niedziela, 5 maja 2024 07:35
Reklama
Reklama

Najgorsza jest manipulacja - inauguracja roku akademickiego na UTW

TCZEW. Słuchacze tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki. Pierwszym wysłuchanym przez nich wykładem była prelekcja ks. Marcina Baska.
Najgorsza jest manipulacja - inauguracja roku akademickiego na UTW

Wielu zainteresowanych włączeniem się w poczet studentów tczewskiego Uniwersytetu, a także goście (a wśród nich prezydent Tczewa Zenon Odya, ks. prałat Piotr Wysga oraz dyrektor MOPS Julita Jakubowska), zasiedli w miniony poniedziałek w ławkach Centrum Edukacji Dorosłych. Przed słuchaczami akademicki rok pełen wrażeń.

Zostań studentem dla zdrowia
Jako organizacja pozarządowa, Uniwersytet Trzeciego Wieku działa na zasadach wolontariatu. Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w tegorocznych zajęciach zostały przypomniane podstawowe cele stowarzyszenia.
Są one następujące: poprzez działalność uniwersytetu planuje się zwiększyć intelektualną i psychiczną aktywność naszych członków; prowadzić edukację w różnych dziedzinach nauki; przełamywać izolację osób starszych; poprawiać jakość życia w tzw. trzecim wieku; skłaniać do znalezienia lub kontynuacji własnych zainteresowań oraz poprawiać sprawność ruchową.
Dodatkową zachętą dla nie mogących zdecydować się na udział w prelekcjach, może być sama lista prelegentów. Ks. prałat Piotr Wysga obiecał, że zaprosi słuchaczy na wykład do tczewskiej Fary, gdzie studenci zapoznają się z historią wszystkich tablic, które wiszą w kościele. Anna Peichert, dyrektor tczewskiej Pracowni Edukacji Ekologicznej, zaoferowała trzy spotkania z członkami uniwersytetu. Dwa wykłady poprowadzi radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Kulas.

Strzeż się manipulacji
Ks. Marcin Baska, który jest magistrem filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wygłosił pierwszy wykład w tym roku akademickim: „Kryzys problematyki etycznej we współczesnym świecie”.
- Jest to temat prowokacyjny - powiedział prelegent. - Chciałbym państwa sprowokować do pytania, które skierujecie do samych siebie: co dla mnie jest problemem etycznym w świecie, w którym żyję?
Ks. Baska zwrócił uwagę, że największym problem etycznym jest manipulacja.
- Termin ten oznacza oszukiwanie człowieka, skłanianie go, by myślał tak, jak osoba, która przekazuje fałszywe informacje. Taka osoba ma swój cel, chce ona, by ofiara manipulacji myślała i działała w określony sposób. Jest to cel wysoko nieetyczny, ponieważ prowadzi do uprzedmiotowienia człowieka.

Etyka priorytetem
Człowiek może stać się niewolnikiem manipulacji nawet siedząc w domu, przed telewizorem. - W przerwie filmu, podczas bloku reklamowego wzrasta sygnał dźwięku, co ma zwrócić uwagę widza - przestrzegł ks. Baska. Nawoływał także do dociekliwości w poszukiwaniu prawdy.
Podsumowaniem wykładu okazały się ponure wnioski.
- Poziom etyczny współczesnego człowieka staje się niższy - stwierdził ksiądz. - Dlatego każda polska szkoła powinna oferować naukę etyki, nawet kosztem religii. Nie stać nas na nieetycznych obywateli.

Wykłady co dwa tygodnie
Zainteresowani członkostwem w tczewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku powinni wypełnić deklarację oraz wpłacić składkę członkowską w symbolicznej kwocie 10 zł za semestr. Wykłady odbywają się co dwa tygodnie o godz. 12.00, zazwyczaj w budynku CED.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama