piątek, 26 kwietnia 2024 13:32

Jak wybrać psychologa?

Poszukiwania specjalisty warto rozpocząć od podjęcia decyzji kogo dokładnie szukamy i czego będziemy oczekiwać od tej osoby.
  • 07.10.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać psychologa?

Czy psycholog zajmuje się tym samym co psychiatra lub psychoterapeuta?

Zdecydowanie nie. Psycholog najczęściej zajmuje się opiniowaniem, diagnozowaniem, badaniami psychologicznymi czy też kierowaniem na odpowiednie leczenie. Psycholog nie zajmuje się leczeniem farmakologicznym ani terapią. Uprawniony jest on do wydawania orzeczeń czy zaświadczeń na temat stanu zdrowia psychicznego. Warto się do niego zgłosić z bieżącymi problemami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie np.: trudna sytuacja w małżeństwie czy też pracy, zniechęcenie, strata. Do psychologa można się również zgłosić, gdy nie wiemy jaki specjalista nam pomoże. Psycholog zdiagnozuje problem i skieruje na odpowiednie leczenie, np. na psychoterapię lub do psychiatry.

 

Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył specjalizację w zakresie psychiatrii. Posiada on uprawnienia do stawiania diagnozy i leczenia farmakologicznego. Zajmuje się głównie leczeniem farmakologicznym i jak inni lekarze może wydawać receptę. Psychiatra może zadecydować o leczeniu pacjenta w szpitalu oraz wydać skierowanie. Do psychiatry warto się zgłaszać w przypadku dużego nasilenia objawów oraz znacznego zaburzenia funkcjonowania, czyli między innymi pojawienia się nasilonej manii, nasilonej depresji, schizofrenii, myśli samobójczych czy też autoagresji.

 

Psychoterapeuta zajmuje się leczeniem zaburzeń funkcjonowania, starając się dotrzeć razem z pacjentem do ich źródeł i poszukując nowych dróg. Najlepiej, gdy psychoterapeuta jest magistrem psychologii, który ukończył również szkołę psychoterapii. Powinien odbyć odpowiednią liczbę godzin treningu praktycznego i terapii własnej. Psychoterapia może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet kilka lat. Możliwa jest terapia krótkoterminowa oraz długoterminowa. Psychoterapeuta prowadzi terapię dla osób z zaburzeniami funkcjonowania, w tym m.in. dla pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, zaburzeniami odżywiania, psychosomatycznymi, zaburzeniami osobowości.

 

Ustal z czym idziesz do specjalisty

Twoja trudność może być pierwszym drogowskazem i może ułatwić wybór odpowiedniego specjalisty. Dla przykładu jeśli trudność ta jest związana z brakiem poczucia sensu życia warto zgłosić się zarówno do psychoterapeuty jak i do psychiatry. Jeśli natomiast pojawiają się trudności z dzieckiem można szukać psychologa zajmującego się dziećmi bądź udać się do terapeuty, który może zaproponować terapię rodzinną. Gdy przechodzisz trudny okres w związku są również dostępne terapie par.

 

Sprawdź kompetencje specjalisty

  • odpowiednie wykształcenie - w przypadku terapeutów dobrze jest brać pod uwagę tych specjalistów, którzy ukończyli bądź są w trakcie szkolenia podyplomowego z zakresu psychoterapii, akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

  • certyfikowany psychoterapeuta - specjalista, który ukończył szkolenie psychoterapeutyczne

  • superwizja - warto sprawdzić, czy specjalista poddaje swoją pracę regularnej superwizji. Superwizja jest to nadzór i wsparcie udzielane psychoterapeucie przez osobę o znacznym doświadczeniu w prowadzeniu psychoterapii

 

--- Artykuł sponsorowany ---