Niedziela, 16.06.2019
Trops Tczew
Trops Tczew
Trops Tczew

NAD_RYSOWAĆ. Międzynarodowa wystawa rysunku studenckiego.

start 21.01.2019 18:00

Fabryka Sztuk

Lokalizacja: Tczew, ul. 30 Stycznia 4

Wraz z Zakładem Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszamy na " NAD_RYSOWAĆ. Międzynarodową wystawę rysunku studenckiego".
Wernisaż odbędzie się 21 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 4, a wystawę można zwiedzać do 17 lutego. Wstęp bezpłatny!

Założeniem wystaw organizowanych przez Zakład Rysunku UMK od 2008 jest pokazanie rysunku w całej jego różnorodności, poczynając od dobrego rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, poprzez rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę animacji, akcji, performance, instalacji aż po realizacje czysto konceptualne.

Czym jest tytułowe NAD_RYSOWANIE, które stało się hasłem przewodnim ostatniej edycji, którą w nieco zmienionej formie prezentujemy?
Refleksją nad przekraczaniem rysunkowych granic, więcej niż rysunkiem. Koncepcja tej edycji krąży wokół prostej rady jaką zostawił po sobie prof. Krzysztof Cander, wybitny pedagog i wszechstronny artysta, która brzmiała: Więcej rysować! To więcej zamieniamy w NAD_RYSOWANIE, czyli wartość dodaną. Interesują nas przekroczenia: W obszarze rysunku klasycznego, poszukujemy jeszcze precyzyjniej odtwarzanej rzeczywistości, a może wyjścia w stronę NAD_REALIZMU? W obszarze rysunku reportażowo-codziennego, szukamy przejawów NADaktywności rysunkowej, objawiającej się rysowaniem bez przerwy, na zajęciach i na marginesach, w szkicownikach, na papierze, ale też na wszystkich innych podłożach. W obszarze rysunku eksperymentalnego oczekujemy wyjścia poNAD płaszczyznę, w przestrzeń, poza ściany galerii...
Wierzymy, że NAD_RYSOWANIE może być przekraczaniem granic swoich własnych umiejętności, ale także szukaniem wciąż nowych obszarów rysunkowych.

Podczas ekspozycji wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w maju 2018 roku zostały pokazane prace blisko 100 młodych artystów z ponad dwudziestu uczelni artystycznych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Rosji, Bułgarii, Holandii. Od jesieni 2018 roku wystawa rozpoczęła swoją wędrówkę po Polsce, jej część można było oglądać w minionym roku w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia w Olsztynie oraz w Galerii Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Ekspozycja w Fabryce Sztuk jest wzbogacona o autorski zestaw książek wykonanych przez studentów UMK w Toruniu, które powstały podczas zajęć w Zakładzie Rysunku.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.