poniedziałek, 6 maja 2024 00:55
Reklama
Reklama

Odwiedziliśmy ZUOS, by zapytać co tak "zalatuje" w Tczewie

– W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy odebrałem kilkakrotnie zgłoszenia od mieszkańców w sprawie systematycznie pojawiających się uciążliwych zapachów odczuwalnych nie tylko na os. Bajkowym, ale na Suchostrzygach czy os. Prątnica – mówił podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Tczewie radny Zbigniew Urban. - Zapewniano nas, że skutki funkcjonowania wysypiska śmieci będą znikome. 
Odwiedziliśmy ZUOS, by zapytać co tak "zalatuje" w Tczewie

Radny dodał, że na temat fetoru pojawiły się  w ostatnim czasie artykuły w prasie i w internecie. Pytał jakie działania zamierza podjąć zarząd Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie w celu zniwelowania negatywnych skutków funkcjonowania zakładu... w środku miasta.

W tej sprawie udaliśmy się do zakładu, by na miejscu przekonać się “co czuć nosem”.  Rozmawiamy z Marcinem Cejerem, prezesem ZUOS-u w Tczewie.

- Jakie działania podjęliście państwo, by przeciwdziałać problemom z zapachami?

- W latach 2014-2015 wykonaliśmy hermetyzację instalacji kanalizacyjnej zakładając węglowe filtry podwłazowe. Zbiorniki retencyjne ścieków zostały uszczelnione i wyposażone w filtry biologiczne i węglowe, dodatkowo ścieki są napowietrzane, aby poprawić efektywność ich oczyszczania. W tej chwili wzmacniamy dach sortowni, aby założyć filtry węglowe. Odpady komunalne nie „leżakują” przez weekend – w każdy piątek są przetwarzane do końca, tak, aby nie „pracowały”. Planowana jest budowa hali nad placem dojrzewania stabilizatu, tę inwestycję planujemy zrealizować ze środków UE.

- Co wynika z przeprowadzonych kontroli zakładu?

- Co roku takie kontrole przeprowadza Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, sanepid, marszałek województwa oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Ponadto dwa razy w roku kontrolę przeprowadza Urząd Miejski. Żadne z kontroli nie wykazały zastrzeżeń co do procesów prowadzonych w zakładzie. Inspekcja WIOŚ w roku bieżącym, tj. 2016, trwała ok. miesiąca i zakończyła się 16 sierpnia. Wszystkie procesy kompostowania przebiegają prawidłowo, kryteria biologicznej stabilizacji odpadów spełniamy już po procesie intensywnego procesu w samej kompostowni, dzięki temu możemy pominąć etap dojrzewania materiału na otwartym placu, co ma duży wpływ na minimalizowanie ewentualnych uciążliwości zapachowych. (...)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
05.09.2016 14:10
Tak jak w calej Polsce, tak i w Tczewie smierdzi Aferami !!

05.09.2016 09:33
O kant duuuupy te kontrolę. Śmierdzi śmierdzi śmierdzi śmierdzi śmierdzi

05.09.2016 09:35
Jak był Cegielski to nie śmierdzialo

05.09.2016 07:56
Z art wynika, że nie powinno smierdziec, a jak jest ???

Reklama