poniedziałek, 20 maja 2024 07:54
Reklama
Reklama

Terytorialsi wspierali przeprawę żołnierzy i sprzętu wojskowego przez Wisłę

Jednym z elementów ćwiczenia Anakonda-23 była przeprawa promowa przez Wisłę. Pomorscy terytorialsi udzielili wsparcia żołnierzom z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina w zakresie osłony tego przedsięwzięcia.
Terytorialsi wspierali przeprawę żołnierzy i sprzętu wojskowego przez Wisłę

Autor: DWOT

W ramach manewrów wojskowych Anakonda-23 terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka wspierali w działaniach żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Jednym z elementów tego ćwiczenia była przeprawa przez Wisłę na wysokości Kwidzyna. Scenariusz tego przedsięwzięcia zakładał, że kilkadziesiąt pojazdów wojskowych w tym Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak pokonają Wisłę dzięki przygotowanej przez saperów przeprawie promowej. Wsparcie tych działań a zarazem osłonę przeprawy przed atakiem przeciwnika zapewnili żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi zabezpieczyli dwa przyczółki po lewej i prawej stronie Wisły. Przed rozpoczęciem budowy przeprawy przeprowadzili rozpoznanie tego terenu pod kątem ujawnienia i neutralizacji zagrożeń. Podczas budowy a później transportu żołnierzy i sprzętu przez rzekę osłaniali przeprawę. Wystawili również posterunki obserwacyjne i patrolowe aby uniemożliwić dostęp do tego miejsca przeciwnikowi.


Możliwość sprawdzenia nabytych podczas szkoleń rotacyjnych umiejętności jest niezwykle istotna dla terytorialsów. Współpraca z wojskami operacyjnymi, zwłaszcza podczas działań w realnych sytuacjach, pozwala zgrać wzajemne procedury oraz zacieśnić kooperację pomiędzy poszczególnymi pododdziałami.

Ćwiczenie pod kryptonimem Anakonda-23 jest dziewiątą edycją największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Jest ćwiczeniem narodowym z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Anakonda-23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pk. Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta” (potrójne zwycięstwo).

Udział w tym ćwiczeniu weźmie około 13 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i partnerskich np. USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji czy Estonii. Scenariusz jest przygotowany w taki sposób aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację z uwzględnieniem doświadczeń wojny w Ukrainie. Głównym zamiarem tego przedsięwzięcia jest integracja państw sojuszniczych i partnerskich w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania różnych rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia, w szczególności w rejonie Morza Bałtyckiego.


 

kpt. Tomasz Klucznik

Oficer Prasowy

7 Pomorskiej Brygady

Obrony Terytorialnej

im. kpt. mar. Adama Dedio

Foto: DWOT


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama