poniedziałek, 20 maja 2024 09:59
Reklama
Reklama

Udar słoneczny - czy można temu zapobiec?

Lato co prawda zbliża się ku końcowi, jednak pogoda lubi zaskakiwać. Nawet wczesną jesienią możliwe są wysokie temperatury i silne nasłonecznienie, co może grozić udarem słonecznym.
Udar słoneczny - czy można temu zapobiec?

Są jednak sposoby, które znacznie ograniczają ryzyko zachorowania. Najpewniejszym z nich jest unikanie słońca w godzinach największego nasłonecznienia, a w pozostałych nakładanie czapki z daszkiem. Warto także pamiętać o osłanianiu i delikatnym schładzaniu karku. Na udar słoneczny narażeni są wszyscy, nawet ludzie młodzi, zdrowi i silni. Szczególną uwagę powinniśmy jednak zwracać na seniorów oraz dzieci, których organizmy wyjątkowo dotkliwie mogą odczuć skutki udaru. Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się także osoby otyłe, chorujące na cukrzycę, choroby serca, przyjmujące leki (np. antyhistaminowe, antydepresyjne, rozszerzające naczynia krwionośne), jak i te pozostające pod wpływem alkoholu. Ci ostatni narażeni są wyjątkowo mocno, gdyż objawy udaru mogą być podobne do tych, które spowodowane są zatruciem alkoholowym. Jak twierdzi p. Agnieszka Saidowska, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa, do najczęstszych należą: ból i zawroty głowy, zmęczenie, nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała, a nawet bóle mięśni czy zmiany nastroju. Co więc zrobić, gdy zauważymy u siebie takie symptomy? Najbezpieczniej jest zwrócić się o pomoc do lekarza lub, wypoczywając nad wodą, ratownika wodnego. Aby jednak oszczędzić sobie zdrowotnych nieprzyjemności, należy zwracać uwagę na to, by: nie poddawać się działaniu promieni słonecznych przez dłużej niż 20 minut, co jakiś czas chować się w cieniu, chronić głowę za pomocą czapki lub innych nakryć, pić dużo płynów, bezwzględnie unikać napojów alkoholowych. Gdy zamierzamy się schłodzić, trzeba także pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, która ma nam pomóc - jeśli całe ciało od razu zostanie potraktowane lodowatą wodą, możemy przeżyć szok termiczny, dlatego zaleca się chłodne (nie zimne) okłady. 

 

PIERWSZA POMOC W PIGUŁCE:

 

Jeśli osoba jest nieprzytomna (nie reaguje na bodźce głosowe, dotykowe), lecz ma wyczuwalne tętno, należy ułożyć ją w pozycji bocznej i wezwać karetkę. 

Jeżeli chory nie jest przytomny i nie da się wyczuć jego tętna, należy szybko wezwać karetkę i bezzwłocznie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (u dorosłego: 30 uciśnięć obiema rękoma i 2 wdechy; u kilkuletniego dziecka: 30 uciśnięć jedną ręką i 2 wdechy; u niemowlęcia: 5 wdechów ratowniczych, 15 uciśnięć dwoma palcami jednej ręki i 2 wdechy)        


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama