niedziela, 19 maja 2024 10:16
Reklama
Reklama

Mistrzostwa w czerwoną „Baśkę”

W niedzielę, 22 kwietnia, o godz. 16.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie (ul. T. Kościuszki 6) odbędą się I Otwarte Mistrzostwa OSP Gminy Gniew w czerwoną „Baśkę” - I Turniej Grand Prix Miasta i Gminy Gniew.
Mistrzostwa w czerwoną „Baśkę”

Baśka to tradycyjna kaszubska gra karciana. Od jakiegoś czasu ma ona też duże grono fanów na Kociewiu. W Gniewie funkcjonuje m. in. koło nr 3 Polskiego Stowarzyszenia „Baśki”. I to jego członkowie organizują wspomnianą imprezę. Do udziału zapisać się można w dniu zawodów od godz. 15.00, a więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 667 016 590.

Na Kaszubach Baśka jest najpopularniejszą grą karcianą od ponad 100 lat i wyprzedza drugiego pod tym względem, bardziej elitarnego Skata, od którego ma pewne zapożyczenia. W grze biorą udział cztery osoby. Gra jest szybka, jedno rozdanie nie trwa zwykle dłużej niż minutę, bo talia składa się z 16 kart i każdy z graczy otrzymuje ich tylko cztery. Rozdanie składa się z dwóch faz: licytacji i rozgrywki. W wyniku licytacji ustalany jest rodzaj gry i strony oraz podział na „starych” i przeciwnych im „młodych”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama