niedziela, 28 czerwca 2026 20:10
Reklama

(ZDJĘCIA) Świetlica jest w takim stanie, że nawet radni nie chcą w niej obradować…

Gniewscy radni z niechęcią podeszli do pomysłu radnej Wiesławy Kraińskiej, która zaproponowała, aby marcowa sesja odbyła się w świetlicy w Kolonii Ostrowickiej. Powód? Fatalny stan budynku.
(ZDJĘCIA) Świetlica jest w takim stanie, że nawet radni nie chcą w niej obradować…

Autor: (MW)

Podczas omawiania gminnych inwestycji, gniewska radna poruszyła sprawę planowanego remontu świetlicy wiejskiej w Kolonii Ostrowickiej. Zaniepokoił ją, podobnie jak mieszkańców okolicznych wsi, unieważniony przetarg.

- Jeżeli inwestycja nie zostanie przeprowadzona, to praktycznie całe południe gminy pozostaje bez opieki medycznej, z której korzystają tu zarówno mieszkańcy Kolonii, ale też Gniewu czy Szprudowa. W przypadku zamknięcia ośrodka, kolejki u gniewskich lekarzy znacząco się wydłużą – podkreśliła radna. 

Rynek wykonawców
Burmistrz odniosła się do słów radnej i przypomniała, że czasy, w których to zleceniodawca był w uprzywilejowanej sytuacji, dawno już minęły. 

- Niestety teraz nie ma rynku inwestora, a jest rynek wykonawców, czasy się zmieniają. Kiedyś na przetargach coś się zyskiwało, teraz wręcz przeciwnie – mówiła włodarz. 

Projekt remontu świetlicy oraz przystosowania jej części na potrzeby ośrodka zdrowia, został wykonany dwa lata temu. Wówczas inwestycja miała pochłonąć ok. 1,1 mln zł. Do pierwszego przetargu ogłoszonego na początku br. roku stanęły dwie firmy. Pierwszą była firma „Nova” ze Starogardu Gd. z kwotą na ponad 1,4 mln zł, zaś drugą Inwest – Kom, z wyceną zlecenia na ponad 1,7 mln zł. 

- Niestety teraz mamy takie czasy, że pracownik się ceni i żąda określonej stawki. Poza tym pełnej umowy, a to dodatkowo generuje koszty – mówi przedstawiciel firmy z Starogardu Gd. W tym przypadku kosztorys był wykonany jakieś dwa lata temu, a wtedy i ceny materiałów, i koszty zatrudnienia były zupełnie inne. (...)


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Optymista 12.09.2018 12:58
Przyjdź na zebranie wiejskie i coś zmień,będąc na kilku z nich widziałem tłumy osób które chcą coś zmienić, więcej ludzi jak w kościele,tylko jak trzeba było dyskutować to gdzie byli ci którzy mają tak wspaniałe pomysły, gdzie byli ci których zabrakło aby coś przegłosować oczywiście przed kompem się mondrzyli.Nie bronie nikogo ale o każdym napiszecie podobnie.szkoda gadać.Jestem ciekaw jakie pojawiają się komentarze po wyremontowaniu świetlicy.pewnie co niektórzy napiszą że mogła być stara bo teraz do nowej przychodni będą mieć dalej może o kilka metrów.Myśle że każdy może coś dobrego zrobić dla innych.Zadaj sobie pytanie co ja zrobiłem-zrobiłam aby było lepiej wśród naszej społeczności a nie tylko mówić A ONI TO CZY TAMTO,to tyle

Mieszkaniec 17.03.2018 19:20
Niestety ale takie są realia tej wioski. Nie trafione inwestycje między innymi piekny i funkcjonalny kominek oraz zaplecze sanitarne . To tak jak zacząć budowę od komina. Nie znają się a mają najwięcej do powiedzenia i myślą że ludzie są głupi i nic nie widzą. Szkoda się rozpisywać.

Anka 16.03.2018 18:41
Taki tu spokój,,,,nic się nie dzieje,a wy macie pretensje Tak sobie pospiewajcie a w zmiany przestańcie wierzyć bo ich poprostu nie było i nie będzie co jakiś czas szumu trochę ,a potem długo, długo nic i tak do następnych wyborów

Karolina 16.03.2018 18:30
Szkoda że prawdę piszę się anonimowo,prawda ta wieś już wymarła.Dzień dziecka? to przecież otwarcie śmierdzącej świetlicy śmieszne konkursy jak wczasach PRL to wszystko na odczepnego i ta śmieszna wycieczka rodzinna-państwa Krasińskich,Knopa,Molus,Czerwińskich i reszty znajomych jakoś trzeba oczy ludziom zamydlić na co idą pieniądze.Ta świetlica to zawsze był taki prywatny lokal kilku rodzin.Zmienić sołtysa oczywiście ale jak tu wygrać ,jak co dom to rodzina albo koleżanki no i kieliszkowe koło gospodyń stojące murem za P.sołtys.Ktos kto nic nie wnosi nowego dla wioski powinien sam zrezygnować.Takie piękne świetlice ma każda wioska ,wyposażone,boiska wszędzie coś się dzieje,a Kolonia?wymarła tyle lat wielkiego guwna,ludzie też się przestali czym kolwiek interesować bo po co ,a może trzeba się odezwać i głośno krzyczeć nie anonimowo tylko jawnie bo inaczej to będzie jak jest czyli wioska widmo

Mieszkaniec 16.03.2018 13:29
Serdeczne pozdrowienia dla Pani soltys W.Kraińskiej. Akurat mam wiedze i wgląd do pieniędzy wiejskich w innych gminach (sąsiednich) . Oczywiscie sa pewne różnice rzecz normalna lecz cała suma ktora jest przekazana niestety starcza wiosce tylko na wyjazd nad morze gdzie i tak ktos z mniej zamoznej rodziny moze zapomnieć ze pojedzie bo juz lista zapisow pełna rodzinami z kola gospodyn i rodzina pani soltys badz wysoko majacej sie Pani Czerwinskiej - bzduraa tych pieniedzy jest o wiele wiecej.. tlumaczenie droga czy cokolwiek na to tez sa pieniadze. Niestety w wiosce tłumaczenie jest takie ze wycieczka byla i kupione kwiatki do Jezuska . Druga rzecz dzien dziecka fakt jako taki jest u nas ;) co roczna atrakcja straz pozarna z nowego. Niestety również mialam przykra sytuacje z dzieckiem. Lody przekaski itd dla dzieci . a wiec idziemy do Pan prosimy o loda no ale niestety loda nie ma chociaz byl w lodowce ale to byl lód odłożony dla Pani z kola gospodyń zaznaczajac przy tym ze kazda jedna kobieta siedziala z lodami i wszystkim innym co dla dzieci przeznaczone frytki itd.. siedza plotkuja chleja jedza a pozniej dzieciom nie dadza bo nie ma . duzo mozna byloby tu jeszcze napisać ale brakuje mi nerwow na to wszystko. Mam jedna propozucje kupcie sobie Panie alkohol i zróbcie kolejna impreze wioskowa lecz bedziecie tam tylko wy bo nikt nie chce patrzeć na to jak wam nie pasuje ze ktos oprocz was jest na tej imprezie. Pozdrawiam

matka sasiadka 24.03.2018 00:12
Droga Mieszkanko ! Skoro masz taka ogromna wiedze na temat pieniedzy soleckich to moze bys sie podzielila jakimis konkretami bo twoj komentarz kipi jakos nieopisana zloscia natury prywatnej do konkretnych osob ale nie podaje zadnych informacji. A gdybys wiedziala o czym piszesz nie opowiadalabys takich bzdur. Dorosnij i jak ci cos sie nie podoba idz i porozmawiaj a nie kryjesz sie za anonimowymi obrazliwymi komentarzami. Ja wraz z dziecmi uczeszczam regularnie na imprezy organizowane w swietlicy. I jak wiele osob jakos nie mam pretensji a moje dzieci wychodza zadowolone z zabawy. Oczywiscie stan swietlicy jest taki a nie inny ale macie pretensje nie do tych co trzeba. Ale wiedzialybyscie o tym gdybyscie w najmniejszym stopiu interesowaly sie takimi sprawami. Moze wspolnie z kolezaka Karolina napiszecie ktora z was bierze czynny udzial w zyciu tej spolecznosci ? Dziala? Ma jakies pomysly? Poswieca swoj prywatny czas na ich przygotowanie i realizacje ? Ktora walczy o to aby swietlica zostala wyremontowana? prosze napiszcie ktora byla i pomagala w jakiejkolwiek imprezie dla dzieci? tak jak robia to dziewczyny z KGW ? no bo przeciez to jest WSPOLNA SPRAWA KAZDEGO MIESZKANCA nie tylko organizatorow... NIE.!!! Wy potraficie tylko narzekac i wytykac bledy. Wiadomo najglosniej krzyczy ten co siedzi na tylku i robi doslownie "NIC " taka osoba zawsze najwiecej ma do powiedzenia . byleby tylko glosno krzyczec. Droga Pani Karolino skoro anonimowosc komentarzy tak pania zasmuca prosze sie przedstawic z imienia i nazwiska w koncu potrafila pani napisac nazwiska osob prywatnych i je oczerniac wiec czemu pani sama sie nie przedstawi ? Latwo pisac klamstwa i przeinaczac fakty myslac ze jest sie anonimowym w internecie. A jesli macie jakies osobiste pretensje zalatwcie je jak dorosli przyjdz i powiedz komus prosto w oczy co ci nie pasuje a nie oczerniasz go w taki sposob - nie majac pojecia o sprawach o ktorych piszesz. Dziewczyny ... wsyd mi ze w Naszej wiosce mieszkaja tacy ludzie jak wy . ze jestecie moimi sasiadami...

mieszkaniec 29.03.2018 10:22
wow... udzielił sie ktos kto nie jest anonimowy.. prosto w oczy niestety nie funkcjonuje ;) bo jak się powie prosto w oczy to odpowiedź brzmi " tak wiem nie ma na to środków" , " tak wlasnie sie o to staramy " ," tak wspomnę na zebraniu" tu juz nie chodzi o jakieś remonty, sprawa jest taka ze pieniądze tak jak i wioska jak juz wyzej P.Karolina napisała są jak widmo. Pieniążki wpływają i nagle ich nie ma. Bo wycieczka nad morze kurcze tyle kosztowała.. Drogie Panie i Panowie błagam , nie oklamujmy samych siebie. Kazdy wie jak to funkcjonuje, może dzieki tej anonimowości Ci co nie powinni na tym miejscu być sami zrezygnują.

Mieszkaniec 16.03.2018 09:24
Zmienic soltysa..... Tyle lat ten sam i co i nic . Gdzie sa pieniadze ktore wies dostaje co roku?!!! Powiem wam w keszeni Pani soltys , zamiast inwestowac w wies to organizuje wycieczki na ktore jezdzi praktycznie tylko jej rodzina. Ludzie otworzcie oczy i wybierzcie w koncu innego soltysa bo sami widzicie ze ona nic nie robi oprocz organizacji imprez ktore koncza sie libacja alkoholowa...

Renia 17.03.2018 11:45
To sam zostań sołtysem jak taki mądry jesteś to zobaczymy jak będziesz działać każdy tyko umie krytykować

bolesne ale prawdziwe 17.03.2018 20:11
Osoba napisala prawde a Pani sie burzy. Ten kto to napisal ma święta racje..Nie wiem czemu Pani tak broni soltysa. Opcje są dwie albo pod Nazwą Renia kryje sie pani sołtys badz jest Pani kolejna koleżanką od kieliszka Prawda jest taka że jak Sołtys sam nie zrezygnuje z dalszego kandydowania to przez długie kolejne lata będzie wybierana bo niestety Kolonia i okoliczne wioski nalezace do sołectwa to rodzina, wysoko majaca sie rodzina Badziągów.

Dzidzia 17.03.2018 21:06
A kim to jest ta rodzina Badziągów,czym się różni od innych chyba tylko tym że mają bujną wyobraźnię o sobie,a błędy widzą na innych a nie na sobie,a od siebie powinni zacząć i główki pochylić na dół

Obcy 15.03.2018 22:32
Świetlica w opłakanym stanie .Jak to mogło się stać ,ze władza tak to zaniedbała ? A przecież było tyle srodków z Unii Europejskiej i co ? Od lat brak remontu - skandal ! Wczesniej burmistrz Badziong teraz Gurzyńska i lata zmarnowane ? Pan radny Wasilewski mógł zaprosić telewizję na debatę do Kolonii Ostrowickiej do świetlicy i cała prawda wyszłaby na jaw. A Wasz radny śpi ?

... 15.03.2018 20:42
Szkoła w Pieniążkowie przeszła remont, niestety uczniowie przerwy spędzają w błocie.

Zainteresowany 15.03.2018 22:22
Dlaczego w błocie ?

Mieszkanka która będzie na was glosować 15.03.2018 18:50
Na każdym zebraniu zapewniała P.Burmistrz że pieniądze są już kupę lat obiecują, robią projekty i wkładają ludziom dyrdymały do głów ,a tak naprawdę mają ich głęboko w ***.Zawsze można się czymś wytłumaczyć i na kogoś winę zegnać a Pani sołtys na próżno się stara , przecież to wieś to po co ludziom świetlica gmina tu imprez nie będzie miała oni mają pieniądze na lepsze lokale.Niech się wiocha cieszy że ostatnio błoto z dróg zebrali i trochę piasku posypali,remont godny Unii europejskiej , może na zająca podarują ludziom wodery by na zakupy doszli.

Gość 15.03.2018 22:21
Jedno wyjscie ,wybrać dobrego burmistrza i radnego ze swojego rejonu !

Mieszkaniec 25.04.2018 09:43
To prawda inny burmistrz inny radny i inny sołtys może macie kogoś na mysli to może by się dało namówić żeby startował w wyborach

Obcy 15.03.2018 12:43
Co się dzieje w tym Gniewie ? Czy to narzekanie w ramach kampanii wyborczej ? Czy rzeczywiscie pani Burmistrz nie jest skuteczna ? Czy pani Radna Wiesława była na debacie w Gniewie z TV3 ? No ,ale trzeba zwrócic uwagę na plus tj. remont szkoły w Pieniażkowie albo na rozbudowę szkoły w Gniewie.

Cieszyńska Elżbieta. 15.03.2018 10:30
Tak nie dawno na zebraniu wiejskim p. burmistrz mówiła mieszkańcom,że diabła wydoi a pieniądze znajdzie.Szkoda,że to tylko słowa.

Obcy 15.03.2018 22:19
Pani burmistrz i takie brzydkie wyrażenie ? Nieprzystoi ! Swoją drogą Kolonia Ostrowicka to ładna wieś ,mieszkancy dbają o otoczenie i warto wyremontować swietlicę !

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Zapraszamy na letnie seanse Kina w Parku! Na ekranie CkiS m.in. OSTATNI WIKING I BEZ WYJŚCIA Zapraszamy na letnie seanse Kina w Parku! Na ekranie CkiS m.in. OSTATNI WIKING I BEZ WYJŚCIA Ambitne, wakacyjne kino CKiS w TczewieLetnie seanse pod gwiazdami, to już filmowa tradycja Centrum Kultury i Sztuki. W lipcu i sierpniu odwiedzicie Skandynawię za sprawą głośnej „Wartości sentymentalnej” w gwiazdorskiej obsadzie ze Stellanem Skarsgårdem oraz Elle Fanning, a także „Ostatniego wikinga” z Madsem Mikkelsenem, który wciela się w zupełnie inną rolę niż przywykliśmy. Zawitamy też do Azji za sprawą nowego filmu Park Chan- wooka pt. „Bez wyjścia”, autora głośnego „Oldboya” oraz „Służącej”. Na ostatni seans filmowy tego lata zabierzemy Was w podróż do Brazylii za sprawą „Tajnego agenta”, z Wagnerem Mourą, który dał się poznać szerszej publiczności jako Pablo Escobar w serialu „Narcos”.Na dużym ekranie zobaczycie filmy:„Wartość sentymentalna”– zdobywca Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, z muzyką Hani Rani„Bez wyjścia” – historia pokazująca do czego posunie się człowiek chcący zdobyć pracę„Ostatni wiking” – mieszanka gatunków, ten film to udana komedia, dramat i trochę kina gangsterskiego z domieszką „Beatlesów”„Tajny agent” – głośny film brazylijski, łamiący granice gatunków thriller polityczny nagrodzony na festiwalu w Cannes 2025Jeśli kochasz kino, zapach ciepłego wieczoru i spotkania z ludźmi, którzy czują to samo – przyjdź, rozsiądź się wygodnie i pozwól się porwać emocjom. Kino w Parku – letnie seanse filmoweWartość sentymentalna reż. Joachim Trier17 lipca 2026 godz. 21.30Park za Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 15 zł 17.07, godz. 21.30 - Wartość sentymentalna reż. Joachim TrierNajnowszy film Joachima Triera, reżysera „Najgorszego człowieka na świecie”, z nominowanymi do Oscara w kategoriach aktorskich Renate Reinsve, Stellanem Skarsgårdem, Ingą Ibsdotter Lilleaas i Elle Fanning w rolach głównych. Jeden z najczęściej nagradzanych i najważniejszych filmów tego roku, z muzyką skomponowaną przez polską kompozytorkę Hanię Rani.Siostry Nora (Renate Reinsve) i Agnes (Inga Ibsdotter Lilleaas) spotykają się ze swoim dawno niewidzianym ojcem, charyzmatycznym, niegdyś wielkim reżyserem filmowym Gustavem (Stellan Skarsgård). Proponuje on Norze, aktorce teatralnej, rolę w swoim najnowszym filmie, który ma być jego powrotem do świata filmu. Gdy dziewczyna odrzuca propozycję, ten zatrudnia młodą gwiazdę Hollywood (Elle Fanning). Teraz siostry muszą poradzić sobie nie tylko ze swoją skomplikowaną sytuacją z ojcem, ale też z amerykańską gwiazdą, która zmienia ich rodzinną dynamikę.Reżyseria: Joachim TrierObsada: Renate Reinsve, Stellan Skarsgård, Inga Ibsdotter Lilleaas, Elle Fanning czas trwania: 2 godz. 15 min Nagrody:Zdobyty Oscar: Oscar kategorii Najlepszy Film MiędzynarodowyZdobyte Złote Globy: Złoty Glob - Najlepszy aktor drugoplanowy Stellan Skarsgårdzdobyte nagrody w Cannes: Grand Prix Festiwalu - Najlepszy film Joachim Trier  Kino w Parku – letnie seanse filmoweBez wyjścia reż. Park Chan-wook24 lipca 2026 godz. 21.15Park za Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 15 zł 24.07, godz. 21.15 - Bez wyjścia reż. Park Chan-wookKiedy rynek pracy jest bezlitosny, trzeba wyeliminować konkurencję. Bohater „Bez wyjścia” – nowego filmu Park Chan-wooka, twórcy „Oldboya”, „Służącej” i „Podejrzanej” – dosłownie bierze sprawy w swoje ręce. Koreański mistrz kina gatunkowego stawia niepokojąco trafną diagnozę współczesnych lęków – w swoim bezkompromisowym, autorskim stylu.Man-su (gwiazda „Squid Game”, Lee Byung-Hun) prowadzi idealne życie: stabilne zatrudnienie, rodzina, dom, dwa golden retrievery. Ale wystarczy jeden dzień, by sielanka zmieniła się w horror. Man-su traci pracę w fabryce papieru, a z nią status, męskość, tożsamość, honor i sens życia. By je odzyskać, nie cofnie się przed niczym, szczególnie że mokra robota przynosi tyle samo satysfakcji, co ta papierkowa.Choć bezlitośnie kpi z wyścigu szczurów, korporacyjnej mentalności i męskiego ego, reżyser zabiera również głos na temat współczesnego rynku pracy w dobie AI. „Bez wyjścia”, podobnie jak kultowy „Parasite”, pod warstwami czarnego humoru kryje wnikliwe obserwacje dotyczące klasowych napięć i burzliwych społecznych przemian. Pół żartem, pół serio Park Chan-wook zadaje i nam prowokacyjne pytanie: czy istnieje praca, dla której możesz zabić?Reż Park Chan-wookobsada: Lee Byung-hun, Son Ye-jin, Park Hee-soon, Lee Sung-min, Yeom Hye-ran, Cha Seung-wonprodukcja: Korea Południowa 2025czas: 139’NagrodyZłote Globy 2026Nominacje:- Najlepszy film komediowy lub musical- Najlepszy aktor pierwszoplanowy w filmie komediowym lub musicalu (Lee Byung-hun)- Najlepszy film zagranicznyFilm pokazywany na MFF Wenecja 2025 - Konkurs Główny  Kino w Parku – letnie seanse filmoweOstatni wiking reż. Anders Thomas Jensen31 lipca 2026 godz. 21.00Park za Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 15 zł 31.07, godz. 21.00 - Ostatni wiking reż. Anders Thomas JensenPo czternastu latach odsiadki Anker wychodzi z więzienia z jednym celem: odzyskać zrabowaną fortunę. Problem w tym, że łup ukrył jego brat – Manfred ( Mads Mikkelsen ), który dziś przedstawia się jako John Lennon i dryfuje we własnym świecie zaburzonej tożsamości. Dla brutalnego, impulsywnego Ankera krucha psychika Manfreda to pole minowe – a zarazem jedyna droga do celu.Na tropie zaginionych pieniędzy bracia trafiają na ekipę osobliwych wyrzutków, którzy zamiast pomóc, tylko komplikują sprawy. Aby odzyskać fortunę, Anker musi reaktywować legendarny zespół The Beatles – bo tylko John Lennon zna miejsce ukrycia łupu.„Ostatni wiking” to szalona, pełna absurdu jazda bez trzymanki przez przeszłość, popękaną psychikę, braterską lojalność i świat, w którym logika przestała obowiązywać.Nagrodzony Oscarem reżyser Anders Thomas Jensen po raz kolejny udowadnia, że w duecie z Madsem Mikkelsenem tworzy filmy kultowe. Reżyseria: Anders Thomas JensenObsada: Mads Mikkelsen, Nicolas Bro, Lars Brygmann, Nikolaj Lie Kaas, Sofie Gråbøl, Bodil JørgensenRok produkcji: 2025, Kraj produkcji: DaniaCzas trwania: 105 min  Kino w Parku – letnie seanse filmoweTajny agent reż. Kleber Mendonça Filho7 sierpnia 2026 godz. 21.00Park za Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 15 zł7.08, godz. 21.00 - Tajny agent reż. Kleber Mendonça Filho „Tajny agent" to jeden z najbardziej elektryzujących tytułów ostatnich lat. Nominowany do Oscara w 4 kategoriach (w tym za Najlepszy Film), zdobywca dwóch Złotych Globów, dwóch nagród w konkursie festiwalu w Cannes. Film Klebera Mendonçy Filho („Aquarius", „Bacurau"), należącego do czołówki najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina światowego, przywołuje ducha klasycznego kina gangsterskiego. Jednocześnie brawurowo łączy wątki obyczajowe z epickim rozmachem, humor z seksapilem, nostalgię z grozą.Film Mendonçy Filho rozgrywa się w Brazylii lat 70. podczas karnawału. Zanurzone w palącym słońcu miasto Recife jest na granicy szaleństwa: w trakcie roztańczonego święta giną ludzie, gdzieś na plaży znaleziono rekina z ludzką nogą w brzuchu, a wśród tłumów krążą dwaj zabójcy z tajną misją... Kolory i radość to tylko pozory – to czasy brutalnej wojskowej dyktatury. Marcelo, bohater „Tajnego agenta", to mężczyzna przypadkowo uwikłany w sieć politycznych i kryminalnych intryg sięgających szczytów władzy. Był uczciwy, więc stał się celem skorumpowanego systemu i teraz każdy kolejny krok może kosztować go życie. Jak ocalić siebie i rodzinę w świecie brutalnej przemocy, fałszywych tożsamości, podsłuchów i kłamstw?Za rolę ostatniego sprawiedliwego w zepsutym do szpiku kości kraju Wagner Moura zdobył Złoty Glob, nagrodę w Cannes, ma też szansę na pierwszego w karierze Oscara. Znany z serialu „Narcos", „Elitarnych", czy „Civil War", aktor porusza się w labiryncie brudnych sekretów z lekkością i wdziękiem gwiazd starego Hollywood. „Tajny agent" jest hołdem dla kina Sergio Leone, Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli, do którego nawiązuje skalą i duchem. Mendonça Filho odświeża jednak i reinterpretuje kino gangstersko-szpiegowskie, wychodząc poza klisze i gatunkowe ramy. Widowiskowy, pasjonujący i przenikliwy, odsłania kawał prawdy nie tylko o przeszłości, ale i o naszych czasach.Reżyseria: Kleber Mendonça FilhoWystępują: Wagner Moura, Maria Fernanda Cândido, Gabriel LeoneKraj produkcji: Niemcy, Francja, Holandia, BrazyliaRok produkcji: 2025, Język oryginalny: portugalskiGatunek: dramat, thrillerCzas trwania: 161 min Nagrody:Oscary 2026: 4 nominacje: Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Aktor (Wagner Moura), Najlepszy CastingZłote Globy 2026: Najlepszy film zagraniczny, Najlepszy aktor pierwszoplanowy w filmie dramatycznym (Wagner Moura)MFF Cannes 2025: Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Aktor (Wagner Moura), Nagroda FIPRESCI Kino w Parku – letnie seanse filmoweLipiec – sierpień 2026Park za Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 15 zł Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.07.2026 21:30 – Data zakończenia wydarzenia: 07.08.2026 22:30
Reklama
Reklama