sobota, 18 maja 2024 10:18
Reklama
Reklama

Nowoczesna Spalarnia Odpadów Medycznych. Wydajność - 200 kg/godz.

TCZEW. Zapewne takie chwile jak otwarcie Spalarni Odpadów Medycznych, pracownicy Szpitala Powiatowego w Tczewie Tczewskiego Centrum Zdrowia, a także samorządowcy powiatu chcieliby przeżywać codziennie. Ta największa od dawna inwestycja powiatu pochłonęła 7,5 mln zł.
Nowoczesna Spalarnia Odpadów Medycznych. Wydajność - 200 kg/godz.
Kompleksowa modernizacja spalarni została ukończona właściwie już w grudniu ub. roku.

Regionalnie i nowocześnie
Dotychczas eksploatowany obiekt nie był dostosowany do dyrektyw Unii Europejskiej, głównie w zakresie obowiązku ciągłego monitorowania emisji zanieczyszczeń atmosferycznych ze spalarni. Funkcjonował w oparciu o przestarzałą technologię i emitował mnóstwo zanieczyszczeń. Teraz dzięki realizacji projektu starostwa i środkom Ekofunduszu, który sfinansował 50 proc. inwestycji (3,74 mln zł), a także wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (3,084 mln zł) powstała regionalna spalarnia dla Trójmiasta i sąsiadujących powiatów: malborskiego, sztumskiego, tczewskiego, kwidzyńskiego, nowodworskiego oraz szpitala w Tczewie.
Pełna nazwa inwestycji to Spalarnia Odpadów Medycznych wraz z Infrastrukturą Towarzyszącą.

Wydajność - 200 kg/godz.
- Cała instalacja została załączona i wyłączona 16 lutego, po przeprowadzeniu testowego, próbnego rozruchu – tłumaczy Bogdan Mrozek, koordynator inwestycji. – Po teście odłączono gaz, tak by urządzenia nie pobierały niepotrzebnie kosztownej energii. Od tamtej chwili trwały przygotowania do przekazania urządzeń szpitalowi. Konieczne było opracowanie dokumentacji dla różnych instytucji takich jak: sanepid, straż pożarna i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Wydajność spalarni wynosi 200 kg/godz. Obsługa odbywa się w systemie dwuzmianowym, po 16 godzin dziennie. Cała linia technologiczna jest produkcji francuskiej. Składa się na nią: ATI Muller, generator prądu, piec z termoreaktorem i rekuperatorem do odzysku ciepła. Ponadto system neutralizacji i filtracji spalin sprawia, że jest to inwestycja ekologiczna. Emisja spalin będzie ciągle monitorowana, aby były utrzymane reżimy emisyjne.
Ze względów bezpieczeństwa urządzenia będzie obsługiwało nie więcej niż dwóch pracowników, prócz kierowców. W ramach inwestycji zakupiono dwa nowe mercedesy - chłodnie do transportu odpadów.

Marszałek docenił
W uroczystym otwarciu Spalarni Odpadów Medycznych w Tczewie uczestniczył wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Czarnobaj. Był on pod wrażeniem wysiłku szpitala i samorządu. Stwierdził, że to krok w kierunku zabezpieczenia podstawowych potrzeb placówki:
- Bardzo dobrze, że zrealizowano tego rodzaju inwestycja. W Polsce dużym problemem jest utylizacja odpadów medycznych. Spalarnia w Tczewie powstała z pieniędzy nie tylko samorządowych, ale i ze środków zewnętrznych. Sprawą do załatwienia pozostaje w jaki sposób przyciągnąć inne ośrodki lecznicze, aby chciały korzystać z możliwości tczewskiej spalarni. Moim zdaniem większość placówek z powiatów sąsiadujących z Tczewem, a szczególnie te, które współpracują z placówką w Tczewie, powinno korzystać z urządzeń spalarni Szpitala Powiatowego. Jednak ta inwestycja dla pacjenta będzie nieodczuwalna, to raczej krok w kierunku dostosowania szpitala  do wymogów unijnych i ogólnopolskich, np. w zakresie ochrony środowiska.

Proekologiczne rozwiązania
Podczas przekazania spalarni szpitalowi, na spotkaniu pojawili się samorządowcy, radni powiatu, prezydent Tczewa Zenon Odya i starosta tczewski Witold Sosnowski.
- Ten nowy i zaawansowany technologicznie obiekt przyczyni się na pewno do uzyskania przez powiat i szpital dodatkowych profitów, choćby w postaci „darmowej” energii cieplnej i elektrycznej pozyskanej dzięki zastosowanym proekologicznym rozwiązaniom – uważa Mariusz Wiórek, przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej, Prorodzinnej i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego. – Około 10 proc. ciepła będzie przetwarzane na energię elektryczną i sprzedawanej koncernowi Energa. W przyszłości z uzyskiwanego ciepła będzie mogło korzystać także I Liceum Ogólnokształcące. Uzyskane z dzierżawy obiektu  dochody powiat  będzie mógł przeznaczać na realizację swoich zadań, a szpital wykazać się sprawnością w zarządzaniu takim obiektem. Obok laboratorium firmy Synevo, planowanej instalacji tomografu komputerowego czy stacji dializ, spalarnia jest inwestycją, poprawiającą wizerunek placówki w oczach pacjentów i środowiska branżowego. Jest też dowodem na to, że szpital rozwija się, nie tylko w kierunku poprawy dostępności do usług medycznych, ale i innych usług towarzyszących . Być może pacjentowi nie spodoba się takie technologiczne „nieszpitalne otoczenie”, z którego bezpośrednio nie będzie korzystał. Ale dzięki temu nowoczesnemu obiektowi, spadną koszty funkcjonowania szpitala, a zatem więcej środków z kontraktu można będzie przeznaczyć na leczenie, czy niezbędne remonty.
Przewodniczący komisji zauważył, że przez radnych omawiany był raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko i na tym etapie były pewne wątpliwości związane z lokalizacją spalarni w centrum miasta. Nowoczesne urządzenia, jak wszystkie rzeczy produkowane przez człowieka, bywają przecież zawodne. Wszyscy też pamiętali, jak kiedyś funkcjonowała w Tczewie stara spalarnia i stare tczewskie kotłownie.

Jeszcze dużo do zrobienia
- Odpad medyczny to odpad niebezpieczny, wymagający do jego  utylizacji określonych technologii i rygorystycznych reżimów. Przed kilku laty pojawiały się propozycje, by szpitalne odpady spalać w planowanej „miejskiej spalarni”, która jednak nie powstała.
Mariusz Wiórek zauważył, że pierwsze kroki do wybudowania spalarni dyrekcja szpitala stawiała już w 2005 r., a w 2006 r. ówczesna rada zabezpieczała środki powiatu na wkład własny do tej inwestycji.
Ale przed Powiatem i jego szpitalną spółką jest ciągle duże wyzwanie - obowiązek doprowadzenia do osiągnięcia wymaganej do 2012 r. standaryzacji szpitala – spełnienia określonych parametrów wynikających z obowiązujących przepisów. Konieczne jest jeszcze wybudowanie przy ul. 30 Stycznia nowego obiektu na potrzeby oddziału wewnętrznego oraz dalsza koncentracja usług medycznych i diagnostycznych. Na te zadania potrzeba ponad 20 mln zł.

Samowystarczalna, proekologiczna
W zmodernizowanej spalarni zainstalowano układ kogeneracyjny z silnikiem Rankina umożliwiającym produkcję prądu. Proces oparty jest o turbinę o mocy 320 kW, do której podłączony jest generator energii elektrycznej o mocy 124 kW. Sprawność produkcji energii elektrycznej wynosi ok. 20 proc. Pozostała część ciepła odpadowego jest odzyskiwana w generatorze w postaci ciepłej wody, wykorzystanej na potrzeby obiektu spalarni oraz szpitala. W skali roku możliwe jest odzyskanie ponad 11 tys. GJ energii cieplnej. Zastosowanie układu kogeneracji, umożliwiającego gospodarcze wykorzystanie ciepła odpadowego pozwoliło obniżyć jednostkowy koszt spalania odpadów.
Pomimo znacznego wzrostu ilości spalanych odpadów nastąpi istotna redukcja emisji zanieczyszczeń atmosferycznych. W spalarni docelowo utylizowane ma być ok. 700 Mg odpadów rocznie.

Pokierują specjaliści
Tomasz Bronk, dyr. administracyjno organizacyjny Tczewskiego Centrum Zdrowia:
- Kierownikiem spalarni został Henryk Skonieczny. To nasz wieloletni pracownik, gdy funkcjonowała stara spalarnia opiekował się nią. Obecnie będzie to jego dodatkowa funkcja.
Formalnie jest starszym inspektorem ds. energetyki  i gospodarki odpadami. Ma wszystkie niezbędne uprawnienia, w tym kurs rekomendowany przez marszałka województwa. Oprócz dwóch pracujących na dwie zmiany pracowników, chcemy zatrudnić dwóch kierowców. Jeden już pracuje, drugi będzie zatrudniony dodatkowo. Jesteśmy już po rozmowach kwalifikacyjnych. Dwa nowe mercedesy z 2008 r. to duże ułatwienie. Do tej pory jeździł ford transit z 1991 r. Na razie trudno powiedzieć ile będziemy zarabiać na spalarni, ponieważ nie wiemy jeszcze dokładnie jaki będzie koszt spalenia 1 kg odpadów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama