czwartek, 25 kwietnia 2024 03:55

Zakładasz akwarium? Poczytaj o azotynach!

Zakładanie pierwszego akwarium nie jest wcale tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Oprócz doboru odpowiedniego rozmiaru i kształtu oraz rodzaju szkła, trzeba kupić szereg potrzebnych akcesoriów. Wśród nich są m.in. urządzenia filtrujące wodę, grzałki, świetlówki, ale tez elementy dekoracyjne i rośliny.
  • 16.10.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zakładasz akwarium? Poczytaj o azotynach!

Szkodliwe związki w akwarium!

Początkujący akwarysta często nie ma pojęcia o tym, że łańcuch chemiczny cyklu azotu zawiera groźne związki, które sieją spustoszenie w akwarium. Jeśli nie zadba się odpowiednio o mikroflorę i ogólnie ekosystem, w którym bytują rośliny i rybki, wtedy można być niemal pewnym, że będą chorować. Azotyny i amoniak rozkładane są przez filtr umieszczany w akwarium przy pomocy bakterii nitryfikacyjnych. W tym procesie powstają azotany, znacznie bezpieczniejsze dla wodnego świata akwarium, ale w nadmiernych stężeniach mogą również przysporzyć wiele szkód. Potrzebne są do fotosyntezy, dlatego tak bardzo należy dbać o ich odpowiedni poziom. O wiele groźniejsze są azotyny i amoniak, które prowadzą do chorób ryb, jeśli nie zostaną w odpowiednim momencie wyeliminowane z akwarium. 

Jak powstają i jak zwalczać?

Pochodne, szkodliwe związki azotu powstają na skutek rozkładania się resztek jedzenia podawanego rybkom i obumarłych części roślin akwariowych, ale też ich odchodów. Jeśli amoniaku jest zbyt dużo, wtedy wzrost roślin może zostać zatrzymany, natomiast nadwyżka amonu to zwiększa się w akwarium poziom Ph wody. Dlatego też nietrudno o wzrost zagrożenia trującymi związkami.

Jak z tym walczyć? Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad prawidłowego podmieniania wody i oczyszczania akwarium, to problemy ze związkami azotu znikną. Wystarczy co dwa, trzy tygodnie zmieniać ok. 25% wody i oczyszczać akwarium z nagromadzonego mułu. Kolejna sprawa to oczyszczanie filtra pod wodą wybraną z akwarium, aby nie zmyć z niego naturalnej flory bakteryjnej. Następnie należy zadbać o to, aby w akwarium była dostateczna ilość roślin, które naturalnie filtrują wodę i w ten sposób w dużym stopniu eliminowane są zanieczyszczenia. Nie można też nadmiernie karmić ryb, aby resztki niezjedzone pokarmu nie gromadziły się na dnie akwarium. Lepiej karmić rybki częściej, a podawać im mniejsze ilości jedzenia.

Co jeszcze?

Trzeba też pamiętać o tym, aby akwarium nie było zanadto zarybione, gdyż na 1. litr wody powinien przypadać 1. cm ryby, a nie cała ryba, jak myślą niektórzy. Zawsze przed zakupem danego gatunku ryb warto się upewnić, czy nie jest od wrażliwy na związki amoniaku, bo wtedy woda musi być częściej wymieniana w akwarium. Warto też kupować różne preparaty w dobrych sklepach akwarystycznych: https://www.plantica.pl/blog/wplyw-azotynow-na-wode-w-akwarium-27 Eliminują one szkodliwe związki, oraz przy okazji uzdatniają wodę. Jednym ze sposobów jest także umieszczenie w akwarium ślimaków, które żywią się rozkładającą materią.

Jak widać, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, których nie wie się na początku. Dopiero wtedy, gdy każdy szczegół będzie opracowany, wtedy akwarium będzie miejscem nie tylko elegancko zaplanowanym i oświetlonym, ale też bezpiecznym dla żyjących w nim ryb i roślin

--- Artykuł sponsorowany ---