czwartek, 2 maja 2024 22:42
Reklama
Reklama

Co z Mostem Tczewskim?

W piątek 4 września miała miejsce debata na temat przyszłości Mostu Tczewskiego. Na antenie stacji TVP3 spotkali się: Profesor Jakub Szczepański - architekt z Politechniki Gdańskiej, Igor Strzok - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Profesor Grzegorz Berendt wicedyrektor muzeum II wojny światowej w Gdańsku, Łukasz Brządkowski - przedstawiciel społecznego komitetu odbudowy mostu, Mirosław Augustyn - Starosta Powiatu Tczewskiego oraz Kazimierz Smoliński - Poseł na sejm, mieszkaniec Tczewa. W wydarzeniu nie uczestniczył Prezydent Tczewa- Mirosław Pobłocki.
Co z Mostem Tczewskim?

W jakiej kondycji jest most?

Starosta powiatu tczewskiego, zapytany o to, w jakim stanie obecnie jest budowla oraz co udało się zrobić w ramach rozpoczętych prac, odpowiedział: „Most jest po 2 etapie budowy. Budowa przewidywała 4 etapy, ten 2 etap nie jest dokończony. Powodem było wstrzymanie prac na moście we wrześniu roku 2019.”

 

O stanie, w jakim obecnie znajduje się most wypowiedział się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków: „Stan tego mostu nie jest fatalny, a tym bardziej nie jest, jak napisano w jednym z dokumentów wpływających do naszego urzędu, skorodowany w 100 procentach. Jeśli konstrukcja stalowa jest skorodowana w 100 procentach, rozbiera się za pomocą kopnięcia butem, ewentualnie uderzenia młotkiem, a nie za pomocą palników. W tej chwili prawdziwa ekspertyza, solidna, oparta na naukowych podstawach jest prowadzona przez naukowców z politechniki gdańskiej, z wydziału budowy dróg i mostów. Myślę, że za parę dni będziemy mieli dokładną informację na temat stanu technicznego tego mostu i możliwości jego nie destrukcyjnej rozbiórki. Jest to bardzo ważne, ponieważ te przęsła STB służyły przez długi czas jako przęsła mostu drogowego. Faktycznie zostały one w sposób dość niechlujny zaadoptowane do funkcji drogowej, co powodowało korozję, ale korozję części dolnej, tej niehistorycznej.”

 

Feralne przęsła

Wśród mieszkańców Tczewa, wielbicieli historii oraz koneserów zabytków wielkie emocje wzbudza temat przęseł mostu. Jedno z nich kompletnie zniknęło, a drugie wisi nad wodą. Mirosław Agustyn, podczas swojej wypowiedzi, tłumaczył powody tak dużej ingerencji w konstrukcję tczewskiego zabytku: „To miały być nowe odcinki przez rzekę Wisłę między filarem od strony Tczewa, do filaru na wyspie na Wiśle. Miała być zwiększona szerokość tak, żeby 2 samochody mogły się minąć. Pierwsza wersja była, że byłby to ruch jednostronny.”

 

Tak duża ingerencja w elementy konstrukcyjne mostu wzbudza wiele kontrowersji tym bardziej, że jak tłumaczy Igor Strzot, od 4 lat widnieją one w spisie zabytków: „Te przęsła zostały wpisane do rejestru zabytków, z resztą na wniosek starostwa powiatowego w Tczewie, w roku 2016. Na wniosek starostwa moja poprzedniczka wpisała 2 przęsła STB i dwie podpory. Wpisano również do rejestru zabytków 4 przęsła z roku 1912 znajdujące się na wschodnim brzegu Wisły”. Z kolei starosta utrzymuje stanowisko, iż wszystkie wykonywane prace, były zgodne z pozwoleniami konserwatora zabytków: „Zgodnie z pozwoleniem na budowę, z opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i z pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, była dopuszczona rozbiórka tego mostu. Robimy to zgodnie z tym, co jest zapisane w pozwoleniu na budowę.”

 

Po co nam tak naprawdę ten most?

Wśród osób zabiegających o rekonstrukcję mostu, należy zadać pytanie, co jest kluczem do całej historii, próba odtworzenia tego XIX-wiecznego mostu, czy zachowanie poszczególnych obiektów? Czy on ma być wyłącznie architektonicznym kształtem, czy ma mieć też jakieś funkcje? Na to pytanie odpowiedział przedstawiciel społecznego komitetu odbudowy mostu, Łukasz Brządkowski: „Most oczywiście będzie spełniał swoją funkcję podstawową, czyli będzie obiektem, który łączy dwa brzegi Wisły. My od początku postulowaliśmy to, aby most został odbudowany zgodnie ze swoim wyglądem oryginalnym, czy najbliższym oryginału z dnia 31 sierpnia 1939 roku, czyli przed katastrofą II Wojny Światowej. Zależy nam na tym, aby ten most był wykorzystywany. Najlepszą formą ochrony zabytku wydaje nam się nadaniu mu jakiejś dodatkowej funkcji. Most będzie zawsze mostem, bez względu na swój wygląd, natomiast dzięki temu, że mamy tam obiekty kubaturowe, budowlane, które stanowią element całej konstrukcji, można myśleć również o tym, aby wykorzystać je nie tylko do promocji samego zabytku, samego mostu, co do którego chyba wszyscy się zgadzamy, że to jest unikat na skalę światową, ale także do tego, aby nasze miasto Tczew, które z mostem jest związane od początku jego istnienia, także mogło z tego zabytku dalej korzystać. Ten most, kiedy został oddany do użytku, zapoczątkował dynamiczny rozwój naszego miasta. Liczymy bardzo mocno na to, że kiedy most zostanie odbudowany zacznie się drugi etap rozwoju naszego miasta.”

 

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił również profesor Jakub Szczepański: „Wydaje mi się, że powinniśmy wrócić do pytania, co chcemy chronić? Zabytek ma służyć nam, społeczeństwu. Taka jest w skrócie ustawowa definicja zabytku. Zastanówmy się, które z wartości są dla nas najważniejsze. Czasem, przy bardzo skomplikowanym zabytku, pewne wartości są ze sobą sprzeczne. Czy ważne jest dla nas to wielkie dzieło sztuki inżynierskiej z połowy XIX wieku, czy neogotyckie formy wieżyczek, czy też tragiczna historia z 1939 roku. Która z tych historii jest dla nas najważniejsza? W momencie rekonstrukcji stanu sprzed września 1939 roku, w pewien sposób zacieramy jeden bardzo ważny ślad historii.”

 

Przyszłość mostu

Jednym z kluczowych pytań, które padło podczas piątkowej debaty, dotyczyło blokującego wpływu sporu o szczegóły architektoniczne, ale też o dziedzictwo zabytkowe na przyszłość mostu w Tczewie. Odpowiedzi na tę hipotezę udzielił Poseł Kazimierz Smoliński: „Z formalnego punktu widzenia ewidentnie blokuje. Funkcja odbudowy i finansowania tego mostu ewoluowała. Na początku najważniejsze było przywrócenie funkcji drogowej, wszyscy zabiegali o to, aby jak najszybciej można było ruch drogowy przywrócić. Takie finansowanie tego mostu było do tej pory z ministerstwa infrastruktury jako odbudowa mostu drogowego. W międzyczasie też ewoluowało stanowisko starostwa, które pierwotnie szybko chciało odbudować, nawet w wersji nowoczesnej, niekoniecznie tej historycznej. Ta koncepcja została zmieniona m.in. na rzecz działań strony społecznej.”

 

Most Tczewski jest wyjątkową budowlą, dlatego też jego remont wzbudza wyjątkowe emocje. Dotychczasowe prace wygenerowały koszty około 70 mln zł, a to tylko kropla w morzu. Jak szacuje starosta powiatu tczewskiego, w zależności od wersji, na realizację kolejnych etapów odnowienia mostu potrzebne będzie od 120 do nawet 200 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mostowy 16.09.2020 06:49
A gdzie prezydent?

ESTB 14.09.2020 10:26
tyle błędów w jednym tekscie długo nie widziałem. ESTB a nie STB. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu z wielkich liter, a starosta czy prezydent z małej. Naucz sie najpierw pisać...

mnmnmn 14.09.2020 22:42
Jakie ma to znaczenie . Ważna jest treść i to co z niej wynika.

Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama