poniedziałek, 6 maja 2024 01:47
Reklama
Reklama

Koniec badań w Gniewie i Piasecznie. Co znaleźli archeolodzy?

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu są obecni w Gniewie od 2009 r. W ub. tygodniu podsumowali prace wykopaliskowe w gniewskim kościele św. Mikołaja oraz pierwszy etap badań w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie. 
Koniec badań w Gniewie i Piasecznie. Co znaleźli archeolodzy?

Dziewięć lat temu archeolodzy do Gniewu przyjechali... na tydzień. W 2009 r. prowadzili badania w krypcie św. Anny (było pięć trumien, które dzisiaj widać przez szybę). Okazało się, że w tej krypcie pod spodem jest złożonych jeszcze ok. 100 osobników. Z każdym rokiem dokonują kolejnych odkryć. Są na skalę światową, bo tylko w Gniewie znaleziono np. takie ilości jedwabiu. W piaseckiej świątyni to pierwszy sezon badań i będą kontynuowane w 2017 r.

- W Piasecznie w 2009 r. pomagaliśmy księdzu w odsypywaniu ziemi wokół kościoła, aby zmniejszyć wilgotność w ścianach – mówi dr hab. Małgorzata Grupa, która kieruje pracami archeologów. - Odkryliśmy otwór wentylacyjny. Wskazywał on na obecność krypty. Wówczas opowiadano nam jak jeszcze w latach 50.-60. XX do krypty przez otwór wentylacyjny wchodzili 10-,14- latkowie. To było ich miejsce... na wagary.

Krypta przez przynajmniej 200 lat była odwiedzana przez niepożądanych gości. Stąd też warstwa śmieci zalegała na 40 cm. Archeolodzy po ich usunięciu stwierdzili, że ani jedna trumna nie była cała, szczątki doczesne ludzi oraz tkaniny porozrzucane. Żaden pochówek nie był w układzie anatomicznym. (...)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama