niedziela, 28 kwietnia 2024 02:17
Reklama

Nie będzie ul. 7 Marca w Gniewie. Wojewoda podjął ostateczną decyzję

Wojewoda Pomorski podjął decyzję – nie będzie już ulicy 7 Marca w Gniewie. Zgodnie z zarządzeniem ulicy nadano imię Franciszka Czarnowskiego, jednego z głównych organizatorów Powiatowej Rady Ludowej, która organizowała wiece w 1918 r., aktywizując ludność polską do udziału w życiu narodowym. Zmiana związana jest z tzw. ustawą dekomunizacyjną o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Nie będzie ul. 7 Marca w Gniewie. Wojewoda podjął ostateczną decyzję

Autor: (MW)

Obowiązująca od 2016 r. ustawa o zakazie propagowania wprowadziła regulację, zgodnie z którą nazwy jednostek organizacyjnych, budowli, dróg, ulic, mostów itp. nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Ustawa nałożyła na właściwe organy obowiązek zmiany takich nazw. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wskazał, że w ocenie instytutu nazwa ulicy 7 marca w Gniewie podlega zmianie jako wypełniająca normę ustawy.

Dlaczego nie 7 Marca?

Mając na uwadze powyższe Wojewoda Pomorski wystąpił do IPN o opinię potwierdzającą niezgodność nazwy ulicy 7 marca w Gniewie z ustawą.

”Dnia 7 marca 1945 r. nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Gniew w woj. pomorskim. Zgodnie z propagandową praktyką władz komunistycznych wydarzenie to celebrowane było - niezgodnie z faktami historycznymi - jako „dzień wyzwolenia" oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Tymczasem wbrew nadziejom Polaków, oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej. Armia Czerwona w latach 1944-1945 r. stała się narzędziem ponownej aneksji niemal połowy terytorium RP do ZSRS, zniewolenia całej reszty kraju oraz budowy w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie."


Podziel się
Oceń

Reklama