poniedziałek, 20 maja 2024 21:18
Reklama
Reklama

Wicemistrz świata w kulturystyce zaczynał na strychu

TCZEW. Tczewianin został wicemistrzem świata w kulturystyce. 30-letni Andrzej Majchrzyk wywalczył srebrny medal na rozegranych w połowie listopada w Bydgoszczy Mistrzostwach Świata w Fitness Sportowym. Startował w kategorii kulturystycznej super-atletic.
Wicemistrz świata w kulturystyce zaczynał na strychu
Do rywalizacji stanęły reprezentacje z 26 krajów (ok. 300 zawodników). Mogliśmy podziwiać grupę zawodniczek i zawodników z Polski, którzy wywalczyli wiele medali. Impreza była zorganizowana przez World Fitness Federation (WFF WBBF).

Zaczynał na strychu
Niespełna 31-letni Andrzej Majchrzyk sporty siłowe uprawia od 10 lat, a kulturystykę od 4. Zaczynał jako 20-latek.
- Gdy byłem młodszy ważyłem około 60 kg – wspomina tczewianin. – Czułem, że jestem zbyt szczupły i chciałem coś zmienić w swoim wyglądzie. Z początku trenowałem na strychu w domu na Starym Mieście, potem na basenie i w siłowni XXL przy ul. Okrzei, której teraz jestem właścicielem. Do tej pory tam trenuję.
Wkrótce przyszedł czas, aby spróbować swoich sił w pierwszych zawodach. Namawiała go do tego gorąco żona Magdalena, która czuła że z „tego podnoszenia ciężarów” może wyniknąć coś dobrego.

Od 2006 r. w kadrze narodowej
Debiutował w 2005 r. w imprezie „Debiuty Kulturystyczne” w Ostrowie Mazowieckim. W dość silnej konkurencji udało mu się znaleźć w pierwszej dziesiątce, zajął wtedy siódme miejsce. To tylko rozbudziło jego apetyt na więcej i rok później w tych samych zawodach był już czwarty. Niedługo potem wystąpił na Mistrzostwach Województwa Pomorskiego, zajmując drugie miejsce. W 2006 r. znalazł się w kadrze narodowej.  
Za swój największy sukces uważa drugie miejsce wywalczone podczas wspomnianych Mistrzostw Świata federacji WFF WBBF. To impreza, w której mierzą się zarówno specjaliści od fitness, jak i kulturystyki.  
W tej dyscyplinie sędziowie nie wybierają zawodników wagowo, ale wizualnie porównują ich kształty. W kategorii super-atletic, w której startował Andrzej Majchrzyk, zmierzyło się 50 osób.
Zawodnik z Tczewa próbował też swoich sił w prestiżowych zawodach takich jak Mr Universe. W 2007 r. zakwalifikował się do nich wraz z szóstką zawodników podczas eliminacji w Mistrzostwach Niemiec NAC.

Treningi tylko z pasem!
Bywa, że długotrwale powtarzające się błędy w treningach mogą zagrozić zdrowiu wyczynowca.
- W 2007 r. wypadły mi dwa dyski w kręgosłupie. Lekarze nie dawali dużych szans, że będę mógł powrócić do trenowania kulturystyki – mówi Andrzej Majchrzyk. – Kontuzja była spowodowała błędami w treningach. 220 kg w przysiadzie podnosiłem bez pasa antyprzepuklinowego. Dzisiaj wszystkie ćwiczenia wykonuje już z pasem. Podczas ćwiczeń powstaje duże ciśnienie wewnątrzbrzuszne i ono powoduje różnego rodzaju uszkodzenia. Taki pas dobrze mieć nawet podczas wyciskania na ławeczce. Jest on najbardziej potrzebny podczas: przysiadów ze sztangą, martwego ciągu, wiosłowania w siedzeniu i wyciskaniu na barki.
Zdaniem kulturysty sporty siłowe postrzegane są przez pryzmat rozrośniętych ochroniarzy na bramkach dyskotek i zażywania przez nich anabolików. Co daje ich fałszywy obraz. Kulturystyka bowiem uczy samozaparcia, wyrabia charakter. Sukces w tej dyscyplinie zależy w 60 proc. od odżywiania (musimy umieć odróżniać różne rodzaje produktów) i trybu życia. Czy mamy wystarczającą ilość snu, urozmaicony trening (także wydolnościowy z ćwiczeniami aerobowymi), czy rezygnujemy z używek (m.in. alkoholu i papierosów)... Przy ciągle narastającym problemie otyłości wśród młodzieży i dorosłych warto uprawiać sport, który zmusza nie tylko do wysiłku, ale i do narzucenia sobie trudnej samodyscypliny.

Bez narkotyków i alkoholu
Prowadząc siłownię XXL panu Andrzejowi udało się zachęcić do trenowania ok. 40 osób. Większość z nich to młodzi ludzie. Stara się im pomagać w przygotowaniu odpowiednich ćwiczeń, sposobie ich wykonywania.
- Chcemy zwrócić się do miasta o stworzenie sekcji siłowej, aby odciągać młodzież od narkotyków i alkoholu. Mnie samego ten sport wyprowadził na ludzi, chociaż nie miałem problemu z nałogami, ale święty nie byłem. Z innymi może być podobnie. Więcej można się dowiedzieć, jak i zobaczyć zdjęcia z różnych zawodów na mojej stronie www.studioxxl.yoyo.pl.

Jaki biceps i klatka...
Andrzej Majchrzyk, ur. 28 maja 1978 r. Żona Magdalena, ma 6-letniego syna Konrada. Wicemistrz świata WFF WBBF i wicemistrz Polski IFBB.
Dane: wzrost – 175 cm, waga – 90 kg w okresie startowym (106 kg – w trakcie budowy masy mięśniowej).
Biceps – 49 cm, klatka piersiowa – 125-127 cm, udo – 70 cm, łydka – 46 cm, obwód pasa – 79 cm.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kamil majek 23.01.2009 20:04
to jakas paranoja z tego co wiem to zawody odbyly sie w iranie a wicemistrzwm zostal francuz ale sory tak apropo to jaka ta federacja w ktorej startowales podworkowa

Monika 14.01.2009 19:44
Super :) Gratuluje

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama