wtorek, 3 lutego 2026 03:54
Reklama
Reklama

Czy znacz swoją Małą Ojczyznę?

Podczas czwartej edycji konkursu wiedzy o Kociewiu spotkali się uczniowie klas specjalnych gniewskiego gimnazjum. Podczas imprezy sprawdzano wiedzę o Kociewiu, jego tradycjach, gwarze i obrzędach.
Czy znacz swoją Małą Ojczyznę?

Młodych ludzi w Sali Wystawowej gniewskiej biblioteki przywitała Jadwiga Mielke, która rozpoczęła konkurs odgrywając hejnał gminy Gniew. Pierwszym zadaniem gimnazjalistów było rozwiązanie testu „Wielkanoc na Kociewiu”. Uczniowie wykazać musieli się wiedzą z zakresu zarówno dawnych, jak i teraźniejszych obrządków kociewskich, tradycyjnej gwary i przysłów, a także znajomością typowych strojów ludowych. Kolejnym zadaniem młodzieży było wykonanie odlewów gipsowych o różnych kształtach. W trakcie, gdy wykonane prace wysychały, młodzież w Sali Kameralnej spotkała się z regionalistką Emilią Rulińska, by recytować w gwarze kociewskiej wiersze.
Ostatnim zadaniem było pomalowanie wcześniej wykonanych figurek gipsowych. Po trzech etapach rywalizacji przyznano nagrody. Pierwsze miejsce przypadło Ani Radce, Pawłowi Rutkowskiemu i Paulinie Potulskiej. Na drugim znaleźli się Angelika Pek, Agata Łazicka i Kinga Malinowska, a na trzecim Adam Srożak i Rafał Licbarski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Miłośnicy regionalnych przysmaków mogą już zapisywać datę w kalendarzu. W dniach 28 lutego – 1 marca 2026 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu Smaków Regionalnych. Organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej wystawców, nowych smaków i wyjątkowy klimat, który przyciągnie zarówno smakoszy, jak i całe rodziny.Po sukcesie pierwszej edycji Festiwal Smaków Regionalnych powraca w jeszcze większym wydaniu. Przez dwa dni odwiedzający będą mogli spotkać lokalnych producentów z różnych regionów Polski, spróbować tradycyjnych wyrobów oraz poznać historie kryjące się za ich recepturami.Na uczestników czekać będą m.in. sery, miody, pieczywo, wędliny i wiele innych regionalnych specjałów. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku wydarzenie zostanie rozszerzone o nowe strefy tematyczne oraz większą przestrzeń wystawienniczą, co ma zapewnić jeszcze lepszy komfort zwiedzania i zakupów.– To wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią dobrą, autentyczną kuchnię i produkty tworzone z pasją. Jedno jest pewne – nikt nie wyjdzie stąd głodny – zapowiadają organizatorzy.Festiwal Smaków Regionalnych to nie tylko okazja do zakupów, ale też do kulinarnej podróży po Polsce i spotkań z ludźmi, którzy stoją za wyjątkowymi produktami.Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą już teraz śledzić informacje organizatora w mediach społecznościowych i zaznaczyć swoją obecność na wydarzeniu, aby być na bieżąco z kolejnymi ogłoszeniami.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.02.2026
Reklama