10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obsłudze wózka widłowego!

 • 23.11.2018, 11:45 (aktualizacja 23.11.2018, 11:47)
 • artykuł sponsorowany
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obsłudze wózka widłowego!

Podziel się:

Obsługa wózka widłowego wcale nie musi być trudna i skomplikowana! Na kursie na wózki widłowe dowiedziałeś się, jak bezpiecznie poruszać się wózkiem widłowym. W naszym artykule znajdziesz garść dobrych rad zebranych i przekazywanych od doświadczonych operatorów, którzy zdradzają tajniki swojej codziennej pracy!

Każdy stara się być najlepszym specjalistą w swoim zawodzie i na swoim stanowisku pracy. Jednak same szkolenia nie zawsze wystarczą. Liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz zaangażowanie w wykonywaną pracę. Nonszalancja? Podczas obsługi wózka widłowego nie ma na nią miejsca! Tu każdy niewłaściwy ruch może skutkować nie tylko finansowymi stratami ale także narażeniem własnego życia. Im większy sprzęt - tym większa odpowiedzialność. I ryzyko. Inaczej pracuje się na wózkach czołowych, a inaczej na wózkach wysokiego składowania, choćby takich jak tutaj, które ładunki unoszą nawet na kilkanaście metrów. Złe ustawienie towaru na regale, kilka centymetrów za dużo czy za mało, jeden zbyt nerwowy ruch - operator wózka widłowego nie może sobie na to pozwolić. Poznaj kilka najważniejszych tajników obsługi wózka widłowego i pracuj bezpiecznie oraz wydajnie!

1. Zawsze sprawdzaj stan wózka przed rozpoczęciem pracy!

Do obowiązków operatora wózka widłowego należy sprawdzenie stanu pojazdu po zakończeniu pracy. Wszystkie ewentualne usterki czy uwagi powinny zostać odnotowane przez pracownika i przekazane do konserwatora lub osoby obejmującej kolejną zmianę (w trybie pracy wielozmianowej). Mimo to, zawsze warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Koniecznie przed przejęciem zmiany jeszcze raz upewnij się, iż wszystko w porządku, wózek nie ma żadnych wycieków czy niepokojących uszkodzeń. Warto poświęcić kilka minut na sprawdzenie urządzenia, aby uniknąć narażenia zdrowia czy życia.

2. Pamiętaj o właściwym stroju i zabezpieczeniu!

Wielu pracowników (i niestety przedsiębiorców także) bagatelizuje ten temat, jednak odzież robocza w przypadku pracy na wózkach widłowych jest bardzo ważna. Przede wszystkim chodzi o:

 • prawidłowy strój roboczy, z długimi rękawami i nogawkami (najczęściej są to wygodne spodnie typu ogrodniczki oraz bluza), koniecznie z elementami odblaskowymi;
 • solidnie buty zabezpieczające, najlepiej z metalowym podnoskiem i wkładką zabezpieczającą przed przekłuciem podeszwy;
  kaski - wykonane w taki sposób, aby nie ograniczały widoczności;
 • rękawice ochronne - wygodne, trwałe ale jednocześnie zapewniające dobrą manualność.

Odzież robocza w zakładach pracy dostarczana jest zwykle przez pracodawców (w przypadku operatorów obsługujących wózki przez cały rok także na zewnątrz - dodatkowo w grę wchodzi również odzież ocieplana). Jednolity strój z solidnego materiału, kask i twarde obuwie są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w pracy na terenie hali przemysłowej niż codzienny zwykły strój.
Ponadto każdy operator powinien pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do pracy. Bezpieczeństwo pełni bardzo istotną kwestię w każdego typu pracach fizycznych.

stroj roboczy podczas obslugi wozka widlowego

3. Dowiedz się jak uruchomić silnik!

Jeśli masz już za sobą ukończony kurs na wózki widłowe lub jesteś operatorem tego pojazdu prawdopodobnie już nieraz uruchamiałeś samodzielnie wózek. Dla pewności jednak musi przypomnieć o kilku ważnych zasadach i kolejności wykonywania tej czynności.
Wózki widłowe mogą różnić się między sobą, dlatego prezentujemy tutaj instrukcję ujednoliconą i najczęściej występującą w typowych modelach tych pojazdów.
Uruchamianie pojazdu rozpocznij od upewnienia się, iż akumulator nie ma wyłącznika bezpiecznika w pozycji OFF. Jeśli nie, umieść kluczyk w stacyjce i przekręć do pozycji drugiej. Powinno to sprawić, iż kontrolki w urządzeniu zapalą się, a następnie zgasną. Po ich zgaśnięciu, można kluczyk w stacyjce przekręcić do pozycji trzeciej - a tym samym uruchomić silnik.
W przypadku gdy silnik nie chce zapalić, należy odczekać ok. 30 sekund i ponowić próbę. Jeśli po 3 próbach silnik nadal nie chce zapalić, warto zaniechać podejmowania kolejnych prób i zacząć szukać przyczyny problemu.
Co bardzo ważne - każda kolejna próba powinna być poprzedzona przekręceniem kluczyka w stacyjce do pozycji startowej.

4. Obserwuj kolor spalin!

Nie każdy z, rozpoczynających dopiero przygodę z obsługą wózka widłowego, operatorów wie, iż kolor spalin ma ogromne znaczenie i sporo mówi o prawidłowej (lub nieprawidłowej) pracy silnika. Co oznaczają konkretne kolory spalin w wózku widłowym?

 • Czarny - oznacza, iż wózek nie pracuje prawidłowo (spalanie niekompletne);
 • Biały - również jest oznaką nieprawidłowego działania (w tym przypadku spalania wody);
 • Niebieski - ten kolor w mocnej barwie także wskazuje na nieprawidłowości - spalanie oleju.

Jaki powinien być kolor spalin w wózku widłowym?
Najlepiej jeśli spaliny w wózku widłowym mają barwę niebieskawą lub “kolorową” - jest to całkowicie normalne i wskazuje na prawidłowe całkowite spalanie.

5. Nigdy nie używaj otwartego ognia w pobliżu wózka widłowego!

Palenie w trakcie jazdy wózkiem widłowym? Wykluczone! Używanie otwartego ognia w pobliżu wózków widłowych jest absolutnie i kategorycznie zabronione. Dotyczy to także np. używania płomienia zapalniczki do sprawdzenia poziomu płynów czy występowania ewentualnych wycieków pod pojazdem.
Taki brak rozsądku wydaje Ci się nieprawdopodobny, a jednak tego typu przypadki wcale nie są niestety odosobnione.

6. Naucz się poruszać po wzniesieniach

poruszanie sie wozkiem widlowym po wzniesieniach

Wózki widłowe nie są najlepiej przystosowane do poruszania się po nierównym terenie czy wzniesieniach (w przeciwieństwie do np. dostępnych tutaj wózków terenowych). Jednak w codziennej pracy zdarzają się sytuacje, gdy obsługa wózka widłowego musi odbywać się w dość nietypowych warunkach. Warto wtedy wiedzieć, jak się zachować!
W przypadku, gdy poruszasz się z ładunkiem pod górkę należy jechać z wózkiem skierowanym ku wzniesieniu. Tak samo w przypadku zjeżdżania z ładunkiem z górki. Dodatkowo podczas jazdy w dół należy jechać powoli, na wolnym biegu, zapobiegawczo trzymając nogę na hamulcu.
Jeśli chodzi o wjazd na wzniesieniu bez obciążenia ładunkiem, czynność ta powinna być wykonywana tyłem.
Na wzniesieniach i pochyłościach zabrania się wykonywania manewru skrętu, gdyż grozi on przewróceniem się i upadkiem wózka.

7. Pamiętaj o opuszczonych widłach!

Jest to jedna z najczęściej powtarzanych zasad przy okazji kursu na wózki widłowe. Każdy pracownik zajmujący się obsługą wózków widłowych powinien o niej bezwzględnie pamiętać! Każdy wózek podczas jazdy powinien mieć widły opuszczone do pozycji
transportowej! Wynika to bezpośrednio ze względów bezpieczeństwa.
Ważne jest także, iż kategorycznie zabrania się przechodzenia pod widłami (lub innym osprzętem) w momencie, gdy jest on uniesiony.

opuszczone widly w trakcie jazdy wozkiem widlowym

8. Dostosuj prędkość!

Poza ogólnymi wytycznymi dotyczącymi prędkości, jakie mogą rozwijać wózki widłowe na terenie zakładów pracy oraz w ich okolicy, a także możliwościami konkretnych modeli sprzętów, bardzo istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku i dostosowanie prędkości do:

 • umiejętności operatora,
 • poruszających się w pobliżu innych pojazdów i pracowników;
 • rodzaju i stanu nawierzchni;
 • warunków atmosferycznych;
 • widoczności;
 • obciążenia pojazdu.

Szczególnie istotne jest zmniejszenie prędkości przy wykonywaniu manewru skrętu na śliskiej lub mokrej powierzchni oraz zasada poruszania się tyłem w przypadku ograniczonej widoczności do przodu.

9. Poznaj znaczenie kontrolek wózka widłowego!

Obsługa wózka widłowego to nie tylko wykonywanie czynności przy jego pomocy, ale także kontrolowanie jego prawidłowego stanu technicznego oraz świadomość i umiejętność rozpoznania konkretnych problemów. A podstawą do ich rozpoznania jest rozpoznawanie problemów, które wyświetlają się na desce wózka. Co zrobić gdy zaświeci się kontrolka:

 • wskaźnik temperatury oleju - zmniejsz prędkość silnika, aby ochłodzić pojazd i bezzwłocznie go zatrzymaj. Sprawdź poziom płynu i stan paska, który napędza wentylator;
 • wskaźnik ładowania - oznacza, że poziom ładowania jest za niski;
 • wskaźnik ciśnienia oleju - należy zatrzymać pojazd i sprawdzić ciśnienie oleju, które prawdopodobnie spadło poniżej 0,05Mpa;
 • temperatura cieczy chłodzącej - natychmiast zatrzymać pojazd, aż do czasu, gdy silnik ochłodzi się tak, że wskaźnik wejdzie na zielone pole.

Znajomość tych kontrolek oraz umiejętność reagowania we wszystkich przypadkach jest niezbędna podczas obsługi wózka widłowego.

10. To wymagająca praca - bądź skupiony!

Ostatni z podpunktów nie odnosi się może bezpośrednio do samego operowania wózkiem, jednak ma z tym sporo wspólnego. Jak zaznaczyliśmy już na wstępie - operator wózków widłowych musi swoje obowiązki wykonywać precyzyjnie i solidnie. Obsługa wózka widłowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania opanowania nawet w trudnych i skomplikowanych sytuacjach.
Pracownicy, którzy zajmują się transportem i składowaniem towarów powinni również odznaczać się dobrą wyobraźnią przestrzenną, która umożliwi precyzyjne umieszczenie ładunku nawet na najwyższym regale.
Bardzo ważny jest także ogólny stan zdrowia pracownika, który sprawdzany jest już na poziomie kursu na wózki widłowe. Zbyt duża wada wzroku, epilepsja czy jakikolwiek niedowład wykluczają kandydatów, którzy ubiegają się o zdobycie uprawnień na obsługę wózków widłowych. Wszystko to oczywiście ze względu na bezpieczeństwo.

Podsumowanie

obsluga wozka widlowego podsumowanie

W powyższym artykule zebraliśmy 10 ważnych rad dotyczących obsługi wózka widłowego, które najczęściej powtarzają doświadczeni operatorzy. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one podczas codziennej pracy na wózkach widłowych.
Ciągle szukacie idealnego dla siebie modelu wózka widłowego?
Sprawdźcie ofertę wózków widłowych elektrycznych Cesab - dostępną tutaj.

 

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (4)


Pozostałe