niedziela, 19 maja 2024 09:18
Reklama
Reklama

Reforma edukacji w Tczewie - co się zmieniło?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Mirosław Pobłocki przekazał informację dotycząca przebiegu reformy edukacji w Tczewie.
Reforma edukacji w Tczewie - co się zmieniło?

Autor: UM Tczew

Zgodnie z założeniami reformy systemu edukacji od 1 września br. w naszym mieście funkcjonuje 9 szkół podstawowych ośmioletnich (Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 3 zostały przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe odpowiednio w SP 1 i SP 4 a Gimnazjum nr 2 zostało włączone do Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, pozostałe szkoły podstawowe bez zmian). Również od tego roku szkolnego przez trzy lata, zgodnie z uchwałą RM, klasy siódme i ósme realizować będą obowiązek szkolny odpowiednio:

- w SP 1 – klasy VII i VIII z SP 5, SP 10 (bez klasy integracyjnej) i SP 11 (dwie klasy w roku 2018, trzy klasy w 2019),
- w SP 4 – klasy VII i VIII z SP 8, SP 12 i SP 11 (dwie klasy w 2018 i 2019),

Klasy VII i VIII z SP 7 i z SSP 2 pozostają w tych szkołach.

Na wdrożenie zmian konieczne były dodatkowe środki finansowe. Wiązały się one z koniecznością przygotowania sal lekcyjnych, szatni, toalet i świetlic w budynkach byłych gimnazjów dla pierwszoklasistów oraz doposażenie sal w pomoce dydaktyczne dla klas siódmych, które pozostały w dotychczasowych szkołach podstawowych. Łącznie na ten cel przeznaczone zostały środki finansowe w wysokości 382.986 zł (w tym pozyskane środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwocie 164.331 zł).

W kolejnych latach nadal będzie zachodziła konieczność dostosowywania dalszych sal wraz ze wzrostem liczby oddziałów. Przewiduje się, że łączne koszty zmian wyniosą przez najbliższe lata około 700 000 zł.

W trakcie prac nad wdrożeniem zmian związanych z reformą systemu edukacji bardzo ważna dla miasta była kwestia zatrudnienia nauczycieli. Największe zagrożenie związane z możliwości utraty zatrudnienia dotyczyło nauczycieli nauczania zintegrowanego. Dzięki prowadzonej na bieżąco analizie zatrudnienia i potrzeb kadrowych w szkołach na terenie miasta, w bieżącym roku szkolnym nie było żadnych zwolnień. Z uwagi na potrzeby nowych szkół podstawowych nauczyciele przenoszeni byli z dotychczasowych podstawówek. Nie wystąpiła również w tym roku konieczność łączenia etatu w kilku szkołach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama