do podstaw prawa i zapoznać się ze źródłami prawa, oraz wykładnią językową. Gmina nie musi sięgać do Twojej kieszeni, wystarczy że rozwiąże problem z osobami które w ogóle nie płacą.

Gniew 12.03.2019 23:14
Gmina może, ale nic nie musi ! Dz.U.2018.0.1454 art. 6 r. określa, że opłata jest dochodem gminy i na jakie cele może być przeznaczona. Przykro mi, ale nie wymienia ulg dla określonych grup społecznych. Ktoś je musi pokryć! I tyle - proszę zapoznać się!

Wera 13.03.2019 05:43
Oj. Rozmowa ciężka tobą. Oczywiście że może a nie musi. Tylko po co piszesz bzdury, że przyznanie ulg niezgodne z prawem. Masakra, jak można być taki m ograniczonym.

Gniew 13.03.2019 08:11
Jak czytasz nie jestem ograniczona, tylko nie chcę płacić za sąsiada, który ma wyższe dochody niż ja. W tym konkretnym przypadku przyznanie ulg KDR sięgając do kieszeni pozostałych obywateli poprzez podwyższenie opłat jest naruszeniem Konstytucyjnych zasad wobec prawa. Ja nie mogę być źródłem finansowania ulg dla KDR. Źródłem finansowania tych ulg może być tylko MOPS. Gmina jeśli ma dotacje na ten cel to też niech przyznaje ulgi ale nie może tego czynić podwyższając opłaty aby zrefundować ulgi KDR. Dziękuję, że zainteresowałaś się sprawą. Każdy powinien wiedzieć z czego ma prawo skorzystać ale też musi mieć świadomość, że wszytko powinno odbywać się w granicach prawa, a nie kosztem innych. Panu Burmistrzowi dziękuje, że stanął na wysokości zadania i poprawnie zinterpretował przepisy w tym zakresie.

Wera 13.03.2019 16:14
No i jeszcze na kolana najlepiej padnij w podziękowaniu.

Gniew 13.03.2019 18:40
Na płocie też pisało. Przyszła pozytywna zmiana i nic z płota nie zostało.

gaduła 20.03.2019 21:26
Werona podwyżek za śmieci nie było od czterech lat w tym czasie wzrosła płaca o 400zł KDR dostało 500+podniesiono rodzinne to jak myślisz czy oni nie wytwarzają więcej śmieci niż cztery lata temu W tym czasie podrożał chleb paliwo prąd woda itd dlaczego w tych przypadkach nie krzyczysz a śmieci maja ci wywozić za pół darmo , pracownicy wywożący śmieci też chcą zarobić Dlaczego KDL wszystko ma się należeć w czym jesteście lepsi i dlaczego gmina ma dokładać opłata od wody słuszna bo kto oszczędza wodę

ooo 21.03.2019 09:24
Gmina nie ma możliwości "dokładania" do wywozu śmieci. Jeśli się mylę to podaj podstawę prawną.

śmieci 12.03.2019 10:15
Na Forum piszą, że mamy płacić za śmieci od zużytej wody. Czy ktoś, coś wie ? Jeśli tak to dopiero cyrk. Niech każdy płaci za siebie bez ulg. Ulgi dla 500 + pod warunkiem, że są finansowane z budżetu Państwa, a nie kieszeni mieszkańców danego terenu. Skończyć z demagogią, że coś się komuś należy. Już dawno minęły czasy komuny kiedy za zużycie wody płaciły "metry powierzchni lokalu", a nie faktycznie liczba zamieszkałych osób i zużycie wody wg stanu licznika. Kupcie wagi i odbierajcie kilogramy odpadów, będzie sprawiedliwie. Ile oddam za tyle zapłacę, nie twórzcie fikcji i nie obciążajcie tych co płacą.

gaduła 20.03.2019 21:35
a kto będzie odbierał od ciebie te śmieci i kto znowu ma zapłacić za odbiór najlepiej by było jak byś sam zawiózł te śmieci i zapłacił za kilogramy i transport a urzędnicy to są niewolnicy czy służący twoi dobrze napisałeś ale końcówka myśli ci nie wyszła

bbbb 21.03.2019 09:21
Gaduło - ja płacę za wywóz swoich śmieci bez zwłoki i nawet jeśli nastąpi wzrost ceny też będę płacić pod warunkiem, że nie będę finansować KDR. Weź uchwałę Rady z I/18 i zobacz, że 10.902 osoby zrobiły przymusową zrzutkę na KDR w wysokości 4,86 zł w skali roku. Adresatem ulgi póki co jest MOPS, a nie ja i pozostali bez uprawnień do KDR.

gaduła 21.03.2019 21:46
masz rację ja odpowiadałem na artykuł ŚMIECI kto ma warzyć te odpady I wywozić

bbbb 22.03.2019 11:15
Ustawa póki co nie dopuszcza możliwości odbioru śmieci "wagowo". Niemniej jednak byłby to najbardziej sprawiedliwy sposób zapłaty za odbiór. Firma do tej pory wywiązywała się dobrze i mam nadzieję, że urzędnicy wybiorą na kolejny rok dobrze oferenta. Nie mam nic do urzędników, mają prawo się mylić bo to ludzie ale powinni swoje błędy i pomyłki korygować.

Anna 09.03.2019 11:13
Niech wszyscy płacą. Duże rodziny mają 500+

emerytka 08.03.2019 13:14
Z tego wychodzi, że za wywóz śmieci mieliby płacić tylko renciści i emeryci którzy nigdy wcześniej z niczego nie korzystali. Rencista lub emeryt ma na utrzymanie 900,- zł lub 1.200,- i ma płacić, a dziecko które rodzic ma utrzymać otrzymuje od państwa 500 zł + i jeszcze za śmieci nie płaci. Im dać wszystko za darmo, a rencistów i emerytów na śmietniki wysłać, niech zjedzą to co wyrzucili ci co 500 + pobierają.

Glut 09.03.2019 09:18
No, no. Gniew miastem emerytów i rencistów. Jeszcze szkoły pozamykać i same domy pomocy pootwierać.

mmm 09.03.2019 09:32
Nie wykluczone, że tak będzie.

Kazik 08.03.2019 09:18
Podobnie będzie w Pelplinie, osób przybywa i czy ceny też wzrosną

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama