sobota, 13 grudnia 2025 13:31
Reklama

Jaka przyszłość parku przy urzędzie? Czy miastu uda się dogadać z parafią w sprawie rekompensaty?

Mimo posiadania przez miasto koncepcji zagospodarowania Parku im. Mikołaja Kopernika, do tej pory nie podjęto konkretnych działań inwestycyjnych. Urząd tłumaczy wstrzymanie prac koniecznością rozstrzygnięcia kwestii prawnych z poprzednim właścicielem terenu. Póki co nie osiągnięto porozumienia z parafią ewangelicko - augsburską w sprawie wysokości i formy rekompensaty.
Jaka przyszłość parku przy urzędzie? Czy miastu uda się dogadać z parafią w sprawie rekompensaty?

Obecny wygląd i stan utrzymania terenu zielonego, nie zachęcają do wypoczynku i rekreacji. Negatywne odczucia potęguje parkingowy chaos na placu przy przychodni. Działania wokół Parku im. Kopernika zatrzymały się w 2016 r., gdy opracowano koncepcję jego zagospodarowania. Przypomnijmy, że przedyskutowany w gronie zespołu ds. zieleni plan zakłada podzielenie terenu na dwie przenikające się strefy: pamięci oraz wypoczynku. W pierwszej, południowej miałyby znaleźć się lapidarium oraz kilka pomników, przy których odbywałyby się miejskie uroczystości. W drugiej przestrzeń rekreacyjna o charakterze edukacyjnym, nawiązująca do patrona oraz planet układu słonecznego. 

Inwestycje wstrzymane

- Z uwagi na zaplanowane przez GPEC i zrealizowane w 2017 i 18 r. zadanie inwestycyjne, polegające na budowie kolektora ciepłowniczego przebiegającego przez teren parku, wszelkie dalsze prace koncepcyjne zostały wstrzymane - informuje Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tczewie. 

Drugim, ważniejszym powodem zatrzymania rewitalizacji jest wciąż nieuregulowany stan prawny terenu, który przed wojną, był w większej części cmentarzem ewangelickim. Sprawa ciągnie się od lat 90., gdy parafia ewangelicko - augsburska zwróciła się o wszczęcie postępowania w sprawie uznania praw do działek położonych pomiędzy obecnym cmentarzem a ul. Wojska Polskiego. Do dziś tej kwestii nie udało się rozstrzygnąć. (...)


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lol 26.11.2018 20:02
Deweloperzy czekają...

Mieszkanka 26.11.2018 13:05
To nie jest park tylko miejsce dla meneli.Wstyd dla miasta!

Reklama
Reklama
Reklama