Piątek, 18.01.2019

Cztery pory roku jak nowe - figury wracają na szczyt kamienicy

  • 1.05.2008, 00:36
  • (PZ)
Cztery pory roku jak nowe - figury wracają na szczyt kamienicy
Podziel się:
Oceń:
TCZEW. Po trzech latach od zdjęcia rzeźb, które zdobiły kamienicę przy placu Hallera 8, ich kopie ponownie zamontowano na dachu budynku.
Cztery postacie – alegorie pór roku – zostały wykonane przez gdańskiego artystę rzeźbiarza Czesława Gajdę z żywicy epoksydowej, materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Nowe figury są kopiami tych, które ze względu na zły stan, zdjęto trzy lata temu. Ich konserwacji podjęli się artyści Maria i Paweł Fietkiewicz, którzy wymienili „nadgryzione” zębem czasu elementy, zabezpieczyli odpowiednimi środkami i odnowili polichromię. Rzeźby odrestaurowane przez Fietkiewiczów, wykonane z klejonych bali drewna liściastego, pochodzą prawdopodobnie z lat 50. XX wieku i są kopiami jeszcze starszych figur, które obecnie są poddawane konserwacji w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Rzeźby Czesława Gajdy, które w miniony poniedziałek zamontowano na szczycie kamienicy, są więc kopiami kopii oryginałów.
- Po wystawie rzeźb w lipcu 2007 r. chcieliśmy, aby kopie odnowione przez Fietkiewiczów wróciły na kamienicę, ale stanęliśmy przed dylematem ich nieuniknionego ponownego zniszczenia przez pogodę – wspomina Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. – Doszliśmy do porozumienia z biskupem Michałem Warczyńskim z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – właściciela kamienicy - w ramach którego miasto zobowiązało się zapłacić za wykonanie i umieszczenie na budynku kopii rzeźb, w zamian za co figury z lat 50. będą eksponowane w naszym Centrum.
(PZ)

Zdjęcia (1)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
OL
OL 1.05.2008, 21:28
Dużo więcej niż sobie Josefie sam życzysz - w dniu św. Józefa a przy okazji takze w dniu starego świata Ludzi Pracy - chyba także Twojego święta.

Pozostałe