poniedziałek, 2 lutego 2026 08:50
Reklama
Reklama

75. rocznica brawurowej ucieczki z Auschwitz. Spotkanie z byłym więźniem dziś w CKiS

Czy istnieje wartość cenniejsza niż Wolność dla tego, którego brawurowa ucieczka z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przeszła do historii drugiej wojny światowej? Wolność jest moim domem – te słowa stanowią motto spotkania z Kazimierzem Piechowskim, które odbędzie się 20 czerwca o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie.
75. rocznica brawurowej ucieczki z Auschwitz. Spotkanie z byłym więźniem dziś w CKiS

Autor: Fabryka Sztuk

Obok Wolności pojawi się drugie słowo-klucz: Miłość. I to miłość z czasów wojny, nigdy niespełniona. Będzie można o niej usłyszeć podczas przedpremierowego pokazu filmu Anny Popek „Wojna i miłość”, zrealizowanego przez TVP2. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp bezpłatny!

__________________
Kazimierz Piechowski, ur. w 1919 roku w Rajkowskim Młynie, więzień nr 918 Auschwitz-Birkenau, uczestnik najodważniejszej ucieczki w historii obozu (20 czerwca 1942 roku wraz z trójką towarzyszy wydostał się z obozu w niemieckim mundurze, pod bronią, wyjeżdżając samochodem komendanta), wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem kustosza pamięci narodowej, kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

Autor książek „Byłem numerem... historie z Auschwitz” oraz „My i Niemcy”. Jako jedna z 25 postaci, m.in. wraz z Mikołajem Kopernikiem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II, jest bohaterem podręcznika do nauki języka polskiego dla obcokrajowców „Polak potrafi! O wielkich Polakach w Polsce i na świecie”. Jego wyjątkową historię zekranizowano w filmie „Uciekinier”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Miłośnicy regionalnych przysmaków mogą już zapisywać datę w kalendarzu. W dniach 28 lutego – 1 marca 2026 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu Smaków Regionalnych. Organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej wystawców, nowych smaków i wyjątkowy klimat, który przyciągnie zarówno smakoszy, jak i całe rodziny.Po sukcesie pierwszej edycji Festiwal Smaków Regionalnych powraca w jeszcze większym wydaniu. Przez dwa dni odwiedzający będą mogli spotkać lokalnych producentów z różnych regionów Polski, spróbować tradycyjnych wyrobów oraz poznać historie kryjące się za ich recepturami.Na uczestników czekać będą m.in. sery, miody, pieczywo, wędliny i wiele innych regionalnych specjałów. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku wydarzenie zostanie rozszerzone o nowe strefy tematyczne oraz większą przestrzeń wystawienniczą, co ma zapewnić jeszcze lepszy komfort zwiedzania i zakupów.– To wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią dobrą, autentyczną kuchnię i produkty tworzone z pasją. Jedno jest pewne – nikt nie wyjdzie stąd głodny – zapowiadają organizatorzy.Festiwal Smaków Regionalnych to nie tylko okazja do zakupów, ale też do kulinarnej podróży po Polsce i spotkań z ludźmi, którzy stoją za wyjątkowymi produktami.Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą już teraz śledzić informacje organizatora w mediach społecznościowych i zaznaczyć swoją obecność na wydarzeniu, aby być na bieżąco z kolejnymi ogłoszeniami.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.02.2026
Reklama