sobota, 27 kwietnia 2024 00:19
Reklama

Mieszkańcom Tczewa groził zwrot bonifikaty na wykup mieszkań!

Cztery rodziny mogą spać spokojnie. Tczewscy radni na posiedzeniach komisji pozytywnie rozpatrzyli ich wnioski w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania przez gminę miejską zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zgoda była potrzebna, bo pierwotni nabywcy darowizną przekazywali lokale członkom rodziny, a ci sprzedawali je na rzecz osób trzecich. Tu zrodził się problem.
Mieszkańcom Tczewa groził zwrot bonifikaty na wykup mieszkań!

Autor: (JAC)

Zgodnie ustawą o gospodarce nieruchomościami, jeżeli nabywca nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny zbył lokal lub wykorzystał go na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 5 lat licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrotu bonifikaty nie stosuje się w przypadku zbycia na rzecz osób bliskich. Jeśli osoba bliska jednak zbyła lokal w terminie 5 lat od pierwotnego nabycia od gminy miejskiej Tczew, zobowiązana jest zwrócić kwotę zwaloryzowanej bonifikaty. Bonifikaty były wysokie. W dwóch przypadkach 90-procentowe, a w dwóch 70-proc. Nikt nie myślał, że mogą być konsekwencje po latach.

Nie wzbogacili się
- Nie miałam pojęcia, że tak będzie – mówi tczewianka, która mieszkanie otrzymała w darowiźnie od swojej mamy, a potem sprzedała lokal na rzecz osób trzecich. – Inaczej unikałabym kłopotów. W żaden sposób się nie wzbogaciłam, bo całą kwotę ze sprzedaży przeznaczyłam na zakup innego mieszkania, raptem pół metra większego. Ale chciałam, by każdy miał swój pokój – ja, dzieci i mama.

W drugim przypadku, ojciec, pierwotny nabywca darował mieszkanie córce. Ta sprzedała lokal osobie trzeciej, a pieniądze przeznaczyła na zakup wraz z mężem nieruchomości wraz z domem. Córka chciał zaspokoić potrzeby 5-osobowej rodziny, w tym ojca. (...)

 


Podziel się
Oceń

Reklama