niedziela, 19 maja 2024 07:17
Reklama
Reklama

Co pali się na składowisku?

TCZEW. Mieszkańcy Tczewa - szczególnie osiedla Bajkowego i Rokitek - są zaniepokojeni widokiem „dziwnych ogni” na terenie składowiska śmieci. Dopytują się „co pali się na składowisku odpadów” i czy „składowisko jest podpalane”.
Informowaliśmy już o budowie elektrowni biogazowej na terenie składowiska odpadów przy ul. Rokickiej w Tczewie. Okazało się, iż firma z którą Tczewski Zakład Utylizacji Odpadów Stałych Sp. z o.o. zawarł porozumienie wycofała się z przedsięwzięcia.
Jest ono jednak na tyle ważne i ekologiczne, iż ZUOS poszukał (skutecznie !) innej możliwości realizacji inwestycji. A to ma ścisły związek z niepokojem mieszkańców o „dziwne ognie” widoczne na terenie składowiska.

Co pali się na składowisku?
Mieszkańcy - szczególnie osiedla Bajkowego i Rokitek - są nieco zaniepokojeni, gdy  dopytują się „co pali się na składowisku odpadów” i czy „składowisko jest podpalane”. Postanowiliśmy zapytać o to przedstawicieli spółki ZUOS.
- Zakład Utylizacji Odpadów Stałych Sp. z o.o. w Tczewie zawarł 18 września ubiegłego roku umowę z warszawską firmą  Polenergia S.A. na zaprojektowanie oraz wykonanie elektrowni biogazowej na terenie składowiska odpadów w Tczewie. Firma ta specjalizuje się w przedsięwzięciach energetycznych, szczególnie w pozyskiwaniu tzw. „energii zielonej” , do której zalicza się produkcję energii elektrycznej z biogazu składowiskowego. Należy do Kulczyk Holding S.A. – mówi inżynier Dariusz Wiśniewski z ZUOS Sp. z o.o.

Spełnienie unijnego nakazu
Umowa, w zamian za udostępnienie przez ZUOS terenu składowiska, zakłada realizację przedsięwzięcia wyłącznie na koszt warszawskiej firmy. Tym samym spółka ZUOS całkowicie beznakładowo spełniła unijny nakaz zaprzestania do końca 2008 r. emisji biogazu do atmosfery, a dodatkowo otrzyma udział w zysku ze sprzedaży energii elektrycznej.
Realizacja umowy będzie przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy, właśnie zrealizowany, to zamontowanie przez firmę Polenergia na istniejących studniach odgazowujących tymczasowych głowic tzw. „świeczek”, które spalają gaz płomieniem ciągłym. Pozwala to spełnić nakaz zaprzestania emisji biogazu do atmosfery. Natomiast do końca czerwca 2009 r. planowane jest zakończenie przedsięwzięcia w wersji docelowej, tzn. zamontowanie na studniach odgazowujących w miejsce „świeczek” głowic ssawnych , rurociągów oraz agregatu produkującego energię elektryczną, wpiętego w krajową sieć energetyczną. Wtedy też znikną ze składowiska widoczne po zmierzchu, a zauważone już przez niektórych mieszkańców naszego miasta, palące się „świeczki”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jözef solecki 25.01.2009 16:40
Nic sie nie pali.

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama