czwartek, 2 maja 2024 01:49
Reklama
Reklama

Już w ten weekend Europejska Noc Muzeów! Podajemy z jakich atrakcji warto skorzystać! AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

To wyjątkowa noc, podczas której za symboliczną złotówkę można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, zamki, centra kultury i akademie. Specjalnie dla Czytelników Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl przygotowaliśmy najciekawsze miejsca w regionie, które naszym zdaniem warto odwiedzić. Jesteśmy przekonani, że znajdziecie coś dla siebie i miło spędzicie tegoroczną Europejską Noc Muzeów!
Już w ten weekend Europejska Noc Muzeów! Podajemy z jakich atrakcji warto skorzystać! AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ

Grodzisko Owidz 
Podobnie jak w latach ubiegłych, Grodzisko Owidz przygotowało dla mieszkańców i gości specjalną ofertę. Już 13 maja, za symboliczną złotówkę, zwiedzić będzie można Muzeum Mitologii Słowiańskiej (18.00 i 19.00), odbyć niezwykłą podróż razem z przewodnikiem po grodzie na wzgórzu (18.00 i 19.00), posłuchać opowieści w ciemności Szymona Góralczyka z grupy Karawana Opowieści (20.30), a także posłuchać opowieści przy blasku ogniska, które przygotował charyzmatyczny przewodnik Sztorm (20.30). 
Bilety dostępne będą wyłącznie w dniu wydarzenia, 13 maja, w sklepiku w Grodzisku. 
Uwaga! Na niektóre pozycje obowiązują limity osób. 

Zamek i Stare Miasto w Gniewie
Moc atrakcji czeka także na osoby, które w najbliższą sobotę odwiedzą Gniew. 
- Tego dnia na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku i wystaw archeologicznych z przewodnikiem oraz wystawy „I Love Kociewie” w Domu Bramnym - mówią pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki publicznej w Gniewie i dodają, że ponadto zorganizowane będą warsztaty rękodzieła. - Na starym mieście odbędą się przejazdy bryczki oraz stylizowana sesja fotograficzna w strojach z minionej epoki. Z kolei w Muzeum Kapsla odbędzie się wystawa, gry w kapsle oraz bicie rekordu w budowaniu wieży - zdradzają. 
Kolejnym elementem Europejskiej Nocy Muzeów w Gniewie będzie zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, prezentacja cennych eksponatów związanych z gniewskimi patronami oraz spotkanie autorskie z Joanną Jodełką.
- Do CKiBP zapraszamy na zajęcia kreatywne „Co w bibliotece piszczy” oraz zwiedzanie wystaw: fotografii historycznej „Zabytki Gniewu w retro obiektywie”, obrazów Gniewskiej Grupy Malarskiej i „30 lat rekonstrukcji historycznej w Gniewie”. Dodatkowymi atrakcjami będzie pokaz kucia „U kowala na robocie” oraz mennica, w której można wybić własną monetę. Ostatnią z atrakcji będzie nocny maraton szachowy, który zaczniemy już o godzinie 20.00 – podsumowują i zapraszają pracownicy CKiBP.
Noc Muzeów w Gniewie startuje o godzinie 19.00 i potrwa do północy. 

 



Muzeum zamkowe w Malborku 
Ciekawą ofertę przygotował także Zamek w Malborku, jednak symboliczne bilety za złotówkę zostały sprzedane w mgnieniu oka. Jeśli więc chcecie zwiedzić ten obiekt, skorzystajcie z normalnej oferty Muzeum Zamku w Malborku, lub spróbujcie w przyszłym roku, kupując bilet z dużym wyprzedzeniem. 

Szable w dłoń na zamku w Kwidzynie 
„Szable w dłoń” – takie hasło przyświecać będzie tegorocznej Nocy Muzeów na zamku w Kwidzynie. 
Odwiedzający to miejsce, będą mogli spotkać się z ułanami, obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie z okresu wojen szwedzkich, wziąć udział w warsztatach z wykonywania ryngrafów (medalionów religijnych lub patriotycznych), wysłuchać prelekcji Joanny Jezierskiej pt. „Kobiety wśród żołnierzy” (20.30), czy obejrzeć prezentację dr. Justyny Liguz zatytułowanej „Kwidzyn - miasto garnizonowe”. W godzinach od 20.00 do 23.00 zamek udostępni do zwiedzania podziemia oraz I piętro budowli. Bilety do nabycia w kasie zamkowej. 

Skarszewy powojenne – gra uliczna 
Jeśli nie lubicie zamków i nudzą Was muzealne wystawy, możecie wyruszyć do Skarszew, by wziąć udział w grze ulicznej „Skarszewy powojenne”. W ten sposób poznacie to niewielkie, ale jakże urokliwe miasteczko z zupełnie innej strony i w ciekawy sposób spędzicie czas wolny. 
Do gry mogą przystąpić zespoły składające się z co najmniej dwóch, a maksymalnie z pięciu osób. 
Zapisy przyjmowane będą w dniu wydarzenia, tj. 13 maja, od godziny 16.00 na Placu Zamkowym. Start nastąpi godzinę później. 

Muzeum Bursztyny, Dwór Artusa, Ratusz staromiejski 
Niezwykle bogatą ofertę przygotował sąsiedni Gdańsk. Od godziny 19.00 do godziny 1.00 zwiedzić będzie można Ratusz Głównego Miasta, gdzie znajdują się dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Gdańska - Wielka Sala Rady oraz Wielka Sala Wety. W Dworze Artusa zobaczymy największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem. Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i świecie, pozostawione przez dawnych mieszkańców miasta oraz modele okrętów zwisające nad głowami. Podczas wycieczki koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Bursztynu, w którym na dwóch piętrach znajduje się blisko 1000 przedmiotów z bursztynu bałtyckiego. Co warto zobaczyć? Szachy z bursztynu, inkluzję pająka, czy może najcięższą bryłę bursztynu na świecie? Ty decydujesz! W zwiedzaniu pomogą instalacje multimedialne. To jednak nie wszystko, na miłośników ENM czekają także: Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Kuźnia Wodna w Oliwie czy Wartownia nr 1 na Westerplatte 

Bazylika katedralna i muzeum w Pelplinie 
Na naszej liście nie może zabraknąć także Pelplina, w którym znajduje się jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce. Co ciekawe, zwiedzanie organizowane jest tydzień później, 20 maja, co umożliwi większej licznie osób odwiedzenie pięknych wnętrz budowli sakralnej. 
Oprócz koncertów, lekcji muzealnej dla dzieci i zwiedzania z przewodnikiem, przygotowano także wystawy i warsztaty. O szczegółach poinformujemy w kolejnym wydaniu Gazety Tczewskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama