niedziela, 19 maja 2024 13:55
Reklama
Reklama

Brakuje funduszy na niechciane drogi

GMINA GNIEW. Od ponad roku trwa spór władz powiatu tczewskiego z władzami gminy Gniew dotyczący powiatowych dróg przebiegających przez teren gminy Gniew. Samorządowcy nie mogą dojść do porozumienia, a dziur w drogach przybywa...
Brakuje funduszy na niechciane drogi
Każdego roku powiat tczewski zlecał gminie Gniew zadania związane z zimowym utrzymaniem i remontami dróg powiatowych, zlokalizowanych na terenie gminy. W imieniu gminy Gniew zadania te prowadzi gminna spółka INWEST-KOM.

Zaognienie konfliktu
Pod koniec ub. roku pojawił się problem z podpisaniem porozumienia pomiędzy powiatem a gminą, a jeszcze wcześniej burmistrz Gniewa Bogdan Badziong musiał miesiącami tłumaczyć się przed radnymi dlaczego wciąż nie ruszył remont drogi i budowa chodnika w Wielkich Walichnowach. Aż w końcu po wielu rozmowach, naradach i dyskusjach remont ten zrealizowano. Wcześniej udało się też wyremontować - z udziałem środków gminnych - fragment drogi powiatowej z Gniewu do miejscowości Ciepłe. To chyba jedyne przykłady owocnej współpracy w zakresie dróg.
Rok 2009 zaczął się od zaognienia konfliktu drogowego. Pod koniec stycznia na stronie internetowej INWEST-KOM pojawił się komunikat Zarządu Spółki, w którym czytamy:
„W związku z licznymi zapytaniami Zarząd INWEST-KOM w Gniewie sp. z o.o. oświadcza, że od dnia 31.12.2008 – poza zimowym utrzymaniem – nie prowadzi bieżącego utrzymania dróg powiatowych w granicach administracyjnych miasta Gniew, obejmujących ulice: Czyżewskiego, Gdańską, Kościuszki, 27 stycznia, Wiślaną, Lipową. Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące ww. dróg, w szczególności dotyczące stanu technicznego drogi, oznakowania poziomego i pionowego, porządku i czystości w obrębie pasa drogowego oraz roszczeń odszkodowawczych, należy kierować do właściwego zarządcy drogi, tj. Powiatowego Zarządu Dróg w Tczewie(...)”.
Przy poboczach dróg powiatowych pojawiły się nawet tabliczki z informacją kto odpowiada za daną ulicę i numerami telefonów do Powiatowego Zarządu Dróg. Tablice w tajemniczych okolicznościach zostały zdjęte...

Biurokratyczna bariera
Innym przykładem tego, że powiat mało interesuje się problemami gmin jest sprawa budowy barierek ochronnych na drodze powiatowej Nicponia – Opalenie. Firma Inwest-Kom przewożąca dzieci do szkół na terenie gminy Gniew wniosła do Powiatowego Zarządu Dróg w Tczewie o wyrażenie zgody na zamontowanie barier ochronnych przy przystanku autobusowym w miejscowości Tymawa. Bariery te miały poprawić bezpieczeństwo dzieci. Przystanek ten jest nieoświetlony, a dzieci czekających na gimbusa bywa naprawdę sporo. Po tygodniu PZD odpisał: „(...) zamontowanie wnioskowanych elementów bezpieczeństwa jest możliwe(...)”, ale po spełnieniu wymogów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Musi też powstać „Projekt organizacji ruchu”, który zaopiniować musi PZD, co dopiero da podstawę na montaż urządzeń w pasie ruchu. No tak, niby wszystko zgodnie z prawem, ale kto i co powie wtedy, kiedy któreś dziecko (odpukać) zostanie potrącone przez samochód? Poza tym droga jest powiatowa, a Inwest-Kom znając powiatowe realia chciał zamontować barierki na swój koszt. Jak widać napotkał na absurdalną barierę biurokracji.
Mamy marzec, śniegi stopniały, stan dróg powiatowych na terenie Gniewa jest katastrofalny. Dopiero pod koniec lutego doszło do realizacji drobnych remontów. Podczas lutowego posiedzenia Komisji Gospodarki Rady Miejskiej w Gniewie doszło do gorącej dyskusji na temat dróg. Komisja postanowiła, na swe kolejne posiedzenie, zaprosić przedstawicieli Powiatowego Zarządu Dróg oraz radnych powiatowych z terenu gminy Gniew.

Po co gminie Gniew powiat?
Kto w tej całej sytuacji jest winien? Gmina Gniew wykazuje maksimum zaangażowania usilnie starając się o porozumienie i środki na remont dróg powiatu, biorąc na swoje barki powiatowe drogi. Powiat nie jest hojny i trzyma mocno kasę, której lwią część pochłania Tczew. Radni powiatowi z terenu miasta są bezsilni, a i ich stanowisko jest dość mało wyraziste. Pojawia się pytanie, po co gminie Gniew powiat, skoro do tej pory tylko na tym traciła? Straciła szpital, teraz powiat funduje jej dziurawe drogi. Może wreszcie ta bierność zostanie przerwana i zakończy się kurtuazja i poklepywanie po plecach, a zacznie faktyczna praca na rzecz całego powiatu, a nie tylko Tczewa?








Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama