sobota, 18 maja 2024 10:27
Reklama
Reklama

O krok od tragedii? Nieprawidłowości po kontrolach w budynkach socjalnych

POWIAT TCZEWSKI. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz strażacy po tragicznym pożarze w Kamieniu Pomorskim skontrolowali budynki socjalne w powiecie tczewskim. Efekt? Hotelowiec w Gniewskich Młynach został wyłączony z użytkowania, ponieważ jego stan zagraża życiu mieszkańców. 25 rodzin drży o swoje zdrowie…
O krok od tragedii? Nieprawidłowości po kontrolach w budynkach socjalnych
Kontrole zostały przeprowadzone na zlecenie głównego inspektoratu nadzoru budowlanego. Wszystkie powiaty poproszono o przygotowanie list budynków socjalnych i hoteli pracowniczych, które ze względu na stan techniczny są szczególnie narażone na działanie ognia. W powiecie tczewskim inspektorzy oraz strażacy odwiedzili hotelowiec w Gniewskich Młynach oraz budynek socjalny w Gniewie przy ul. Krasickiego.

Elektryka zagraża życiu i zdrowiu
Budynki w Gniewie i Gniewskich Młynach zostały skontrolowane w miniony piątek. W ostatni poniedziałek zapadła decyzja, że blok w Gniewskich Młynach zostanie wyłączony w trybie natychmiastowym z użytkowania.
- Stwierdziliśmy, że obiekt może zagrażać ludziom i jest użytkowany w sposób zagrażający ich życiu lub zdrowiu ze względu na nieodpowiedni stan instalacji elektrycznej – informuje Leszek Lewiński, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. - Obiekt musi zatem zostać wyłączony z użytkowania do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Zgodnie z prawem budowlanym decyzja o zakazie użytkowania obiektu, podlega natychmiastowemu wykonaniu. Obowiązek usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości ciąży na właścicielu obiektu.

Strażacy apelują i przypominają
- W obiekcie w Gniewskich Młynach zastrzeżenie wzbudził stan instalacji użytkowych oraz składowanie materiałów łatwopalnych na drogach ewakuacyjnych – wyjaśnia asp. Zbigniew Rzepka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. – Z kolei w budynku w Gniewie wykryto nieprawidłowości związane z zasilaniem wodnym z hydrantów.
Strażacy przypominają, że administratorzy budynków – pod rygorem kar – mają obowiązek wyposażenia ich w sprzęt przeciwpożarowy (np. hydranty wewnętrzne, gaśnice) i oznaczenia ewakuacyjne, a także zapewnienie przejezdnej drogi przeciwpożarowej, jeśli takowa jest wymagana.
- Kontrole budynków przeprowadzamy także jako część pracy wydziału kontrolno-rozpoznawczego, w związku z odbiorem danego obiektu, lub z powodu skargi. – dodaje asp. Rzepka. - W swojej codziennej pracy często spotykamy się z nie przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych. Apelujemy na przykład o nie parkowanie samochodów na drodze przeciwpożarowej.

Rozbiórka a ludzie do przesiedlenia
Właścicielem hotelowca w Gniewskich Młynach jest gmina Gniew. To na jej władzach ciąży obowiązek usunięcia wskazanych po kontrolach nieprawidłowości.
- W trybie pilnym dokonamy tam koniecznych napraw instalacji elektrycznej – zapewnia burmistrz Gniewu Bogdan Badziong. - Jeszcze w tym roku chcemy zlikwidować ten budynek, który jest w bardzo złym stanie technicznym. Lokatorzy zostaną przeniesieni do mieszkań socjalnych (np. w Wielkich Wyrębach i Gniewie), a reszta zostanie umieszczona w pomieszczeniach kontenerowych. Ze względu na problemy społeczne nie chcemy ponownie tamtejszych mieszkańców umieszczać razem, tworzyć swego rodzaju getta.
Hotelowiec w Gniewskich Młynach był już „bohaterem” artykułu w „Gazecie Tczewskiej” (GT nr 33 z 17 lipca 2006 r., „Zniszczony hotelowiec - niczym getto”). Ówczesny wiceburmistrz Gniewu obiecywał wówczas przesiedlenie 24 rodzin do lokali zastępczych. Od tamtego czasu niewiele się jednak zmieniło. Na pewno nie jest lepiej…

Dziury, pleśń i azbest
W budynku mieszka obecnie 25 rodzin. Hotelowiec powstał w 1975 r., na potrzeby pracowników budujących nie ukończoną elektrownię w Opaleniu.
- Nic o tym nie słyszeliśmy – mówią mieszkańcy o planach gminy, która chce budynek zburzyć, a ich przesiedlić.
Jednak dla wielu z nich przeprowadzka byłaby wybawieniem.
- Ale my nie wierzymy, że będą te przesiedlenia. Tyle już obiecywali... – mówi 37-letnia pani Ilona.
- Niech pan zobaczy jak tu wygląda – dodaje sąsiadka Danuta (52 lata). – Wszędzie dziury, pleśń, zacieki i ten pękający azbest! Nie pamiętam dokładnie, ale z tego co wiem 6-7 osób umarło tu na różnego rodzaju nowotwory: wątroby, płuc albo na „kobiece sprawy” (rak szyjki macicy – przyp. red.).

Dzieci chorują
W pewnej chwili do mieszkania, w którym rozmawiamy wchodzi pani Marta. Młoda matka w wieku ok. 30 lat.
- Robaki, pleśń, szkoda słów. Połowa dzieci choruje na różnego rodzaju alergie i astmę. Moje 4-letnie dziecko ma alergię. Mieszkamy na niespełna 16 m kw. W takich warunkach już od 7 lat!
Okoliczni mieszkańcy nazywają hotelowiec budynkiem rotacyjnym. Nazwa przewrotna, jeśli wziąć pod uwagę, że wiele rodzin mieszka tu od początku jego powstania...

Kable same się zapalają
Nie bez powodu inspektor nadzoru „przyczepił” się do stanu przeciwpożarowego budynku. Główny zarzut dotyczył zagrożeń dotyczących sieci elektrycznej. Od tego, co zobaczyliśmy w mieszkaniach ludzi i na korytarzach, włos jeży się na głowie. Kable biegną pod cieknącym dachem korytarza bez żadnego zabezpieczenia. Tak samo jest w lokalach. Do tego w skrzynkach rozdzielczych widać plątaninę kabli pozawijanych tylko w antyizolacyjne osłonki.
- Korki co chwilę wysiadają. Na parterze częściej. Na dole jest więcej tych awarii - dodaje pani Ilona.
- W skrzynkach zdarza się, że palą się kable – stwierdza pani Marta. – U sąsiadki kiedyś to aż iskry szły. Mnie samą kiedyś obudził swąd spalonych kabli. Spałam, kiedy obudził mnie zapach spalenizny wydobywający się z gniazdka. W Zakładzie Usług Komunalnych w Gniewie powiedzieli, gdy zadzwoniłam, żebym sama sobie naprawiła. Mąż przyszedł i wymienił kable, ale za jakiś czas może się to przydarzyć znowu. Co wtedy?
- Ten dom w ogóle nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi – rzuca w końcu zdenerwowana jedna z lokatorek.

Dach, którego nie ma
Stan dachu i stropów jest opłakany. Oprócz brudu na korytarzach rzucają się w oczy regularne zacieki na najwyższym piętrze. Lokatorzy z ostatniej kondygnacji twierdzą, że woda wdziera się wszędzie. Podkładają miski, nawet lampy się napełniają. Sam dach jest kryty tylko papą, która załamuje się nawet pod niewielkim ciężarem. Gdy wspomnieliśmy, że lokatorzy mogą być wysiedleni, a budynek będzie rozebrany, niektórzy nawet się ucieszyli.
- Chociaż w to wątpimy może ktoś w końcu zainteresuje się nami i nas przesiedli – żywi nadzieje pani Marta. - Dzwoniliśmy prosząc o pomoc do programów interwencyjnych Polsatu i TVN. Jeden z reporterów TVN powiedział wprost, że takich bloków jest pełno…
Zagracone korytarze blokują przejścia ewakuacyjne. Do tego hydranty stoją w przerdzewiałych skrzyniach bez węży. O gaśnicach nie ma co wspominać - w ogóle ich nie ma. Dom płonął już w 2006 r. Oby nie doszło do kolejnej tragedii, jak to miało miejscu niedawno w Kamieniu Pomorskim, gdzie zginęło 21 osób...

25 kontroli, 147 nieprawidłowości
W 2008 r. tczewscy strażacy skontrolowali na terenie powiatu tczewskiego 52 obiekty, w tym m. in. 25 obiektów użyteczności publicznej (jak szkoły, przedszkola, urzędy, domy towarowe, dworzec, dyskoteki i restauracje, hale sportowe), 12 budynków produkcyjnych i magazynowych, 7 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, 4 obiekty zamieszkania zbiorowego. W czasie czynności kontrolno-rozpoznawczych stwierdzono ogółem 147 nieprawidłowości, przede wszystkim w zakresie stanu dróg ewakuacyjnych i znaków bezpieczeństwa, instalacji użytkowych, instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, zaopatrzenia w wodę, instalacji wodociągowych przeciwpożarowych, długości lub szerokości dróg ewakuacyjnych, wystroju korytarzy albo pomieszczeń, zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, dróg pożarowych, wymaganego oświetlenia awaryjnego.







Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama