sobota, 18 maja 2024 06:28
Reklama
Reklama

"Wyprawa" zagraniczna lokalnych notabli

TCZEW. Spore grono tczewian, w tym prezydent oraz szef promocji zafundowali sobie wizytę w Niemczech. Cel wyprawy? Złote gody po niemiecku - jubileusz honorowego obywatela i jego żony...
17-osobowe grono tczewian uczestniczyło w uroczystości Złotych Godów (Goldhochzeit) Alfreda Schickentanza, Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, i jego żony Ilse. Uroczystość miała miejsce w Niemczech.

Do tej pory 19 osobom przyznano ten zaszczytny tytuł, w tym dwóm spoza Polski - Niemcom. Alfred Schickentanz jako szósty z kolei (w 1994 r.) otrzymał wspomniany tytuł. W 2004 r. ten zaszczyt spotkał Klausa Lohmanna, burmistrza Witten, partnerskiego miasta grodu Sambora.

Dwóch „służbowo”
- Otrzymaliśmy imienne zaproszenie dla prezydenta Zenona Odya i dla mnie na uroczystość związaną ze Złotymi Godami – mówi Ludwik Kiedrowski, kierownik Biura Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Tczewie. - Udaliśmy się samolotem do Troisdorf koło Kolonii. To była bardzo krótka „wyprawa”. Wyruszyliśmy 7, a wróciliśmy 9 lutego. Przywiązanie pana Schickentanza do Tczewa sprawiło, że aż tyle osób chciało świętować wraz z nim ten podniosły jubileusz. To tczewianie związani z jego działalnością, m.in. przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomicznych, parafii NMP Matki Kościoła z ks. Stanisławem Cieniewiczem, z SP nr 2. Zasługi p. Schikentanza są duże (patrz poniżej). Choćby transporty z pomocą czy pierwsza sala komputerowa w CED.

List od biskupa
Była specjalna msza św. w katolickim kościele z udziałem trzech księży (dwóch z Polski). Ks. Cieniewicz wręczył jubilatom okolicznościowy list od biskupa Jana Bernarda Szlagi. Potem odbyło się spotkanie w kasynie wojskowym oraz  w domu dla sąsiadów (dali występ!) i przyjezdnych gości.
- To było wzruszające – dodaje Ludwik Kiedrowski. - Stanowiliśmy znaczną grupę i staraliśmy się zaznaczyć naszą obecność. Poinformowaliśmy jubilatów o podejmowanych działaniach, rozwoju Tczewa. Zaprosiliśmy honorowego obywatela do Tczewa na 24 maja (otwarcie przystani) i Festiwal Muzyki Rodzinnej „Familia”. Był bardzo zadowolony z naszych odwiedzin. Otrzymał od prezydenta płaskorzeźbę-obraz w brązie „Panorama miasta”. Znamienne, że na każdym kroku w jego domu spotykało się pamiątki z Tczewa, a na stoliku leżało pismo „Panorama miasta”, którą od nas otrzymuje. Generalnie nie było problemów językowych. On, rodowity Niemiec, mówi coraz lepiej po polsku.

Zasługi dla Tczewa
Alfred Schickentanz od 1976 r. jest zaangażowany w proces porozumienia między narodem niemieckim i polskim. Jego kontakty z Tczewem rozpoczęły się w 1982 r. Organizował wówczas transporty pomocy rzeczowej do parafii pw. NMP Matki Kościoła. Był także inicjatorem utworzenia Centrum Edukacji Dorosłych, któremu do dziś pomaga. Materialnie wspiera także Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Z jego inicjatywy rozpoczęto akcję charytatywną na rzecz Domu Dziecka oraz tczewskiej służby zdrowia. Tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tczewa został wyróżniony za szczególne zasługi na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama