wtorek, 7 maja 2024 01:12
Reklama
Reklama
Reklama

„Chwile wspomnień” o Janie Pawle II

TCZEW. Dla tczewian, którzy mieli szansę spotkania się z Janem Pawłem II, wspomnienia oraz fotografie są najcenniejszymi pamiątkami. Część z nich trafiła na wystawę „Chwile wspomnień”, przygotowaną przez Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz do albumu wydanego przez pelplińskie Bernardinum.
„Chwile wspomnień” o Janie Pawle II
To trzecia wystawa papieska przygotowana przez Centrum Wystawiennicze w rocznicę śmierci Papieża-Polaka. Jej wernisaż odbył się w miniony czwartek. Gościem specjalnym był biskup pelpliński prof. Jan Bernard Szlaga.

Wystawa zatrzymuje czas
Ordynariusz pelpliński zauważył, że 4. rocznica śmierci Jana Pawła II przywołuje nie tylko smutek wydarzeń z 2 kwietnia 2005 r., ale i dokonania całego życia Sługi Bożego.
- Dzięki nim mogliśmy odśpiewać Te Deum, dziękując za życie, które Bogu tak się spodobało, że przyjął ofiarę jego prawie 27-letniej posługi papieskiej – wyjaśnił ks. biskup. - Pomysł wystawy jest znakomity, bo takie obrazy pomogą nam znowu stanąć przy Ojcu Świętym i zatrzymać czas.
Na wystawę składają się fotografie z prywatnych albumów tczewian, którzy w różnych okolicznościach spotkali się z Ojcem Świętym. Zdjęcia uzupełniają wspomnienia – niektóre dłuższe, inne zaledwie kilkuzdaniowe, ale wszystkie podkreślają, jak wielką łaską była możliwość dotknięcia Jego ręki, zamieniania kilku słów.
- Te zdjęcia są odzwierciedleniem tego, jak wszyscy naszego Papieża kochaliśmy, jak przeżywaliśmy spotkania z nim – zauważył prezydent Tczewa Zenon Odya.
Podczas wernisażu śpiewała Niebieska Schola z parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe.

O zapomnianym wypadku Karola Wojtyły
Wystawę oraz album przygotował Józef Ziółkowski.
- Zdjęcia są piękną pamiątką, ale ważniejsze są wspomnienia – zaznaczył.
Józef Ziółkowski opowiedział nieznaną dotychczas historię wypadku drogowego kard. Karola Wojtyły, do którego doszło na Kociewiu, pod Gniewem, w 1972 r. W samochód krakowskiego hierarchy, wracającego z Pelplina z pogrzebu bp chełmińskiego Kazimierza Kowalskiego, uderzył inny pojazd, kierowany przez osobę niepełnosprawną. Choć na szczęście nikomu nic się nie stało, kard. Wojtyła czynił starania, aby milicjanci nie ukarali sprawcy kraksy.
Album „Chwile Wspomnień”, wydany przez pelplińskie Wydawnictwo Bernardinum, zawiera nie tylko zdjęcia i teksty wspomnień z tak samo zatytułowanej wystawy, ale również fotografie z dwóch wcześniejszych, zorganizowanych przez Centrum Wystawiennicze. Zarówno wystawa, jak i publikacja zostały przygotowane w ramach obchodów jubileuszu 750-lecia Tczewa. Fotografie można oglądać do 3 maja br.

Papież namalowany i narysowany
Wystawie towarzyszył II Tczewski Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II zawsze nam bliski”, pod patronatem prezydenta miasta Tczewa. Na konkurs wpłynęły 172 prace. Laureatami zostali:
• w kategorii szkół podstawowych 6-8 lat: I m. Aleksandra Tomasik (SP nr 10), II m. Julia Grzybek (SP nr 10), III m. Maria Sobiecka (SP nr 5), wyróżnienia: Małgorzata Zajda (SP nr 2) i Katarzyna Jaskulska (SP nr 11).
• w kategorii szkół podstawowych 9-12 lat: I m. Agnieszka Brodnicka (SP nr 11), II m. Jarosław Tysler (SP nr 10), III m. Magdalena Miłaszewicz (SP nr 10), wyróżnienie Jakub Wilczewski (SP nr 2).
• w kategorii gimnazjów: I m. Beata Ostrowska, II m. Kamila Kaffka, III m. Małgorzata Cieślak, wyróżnienie Monika Godlewska (wszyscy Gimnazjum nr 1).
• w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: I m. Monika Domaros (Zespół Szkół Ekonomicznych), II m. Ewelina Handtke (Zespół Szkół Kupieckich i Rzemieślniczych), III m. Marzena Rutkowska (Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych).
• w kategorii wychowanków świetlic terapeutycznych, ośrodków terapii zajęciowej oraz ośrodków szkolno-wychowawczych: I m. Adrianna Werra (Ognisko Wychowawcze), II m. Tomasz Gburek (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), III m. Patrycja Malinowska (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), wyróżnienie Dawid Krawczyk (Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Armii Krajowej).






Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama