czwartek, 2 kwietnia 2026 00:59
Reklama

Radni przegłosowali: dekomunizacja dwóch ulic, reszta bez zmian

Ustawa o dekomunizacji nazw ulic czy budynków budzi wiele obaw i wątpliwości. Na sierpniowej sesji Rady Miasta w Tczewie radni głosowali stosowne uchwały w tej sprawie. Z siedmiu budzących zastrzeżenie nazw, tylko dwie zostaną zmienione. Pozostałym zmieniono uzasadnienie.
Radni przegłosowali: dekomunizacja dwóch ulic, reszta bez zmian

Na poniedziałkowej (28.08 br.) sesji Rady Miasta w Tczewie po raz kolejny poruszono temat zmiany nazw ulic. To skutek ustawy z 2 września 2016 r. w sprawie zakazu propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych w nazwach budowli, ulic itp. Nie w każdym przypadku tczewscy radni byli jednomyślni. I tak w przypadku ul. Pionierów, pozostawienie jej w  niezmienionym stanie nie spodobało się czterem członkom RM. W pozostałych sześciu przypadkach radni byli zgodni i przegłosowali uchwały. Ulica Adama Ważyka zostaje zmieniona na ul. im. ks. Jana Twardowskiego, a ul. Leona Kruczkowskiego będzie nosiła nazwę Czesława Miłosza.

Pozostałe nazwy: Aleja Zwycięstwa, Jedności Narodu, Partyzantów, Wyzwolenia pozostaną bez zmian, gdyż odwołują się do postaw patriotycznych i szukanie w ich rodowodzie pozostałości komunizmu nie jest jednoznaczne. Na potwierdzenie, każda uchwała została poparta stosownym uzasadnieniem. Radni podkreślali, że mieszkańcy nie muszą obawiać się wymiany dokumentów. Dowody osobiste mogą zostać wymienione po upływie ich ważności. Inną sprawą jest wymiana pieczątek przez firmy i tu obowiązek i koszty spoczywają na przedsiębiorcach.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama