piątek, 29 marca 2024 02:06

Karta EKUZ przydatna, ale nie daje gwarancji!

Każdy obywatel Polski posiadający prawo do korzystania z usług NFZ może zostać objęty bezpłatną ochroną EKUZ. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego okazuje się wystarczającym zabezpieczeniem, dlatego też warto zdecydować się na zakup indywidualnej polisy turystycznej w przypadku planowania wyjazdu za granicę. Na czym zatem polega różnica w posiadaniu karty EKUZ a prywatnego ubezpieczenia turystycznego?
  • 06.06.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Karta EKUZ przydatna, ale nie daje gwarancji!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, zakres ochrony karty może okazać się niewystarczający.

Ubezpieczenie z EKUZ w wakacyjnapolisa.pl a polisa turystyczna – czym się różnią?

EKUZ w przeciwieństwie do polisy turystycznej, nie posiada dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług assistance. Niezaprzeczalną zaletą EKUZ jest to, że nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów, gdyż jej wyrobienie jest bezpłatne. Jeśli chodzi zaś o wykup prywatnego ubezpieczenia turystycznego, to cena uzależniona jest od wielu czynników. Znaczenie ma zarówno wysokość sumy ubezpieczenia i kraj wyjazdu, jak również czas trwania podróży i jej charakter oraz opcje dodatkowe. EKUZ obowiązuje w przypadku:

  • emerytów do pięciu lat od daty wyrobienia karty,
  • dla osób ubezpieczonych – zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą/rolniczą działalność, pobierających rentę, członków rodziny uczących się poniżej 18 r.ż. i studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ ważna jest do sześciu miesięcy,
  • w przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w UP i niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje tylko przez okres dwóch miesięcy,
  • karta EKUZ działa tylko do 42 dni w przypadku kobiet nieubezpieczonych, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie połogu. To samo dotyczy kobiet nieubezpieczonych i posiadających status uchodźcy/objętych ochroną uzupełniającą/mających zezwolenie na pobyt czasowy i miejsce zamieszania na terytorium RP w okresie połogu. Uprawnione do korzystania z EKUZ do 90 dni od jej wydania są osoby spełniające kryterium dochodowe do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej, które otrzymały decyzję od wójta czy burmistrza.

Ubezpieczenia turystyczne online z wakacyjnapolisa.pl dostępne są dla każdego obywatela RP oraz obcokrajowców na stałe zamieszkujących terytorium RP. Korzystać z prywatnego ubezpieczenia turystycznego mogą także obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mieszkający na stałe poza jej granicami podczas wizyty w swoim rodzimym kraju. Ponadto polisa turystyczna może zostać zawarta na dowolną liczbę dni, w tym maksymalnie na okres roku. Jeśli chodzi o kartę EKUZ, to nie można liczyć na żadne dodatkowe świadczenia.

W przypadku polisy turystycznej można liczyć na usługi assistance, odpowiedzialność cywilną, sprzęt sportowy, bagaż podróżny, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej/anulowania noclegu czy biletu lotniczego. Polisa obejmuje koszty leczenia, transportu do RP/kraju rezydencji, transportu zwłok  do miejsca pochówku i ratownictwa oraz kosztów związanych z organizowaniem i świadczeniem natychmiastowej pomocy assistance.

Karta EKUZ w praktyce nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego

Z całą pewnością posiadanie karty EKUZ jest bardzo przydatne i warto ją wyrobić, ale polscy turyści nie mogą liczyć na całkowicie darmową opiekę medyczną. W większości krajów europejskich konieczne będzie poniesienie kosztów związanych z niektórymi procedurami medycznymi. Dotyczy to nawet tych państw, które oficjalnie uznają kartę EKUZ. Z samą kartą EKUZ nie ma gwarancji co do bezpłatnego leczenia za granicą. Umożliwia ona dostęp do świadczeń zdrowotnych za granicą, ale w ograniczonym zakresie. Taka ochrona jest zatem niewystarczająca.

Konieczne mogą okazać się dopłaty lub płatność gotówką. Trzeba także pamiętać o tym, że darmowe są jedynie koszty leczenia poniesione w placówkach mających podpisane umowy z odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto w większości państw członkowskich UE/EFTA to ubezpieczony musi pokryć część kosztów za leczenie z własnej kieszeni. EKUZ nie jest także dokumentem wystarczającym do uzyskania leczenia planowanego.

Posiadając jedynie kartkę EKUZ, nie można liczyć na pokrycie przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski ani też tych związanych z transportem osoby zmarłej. To samo dotyczy kosztów szkód z tytułu odpowiedzialności cywilnej, utraty dokumentów, opóźnienia lotu czy rezygnacji z wycieczki. Możliwe jest korzystanie ze świadczeń zdrowotnych wyłącznie na terenie następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

--- Artykuł sponsorowany ---