wtorek, 30 kwietnia 2024 20:50
Reklama
Reklama

Pierwsze powyborcze decyzje Prezydenta RP i nowego Sejmu RP

Od wyborów parlamentarnych minęło już 7 tygodni. Prezydent RP i większość parlamentarna podejmują pierwsze decyzje, podkreślmy, zgodnie z Konstytucją RP. Chociaż nie brakuje sporów politycznych i polemik, to jednak sytuacja ulega polaryzacji i pewnej stabilizacji.
Pierwsze powyborcze decyzje Prezydenta RP i nowego Sejmu RP

Autor: W. Mocny

Wybory parlamentarne z 15 października 2023 r., przeszły do historii. Okazało się, że nie wystarczy wygrać wyborów „na solo”, ale najistotniejsza jest zdolność koalicyjna. Tak też ostatnio działo się w wyborach w Hiszpanii i Holandii, gdzie również zachodzą duże zmiany polityczne. Europa jakby zaczęła się oswajać z nowym klimatem politycznym, gdzie zmiany też idą, podkreślmy, w różnych kierunkach.

Obserwując działania Prezydenta RP, należy przyznać, że postępuje zgodnie z konstytucją. Niewątpliwie Andrzej Duda dał jeszcze jedną szansę polityczną swojemu najbliższemu zapleczu politycznemu. Ale jak wiele wskazuje, zgodnie z Konstutucją RP art. 154 ustęp 3, powołanie i zaprzysiężenie nowego rządu powinno nastąpić przed 22 grudnia br. Naturalnie wotum zaufania dla rządu i aktywna rola Prezydenta RP, mieć będą ważne znaczenie dla wizerunku rządu, jak też powinny ułatwić możliwie szybkie odblokowanie środków unijnych. Te pieniądze nie tylko nam się należą, ale powinny też korzystnie wpłynąć na koniunkturę gospodarczą i plany inwestycyjne w naszych regionach, powiatach i gminach.

Sejm uchwalił pierwszą ustawę (29.11.2023) w kontekście demografii, a szczególnie dzietności naszego społeczeństwa. Jak się wydaje  rozwiano wiele wątpliwości w sprawie Programu in vitro. Ustawa o finansowaniu tego Programu z budżetu państwa zyskała poparcie 268 posłów, głównie z koalicji demokratycznej, ale i części posłów PiS. Za ustawą głosował np. obecny premier M. Morawiecki, a wstrzymał się od głosu lider dotychczasowego obozu rządowego, J. Kaczyński.

Kwestia rozliczeń politycznych będzie zaprzątała uwagę opinii publicznej i mediów, nie dłużej niż 3-4 miesiące. Zapowiedziane trzy komisje śledcze, nie muszą powodować nadzwyczajnych emocji politycznych. Ale dalsze mnożenie komisji śledczych, może wywołać obawy i wątpliwości społeczne. Albowiem dla obywateli,  najważniejsze będzie solidne funkcjonowanie konstytucyjnych organów państwa. Chcemy przecież państwa bardziej przyjaznego, jak też bardziej sprawnego i skutecznego. 

Zapewne w nieodległym czasie stawiane będą konkretne pytania o kształt i charakter ustawy budżetowej na 2024 r. - o realizację zapowiedzianych programów społecznych z 800 plus na czele. W tej kwestii nie ma obaw, ani zagrożeń. Tu bowiem mówimy o ponadpartyjnych, a zarazem prorodzinnych zdobyczach społecznych. I analogicznie warto podkreślić, że w obecnym pokoleniu Polaków, jak wiele wskazuje, już nie powróci kwestia wydłużonego okresu pracy przed przejściem na emeryturę. Zatem wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, będą stabilizowały politykę społeczną państwa. Za to równie ważnym i wspólnym wysiłkiem rządzących i rządzonych, powinno być możliwe dalsze, realne i szybkie wdrożenie programów oraz środków na rzecz wzrostu dzietności w naszym społeczeństwie, poczynając od kolejnych żłobków, przedszkoli oraz bardziej przyjaznego klimatu wobec kobiet np.  w miejscach pracy. 

Można też wyrazić nadzieję, że czas Adwentu i nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, sprzyjać będzie tolerancyjnej i życzliwszej atmosferze w życiu politycznym, w tym także w parlamencie.

 

Jan Kulas

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
XYZ 09.12.2023 07:01
Myślę, że to pobożne życzenia, już widać mściwość, a nie merytoryczne myślenie o państwie.

haha 08.12.2023 15:08
hahaha

Reklama