piątek, 17 maja 2024 13:18
Reklama
Reklama

(ZDJĘCIA) Oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia

Za nami Dzień Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bohaterów podziemia, którzy poświęcili życie swoje i swoich rodzin, by walczyć z komunistycznymi władzami w kraju. W niedzielnych uroczystościach w Tczewie uczestniczyło kilkaset osób. Jednym z punktów było odsłonięcie tablicy przy wieży ciśnień z nazwą Rondo Żołnierzy  Wyklętych. 
(ZDJĘCIA) Oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI...

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele szkolnym Po mszy uczestnicy przeszli pod budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejnym punktem programy było symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą Rondo Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z uchwałą podjętą w maju ubiegłego roku przez Radę Miejską w Tczewie - nazwę tę nosi rondo w pobliżu wieży ciśnień.

O godz. 12.00 rozpoczęły się uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinizmu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, instytucji, harcerze, młodzież szkolna, kombatanci, mieszkańcy Tczewa.

Uroczystości uświetnił chór Passionata, działający przy Centrum Kultury i Sztuki. Chórzyści wykonali pieśni patriotyczne zachęcając do wspólnego śpiewania uczestników uroczystości.

O Żołnierzach Wyklętych oraz historii tego stosunkowo  nowego święta (ustanowione zostało w 2011 r.) przypomniał Krzysztof Korda, prowadzący uroczystość.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
stoczniowiec były 04.03.2015 15:56
Boże jak czas potrafi zmieniać ludzi.Pamiętam twarze niektórych starszych panów idących w tym pochodzie.Pamiętam ich jak ochoczo, z własnej nie przymuszonej woli , chwytali za szturmówki i dziarskim krokiem,uśmiechnięci, maszerowali w takt "międzynarodówki"..Aby uprzedzić wszelkie komentarze,.uprzejmie informuje że 1 go.Maja rozpoczynałem sezon wędkarski i za nieobecność na pochodzie na Kołymę mnie nie zesłano.

z tamtych lat 04.03.2015 21:26
Masz rację! Pierwszego widzimy tu Graczyka, który jest zawsze na podobnych uroczystościach. Takich osób jest tu dużo więcej. Oni oddają tu hołd bandytom którzy prowadzili bratobójczą walkę. Ich późniejsi oprawcy z UB to też bandyci. To "bohaterstwo" wyklętych nie miało szans powodzenia. Niechciany system jaki zapanował po wojnie, miał już swoje struktury bezpieczeństwa i je umacniał. Stosunkowo niewielkie oddziały tych "dęciaków", miały to wszystko zmienić??!! To państwa zachodnie i Ameryka rzuciła nas w objęcia Stalina.

02.03.2015 19:37
Zdjęcie 13. Prezydent nie ma rąk!!! Spodnie wytłamszone. Obciach i wstyd, jak ta cała fanfaronada zafałszowanej historii.

andreas 02.03.2015 11:44
A może by tak napisać przez kogo to Święto zostało ustanowione (śp. Lecha Kaczyńskiego), czy to niezgodne z linią redakcji?

andreas 02.03.2015 11:53
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, ale uchwalenie nowego święta przeciągało się. O uchwalenie ustawy apelowała w grudniu 2010 roku Fundacja „Polska się Upomni”. Na początku 2011 roku Fundacja ta, organizacje kombatanckie i Jan Żaryn sygnowały Porozumienie na rzecz obchodów dnia i roku Żołnierzy Wyklętych, stanowiące sobie za główny cel wspieranie ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. Działania porozumienia zostały przedstawione na konferencji prasowej w lutym 2011 roku

02.03.2015 13:16
A czy to jest az takie wazne? Jakos przy Bozym Narodzeniu, 1 maja, 11 listopada itp nikt nie przypomina KTO ustanowil swieto. Wazne ze jest i wazne kogo upamietnia.

andreas 02.03.2015 14:05
Dla mnie ważne, bo już dość fałszowania historii i niedomówień, kiedyś mieliśmy czasy Komuny, teraz mamy czasy Pomuny, czas to zmienić.

02.03.2015 14:47
Ale to naprawde jest szczegół i gdy ktos o tym nie wspomni to nie oznacza od razu ze jest jakis spisek. to ja sie od dzis domagam by kazda tv, radio czy gazeta wspominaly kto ustanowił wielkanoc, boze narodzenie czy nawet tłusty czwartek - konkretnie - kto z nazwiska i kiedy. Bo przeciez to takie wazne!

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama