piątek, 3 maja 2024 14:18
Reklama
Reklama

Za nami DEBATA KANDYDATÓW NA PREZYDENTA TCZEWA! M. Pobłocki nie chciał dyskutować o mieście...

Za nami przedwyborcza Debata Kandydatów na Prezydenta Tczewa. Uczestnicy tegorocznych wyborów samorządowych spotkali się w jednym miejscu i czasie, by odpowiedzieć na pytania dziennikarzy dotyczące czterech sfer funkcjonowania miasta. Nie brakowało rzeczowych propozycji, wyborczych obietnic oraz kąśliwych uwag, także pod adresem nieobecnych. Udziału w debacie odmówił prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, nie podając powodu swojej decyzji.
Za nami DEBATA KANDYDATÓW NA PREZYDENTA TCZEWA! M. Pobłocki nie chciał dyskutować o mieście...

Autor: (MW, KH)

Gazeta Tczewska oraz Wydawnictwo Pomorskie Sp. z o.o. w Tczewie zaprosiły do rozmowy o mieście, jego problemach i potrzebach wszystkich kandydatów, którzy 21 października będą rywalizować o fotel prezydenta Tczewa. W środę o godz. 18, na sali Restauracji „Piaskowa” w Tczewie pojawiło się czterech z nich: Tadeusz Dzwonkowski (Prawo i Sprawiedliwość), Zbigniew Urban (Świadomy Tczew), Wojciech Drzeżdżon (Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa) oraz Marcin Chełstowski (#Twój Nowy Prezydent). Z powodu choroby, z udziału w wydarzeniu zrezygnowała kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Iwona Nitza. Do Restauracji „Piaskowa” nie dotarł także Mirosław Pobłocki, który za pośrednictwem swojej rzecznik prasowej, przekazał, że odmawia udziału w debacie. 

Miasto kontroluje przewoźnika? „Bzdura”

Ponad 100 mieszkańców przysłuchiwało się wystąpieniom kandydatów, którzy odpowiadali na pytania dotyczące czterech, istotnych z punktu widzenia mieszkańców, zagadnień: infrastruktura drogowa i gospodarka komunalna, komunikacja miejska, gospodarka i rynek pracy oraz sport i rekreacja. Debatowanie rozpoczęło się mocnym "uderzeniem". Miejski radny Zbigniew Urban, zaproponował zgromadzonym, by drugą w tej kampanii nieobecność prezydenta na debacie (wcześniej włodarz odmówił udziału w programie Radia Gdańsk) uczcić... minutą ciszy. Zaskoczeniem zarówno dla przybyłych mieszkańców, prowadzących jak i kontrkandydatów było wyciągnięcie przez Wojciecha Drzeżdżona laptopa, z którego wyczytał większość swoich wystąpień, co także nie pozostało bez komentarzy.

Blokiem, który wzbudził największe emocje oraz komentarze już po zakończeniu debaty, był ten dotyczący Komunikacji miejskiej. Kandydaci odnosili się do możliwości powrotu do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, darmowych przejazdów dla młodzieży szkolnej, utworzenia nowych bądź zmiany istniejących linii, ale przede wszystkim, do jakości obecnych przewozów. 

- W tej chwili miasto jest skazane na kolejny przetarg, na realizację przewozów mieszkańców. Trzeba doprowadzić do tego, żeby warunki zawarte w ogłaszanym przetargu były na tyle precyzyjne, nowoczesne, bezpieczne i komfortowe dla mieszkańców, aby wynik był lepszy od tego, co funkcjonuje obecnie – mówił Tadeusz Dzwonkowski z PiS. - To jest zasadnicze zadanie. Nawiążę, również do odpłatności i darmowej komunikacji. Jestem zwolennikiem odmiennego stanowiska, gdyż nie stać miasta na darmową komunikację. Tych kilka milionów, które byłyby nieopłacane przez pasażerów, miasto musiałoby pokryć ze swoich środków.

- Za komunikację odpowiada prezydent, sam, jednoosobowo. To on ustala warunki w przetargu, to on decyduje o kryteriach jakie stawiane są przewoźnikowi – mówił Zbigniew Urban ze „Świadomego Tczewa”. - W skutek tego co zdecydował ostatnio, po naszym mieście jeżdżą 20-letnie autobusy, a tabor mamy taki jaki mamy. Jest to uwłaczające dla takiego miasta, żeby komunikacja miejska świadczona była takimi autobusami. Powiem więcej. Już cztery lata temu wnioskowałem o to, by wprowadzić dużo bardziej wymagające kryteria wobec przewoźników. Niestety wtedy mój wniosek został odrzucony.

- Jeśli nie będziemy mieć osób zarządzających z ramienia miasta miejskim przedsiębiorstwem czy też osób, które kontrolują w odpowiedni sposób przewoźnika prywatnego, to nic dobrego z tego nie wyjdzie – przekonywał Marcin Chełstowski z #Twój Nowy Prezydent. - Słyszałem wywiad z prezydentem Burczykiem, że oni bardzo cieszą się z tego, że jest dużo kontroli z inspekcji transportu ruchu i że o wszystkich niedogodnościach wiedzą. Przepraszam, ale uważam, że to jest bzdura. Wystarczy zobaczyć jak te autobusy jeżdżą czy system informacji pasażerskiej działa, jakiej jest jakości, jaki hałas wydzielają te autobusy, i czy tak naprawdę tymi autobusami podróżuje się przyjemnie. Szczerze mówiąc, nawet za darmo nie chciałbym korzystać z tej komunikacji.

- Jestem zdecydowanie za utworzeniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i stworzeniem nowej jakości komunikacji miejskiej, myśląc w perspektywie długoletniej, a nie krótkoterminowych przetargów – mówił, a właściwie częściowo przeczytał Wojciech Drzeżdżon ze Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa. - Odpowiedni komfort zagwarantują nowe, czyste, klimatyzowane autobusy. Gmina ma wpływ na częstotliwość, tabor, zarządzanie. Przypominam państwu przykład Starogardu Gd., który otrzymał 85 proc. dotacji na tabor. Miasto kosztowało to tylko 15 proc. Własne przedsiębiorstwo komunikacyjne gwarantuje jakość i nie przerzuca odpowiedzialności na innych. (...)


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oburzony 05.10.2018 22:31
Najtrudniej być prorokiem we własnym kraju - mówi przysłowie. Gazeta Tczewska to najstarsze i najbardziej zasłużone medium antykomunistyczne, które walczyło o wolność w czasach, kiedy za wyrażanie wolnego słowa groziło ciężkie więzienie lub śmierć. Ci, którzy dzisiaj korzystają z demokracji i czerpią z niej profity, są beneficjentami walki o wolność winni okazywać szacunek dla zasług tego medium. A ktoś kto nie przychodzi na debatę lekceważy mieszkańców i czytelników, którzy są wierni tczewskiej. A oni są wyborcami, którzy oddadzą swój głos 21.10.

kris 05.10.2018 13:27
Jaka jest różnica jak ktoś czyta z kartki czy z lapka?

Ania 05.10.2018 07:24
Pan Dzwonkowski to najlepszy kandydat na prezydenta. Człowiek z wysokim poziomem i ogromną kulturą osobistą.

lolek 06.10.2018 10:10
Aniu może dla znajomych tak jest, problem w tym, ze nie ma żadnego kandydata na prezydenta Tczewa który ma jakiś pomysł na to miasto...a na pewno nie Pan o którym piszesz.

lila 04.10.2018 23:33
Stek bzdur. Mrzonki przemieszane z populizmem. Najgłupsze bzdety wyszły od tego faceta od Sosny. Zwłaszcza te o szpitalu

Sebastian 04.10.2018 22:11
Witam, czy udostępnicie Państwo video ze spotkania, żeby każdy sam ocenił?

Vt 04.10.2018 22:51
No wlasnie gdzie jest film ?

on 05.10.2018 00:24
film jest na facebooku urbana ten się nie boi

kk 05.10.2018 12:22
Nie wchodzę na fb Urbana. Brzydzę się

Leon 04.10.2018 20:00
Gdzie jest prezydent tego miasta?!!! Pycha kroczy przed upadkiem. Nie lubi tczewskiej to nie. Nie musi libić. Ale przyjście na taką debatę to jego zasrany obowiązek. Lekceważy ludxi, to ludzie zlekceważą jego. PRZY URNACH!!!!

tczewianin 04.10.2018 21:55
Arogancja władzy przez dwie kadencje, dlatego trzeciej kadencji nie będzie!!

Tczew to moje miasto! 05.10.2018 07:56
Leon zasrańcu nie obrażaj wyborców. Tczewska nie potrafi zwerbować dziennikarza z poprawną polszczyzną.

ZONK 05.10.2018 09:14
Tczew to moje miasto - tak mówi typowy wyborca sami wiecie kogo. Poprawię cię palancie: Tczew to nasze miasto, a nie twoje. Przyzwyczajaj się do tej myśli.

Mieszkanka 04.10.2018 18:45
Nigdy nie zagłosowałabym na PiS, ale muszę przyznać, że najlepiej wypadł Dzwonkowski. Spokój, kilka ciekawych propozycji, brak populizmu (miasta nie stać na darmową komunikację autobusową). W porównaniu z: Urbanem, który mówił wyłącznie o Pobłockim, zamiast o swoim programie (twierdzi, że przedstawi go za kilka dni, to jakaś gra psychologiczna?); Chełstowskim, który ma znikomą wiedzę o mieście; Dżeżdżonem - prezydentem z laptopa - Dzwonkowski wydaje się jedynym sensownym kandy***m. Pani Nitza jest anonimowa i nie robi nic, żeby ktoś ją poznał (nie przyszła do audycji Radia Gdańsk, teraz podobno była chora), z kolei Pobłocki w swoim ogólnikowym programie nie proponuje nic ciekawego, olewa wyborców (nie przyszedł do Radia Gdańsk i Gazety Tczewskiej), już nie wspomnę, że bilans jego rządów jest mocno dyskusyjny (fatalna komunikacja miejska, obecny proces sądowy o przekroczenie uprawnień). Chciałabym zagłosować na Dzwonkowskiego, ale mój krzyżyk przy PiS-ie nie postanie. Wniosek? Chyba oddam pustą kartkę.

Leon 04.10.2018 19:57
Nic dodać, nic ując. Podpisuję się rękoma i nogami.

c 05.10.2018 00:29
Dzwonkowski popełnił kilka fatalnych błędów wynikających z niewiedzy: 1. nie można faworyzować uczniów z Górek kosztem tych z Kozenu przy darmowych przejazdach. 2. Spółki miejskie działające non profit nie mogą osiągać zysku. 3. Akwapark jest dobrym rozwiązaniem.

Muddy Waters 05.10.2018 01:12
Mam ten sam dylemat. I obawiam sie, że majac jako alternatywe niespełnionego tropiciela-samochwale p.Urbana, kandydata PIS, desant-zamienny z Koalicji i pana z tytułem, który mnie jakoś kompletnie nie przekonuje bede musial zaglosowac na Poblockiego. Szkoda, ze w naszym miescie nie ma kilku osób z jakimś doświadczeniem np.w biznesie i sukcesami w zarządzaniu, które chciałyby się ubiegać o ten urząd.

lolek 06.10.2018 10:21
Tak masz rację tutaj jakoś składnie to wszystko wygląda i fajnie gada a jeżeli przychodziło do rozmów z miastem jako starostwo to zawsze był na nie...a podobno taki chętny do rozwoju miasta. Jak już pisałem nie ma dobrego kandydata.

Mieszkaniec 04.10.2018 18:19
Pani Dzwonkowski masz moj glos !

byłem i widziałem 04.10.2018 17:17
Widzowie klaskali swoim kandydatom, ale wszyscy klaskali Urbanowi

kkk 05.10.2018 12:24
hahahahhaha!!!!

Qlka 05.10.2018 16:16
O Ave Urban morituri te salutam

haha 07.10.2018 18:51
Czyli też klaskałeś

uczestnik 04.10.2018 17:07
bardzo dobra debata

Podpis 04.10.2018 16:23
Wszyscy lepsi od rumcajsa

max 04.10.2018 15:49
Jak na to zapyziałe miasto to debata była lux. Dla mnie wygrał Dzwonkowski. Drzeżdżon to jakaś porażka z tym laptopem

max 04.10.2018 15:49
Jak na to zapyziałe miasto to debata była lux. Dla mnie wygrał Dzwonkowski. Drzeżdżon to jakaś porażka z tym laptopem

obser 04.10.2018 15:26
Bardzo dobrze wypadł Tadeusz Dzwonkowski i ma mój głos

Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama