niedziela, 19 maja 2024 07:56
Reklama
Reklama

Eksperci: Jest źle na rynku pracy, będzie gorzej

TCZEW. Mamy już kryzys w regionie - wiele osób traci pracę na skutek zawirowań na rynku pracy. Zdaniem ekspertów sytuacja ulega pogorszeniu.
Eksperci: Jest źle na rynku pracy, będzie gorzej
Mówią eksperci z prywatnych biur pośrednictwa pracy - Adecco i Randstad. Nasi rozmówcy przyznają, że sytuacja na rynku w powiecie tczewskim dla pracowników produkcji pogorszyła się.

Joanna Dargiewicz, kierownik biura Adecco w Tczewie
- Z punktu widzenia pracownika sytuacja na pewno jest mało korzystna - obecnie jest niewiele ofert pracy. Mam tu na myśli głównie pracowników produkcyjnych i tych bez wykształcenia kierunkowego. Nie dotyczy to specjalistów - ich nadal brakuje na rynku pracy.
Dla firmy doradztwa personalnego Adecco Poland Sp. z o.o. to czas na budowanie bazy kandydatów. W ostatnim czasie, wobec złej sytuacji na rynku pracy w pow. tczewskim, do naszego oddziału zgłosiło się ok. 300 osób zainteresowanych podjęciem pracy tymczasowej. Są to osoby zainteresowane pracą na produkcji, ale też poszukujące pracy na stanowiskach średniego szczebla. Poza aktualnie otwartymi projektami rekrutacyjnymi pracy stałej i tymczasowej, w ostatnim czasie klienci są bardzo zainteresowani usługami outplacementowymi, czyli tzw. zwolnieniami monitorowanymi. Usługa ta polega na pomocy dla zwalnianych pracowników. Jest istotne, aby redukcja zatrudnienia była procesem przebiegającym sprawnie i bez zakłóceń -dla pracowników odchodzących z firmy, jak i tych, którzy w niej pozostają. Konsultanci Adecco pomagają ocenić sytuację firmy, ustalić standardy, określić właściwy kierunek działania. Zajmują się również pracownikami odchodzącymi z pracy, pomagając im znaleźć w możliwie najkrótszym czasie nową pracę. Programy outplacementowe mają zawsze unikalny charakter i dostosowane są do indywidualnych potrzeb firmy. Tworzone wspólnie z klientem w oparciu o szereg założeń takich jak: staż pracy zwalnianych pracowników, ich doświadczenie zawodowe, wiek, kompetencje, ale również od tego, czy program dotyczy jednej osoby, czy grupy osób.

Magdalena Boczek, kierownik regionu firmy Randstad
- Sytuacja na rynku powiatu tczewskiego jest trudna, ale nie nazwałabym jej
groźną. Z podobnymi warunkami rynkowymi mieliśmy już do czynienia w latach
2000 - 2001, kiedy pogorszenie koniunktury w Stanach Zjednoczonych również dało
się odczuć w Polsce.
Rzeczywiście, zauważyliśmy wzrost osób zgłaszających się do naszego
oddziału, które usilnie poszukują pracy. Dziennie ich liczba wzrosła nawet o kilkanaście
osób. Przede wszystkim, aby skutecznie pomóc osobie bezrobotnej musimy lepiej ją poznać.
Dlatego też prosimy wszystkich o przychodzenie z życiorysem lub wypełnienie, na przykład na miejscu w naszym biurze, krótkiej aplikacji. Dzięki niej wiemy o wiele więcej o danym kandydacie - jakie posiada wykształcenie, jaką ma wiedzę, jakie nabył umiejętności i doświadczenie. Następnie sprawdzamy, czy aktualnie prowadzimy rekrutację, w której bezrobotne osoba, która się do nas zgłosiła mogłaby wziąć udział. Jeżeli znajdziemy taki projekt, opisujemy go tej bezrobotnej osobie i pytamy ją czy wyraża zgodę na udział w
rekrutacji. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, włączamy jej dokumenty aplikacyjne do procesu rekrutacji. Dodatkowo, każda osoba bezrobotna może uzyskać w naszym oddziale skuteczną pomoc w zakresie przygotowywania różnych dokumentów aplikacyjnych jak chociażby: życiorys, list motywacyjny i inne. Pomagamy również przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, co dla danej osoby może okazać się bardzo ważne i zadecydować o jej ostatecznym powodzeniu lub nie.





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama